http://didshahr.ir/252800

01:25 :: 1401/07/27

در ۱۹ سالگی برای سومین بار شکست ‌عشقی خوردم گیج شدم و نمی‌دانم باید چه کنم.

دختر نوجوان: برای سومین بار شکست ‌عشقی خوردم

سوال:

به هر پسری اعتماد می‌کنم، کاری با من می‌کند که اعصاب و روانم تا چندین ماه بعد از قطع شدن آن ارتباط، خراب می‌شود. من ۱۹ ساله هستم اما به تازگی و برای سومین بار، شکست عشقی خوردم که این بار آخری، پیرم کرد. گیج شدم و نمی‌دانم باید چه کنم.

پاسخ:

مخاطب محترم، برای راهنمایی شما نیاز است تا ابتدا به هدف خود برای شروع این ارتباط بپردازید و این‌ که چرا در دو رابطه قبلی شکست خورده‌اید ولی دوباره آن را با یک فرد جدید تجربه کردید؟ آیا این موضوع به هدفمند نبودن شما در این روابط برمی‌گردد یا با انتخابی کورکورانه شما در پی پیدا کردن فردی مناسب برای پرکردن خلأ عاطفی موجود در خودتان هستید؟

هدف‌تان از این روابط مشخص است؟

مقوله ازدواج، موضوع بسیار مهمی است که در آن عوامل مختلف زیادی دخیل هستند و برای انتخاب فرد مدنظر باید شرایط مختلف را زیر نظر گرفت و به اهداف و ملاک‌های خود پرداخت. اگر من بدون هدف و داشتن ملاک یا به دلیل شرایط خانوادگی یا محیطی مجبور به انتخاب فردی بدون فکر شوم، مسلما به مشکلات زیادی برخواهم خورد که در آن همیشه دیگری را مقصر می‌دانم یا در ازدواج‌های متعدد دچار شکست‌های زیاد می‌شوم بدون آن‌ که علت و دلیلش را بدانم.

عاقبت آشنایی ‌های نامناسب همین است

مسئله بعدی که بیشتر افراد در روابط‌شان دچار مشکل می‌شوند به مقوله خطاهای شناختی یا همان تله‌های ذهنی برمی‌گردد. در خطاهای شناختی، افراد به اشتباه ذهن دیگران را می‌خوانند و بر اساس ذهنیت خودشان بدون هیچ ‌گونه صحبت با طرف مقابل به جمع‌بندی می‌رسند، همان‌ طور که شما در ذهن خودتان تصور کردید که فرد مد نظرتان تا آخر قرار است با شما بماند، در حالی‌ که درباره این مسئله باید به صحبت کردن با همدیگر و پیدا کردن شناخت کافی از او به کمک خانواده و … دست می‌یافتید که این مسئله هم با خرید یک کادو و گذشت زمان کوتاهی به دست نمی‌آید. قبل از این ‌که دوباره در دام چنین رابطه هایی بیفتید، یادتان نرود که عاقبت آشنایی‌های نامناسب، باز هم همین خواهد بود.

سن عقلی‌تان را بررسی کنید

یک مقوله مهم دیگر برای ازدواج که شما باید توجه بیشتری به آن داشته باشید، سن افراد است. هر فرد دارای یک سن تقویمی و یک سن عقلی است که بین آن ها تفاوت زیادی وجود دارد. منظور از سن تقویمی، سنی است که بر اساس سال تولد هر فرد مشخص می‌شود اما منظور از سن عقلی، سنی است که نشان دهنده میزان هوش بالای فرد و رشد عقلی اوست. شاید فردی ۲۰ سالش باشد اما به اندازه فرد ۴۰ ساله دارای تجربه و هوش باشد ولی فردی دیگر با این ‌که ۲۰ سالش است، همانند یک نوجوان تازه به بلوغ رسیده رفتار کند. به نظر می‌رسد که تجربه دو رابطه نامناسب آن هم تا قبل از ۱۹ سالگی، اشتباهی بوده که نباید تکرار شود. پس بهتر است در انتخاب فردی برای ازدواج به مهم‌ترین مباحثی که به صورت خلاصه در این مطلب به آن پرداختیم، بیندیشید.

نویسنده : مهسا جعفری ‌نسب| کارشناس ‌ارشد روان ‌شناس ‌بالینی

 

  • لینک کوتاه
  • https://savalankhabar.ir/252800

اشتراک این خبر :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *