http://didshahr.ir/252849

05:20 :: 1401/07/28

رئیس گروه باستان‌شناسی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان اردبیل گفت: ۶ نمونه تابوت چوبی در محوطه باستانی اولتان شهر پارس‌آباد کشف و حفاری شده که کم سابقه است.

حفاری میراث باستانی

روح‌الله محمدی در بازدید از عملیات باستان‌شناسی منطقه تاریخ اولتان پارس‌آباد اظهار کرد: تابوت‌های چوبی دوره اسلامی به دست آمده از گورستان قلعه اولتان پارس‌آباد را نسبت به گورهای ادوار اسلامی متمایز می‌کند و این محوطه، ارزش تبدیل به پایگاه ملی میراث فرهنگی را دارد.

وی با اشاره به اینکه عملیات حفاری و باستان‌شناسی در این منطقه تاریخی با حساسیت انجام می‌شود، تصریح کرد: ۶ نمونه تابوت چوبی در محوطه باستانی اولتان شهرستان پارس‌آباد شناسایی و ۲ مورد آن حفاری شده که به دلیل اینکه تدفین با تابوت چوبی در ادوار اسلامی بسیار کم سابقه است، گورستان اولتان اهمیت خاصی پیدا می‌کند.

رئیس گروه باستان‌شناسی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان اردبیل گفت: شهر تاریخی اولتان در مسیر جاده فرعی راه ابریشم یا جاده قفقاز قرار دارد و در اصطلاح عامیانه به آن «ائل یولی» یا راه ایل می‌گفته‌اند و امتداد این مسیر از قلعه برزند گرمی و قیزقلعه‌سی بیله‌سوار به دربند داغستان منتهی می‌شده است.

محمدی افزود: به محوطه باستانی یاد شده در دوره ایلخانی نام اولتان اطلاق می‌شده و به احتمال قوی نام قبلی آن «ورتان» بوده که شهری تاریخی بوده است و به دنبال کشفیات به دست آمده در عملیات راه‌سازی در ماه‌های گذشته، کاوش‌های اضطراری هیئت باستان‌شناسی اداره کل میراث فرهنگی اردبیل از حدود ۱۷ شهریور در محوطه باستانی اولتان آغاز شد و با یک ماه تمدید تا حدود ۱۸ آبان ماه ادامه خواهد داشت.

وی در بخش دیگری از سخنان خود بیان کرد: محدوده ارگ مرکزی و بخش صنعتگران اولتان شامل کوره‌های سفالگری، ذوب فلز و آجرپزی حدود ۷۰ هکتار پیش‌بینی می‌شود و با احتساب گورستان تازه کشف شده، کل محدوده منطقه باستانی اولتان حدود ۱۰۰ هکتار خواهد بود.

مدیر گروه باستان‌شناسی اداره کل میراث فرهنگی اردبیل اضافه کرد: یک گورستان در اولتان کشف شده و پیش‌بینی می‌شود چند گورستان دیگر در این محوطه کشف شود و تاکنون حدود ۱۲ گور متعلق به دوره اشکانی در این گورستان شناسایی و سه تدفین برداشته شده است.

محمدی با بیان اینکه تیم باستان‌شناسی مستقر در پایگاه اولتان حدود ۱۲ عضو دارد، بیان کرد: تدفین‌های به دست آمده ابتدا در پایگاه مرمت می‌شود و امکان آزمایش دی. ان. ای نیز بر تدفین‌ها وجود دارد و بعدها امکان به نمایش گذاشتن اشیای به دست آمده نظیر مفرغ، سفال و آهن وجود خواهد داشت اما استخوان‌های تدفین‌ها پایداری کمی دارند و امکان نمایش نخواهند داشت.

وی در ادامه سخنان خود اظهار کرد: متأسفانه در عملیات‌های عمرانی و راهسازی و عبور و مرور ماشین‌آلات سنگین در قبل از انقلاب و در ماه‌های گذشته، فشار زیادی بر گورها و تدفین‌های گورستان اولتان وارد شده و استخوان‌های اغلب گورها پایداری خود را از دست داده‌اند.

محمدی تصریح کرد: اشیای به دست آمده ارزش تاریخی دارند و بعد از مرمت و تکمیل روند کشف، از آنها اطلاعات علمی مربوط به وضعیت سفالگری و فلزگری در ادوار گذشته به دست خواهد آمد.

رئیس گروه باستان‌شناسی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان اردبیل گفت: محوطه باستانی اولتان در گذشته فنس‌کشی و با وجود ایجاد برخی معارض اجتماعی، عرصه و اعیان آن تعیین شده است و به جهت وجود قبور چاله‌ای دوره اشکانی و تدفین‌هایی به شکل جنین و طاق باز، بستر مهمی برای مطالعات تاریخی و باستان‌شناسی به شمار می‌رود.حفاری اماکن باستانی

کشف تابوت چوبی در گورستان قلعه اولتا

  • لینک کوتاه
  • https://savalankhabar.ir/252849

اشتراک این خبر :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *