http://didshahr.ir/252746

01:22 :: 1401/07/25

مدل صدا کردن همسر شاید خیلی ساده و پیش پا افتاده به نظر برسد اما ارتباط مستقیمی با کیفیت روابط زن‌و‌شوهرها دارد.

جملاتی که همسرتان را عاشق شما می کند
نویسنده : فریبا البرز| ‌ کارشناس‌ارشد مشاوره‌خانواده

نام همسر جزو پر تکرارترین واژه‌ها در زندگی‌مشترک است که بین زن و شوهر رد و بدل می‌شود. آن چیزی که کمتر گفته و به آن توجه شده، این است که مدل صدا کردن همسر می‌تواند در میزان ترشح هورمون‌های آرام‌بخش یا اضطراب‌زا موثر باشد و قطعا ارتباط مستقیمی با سلامت روحی و جسمی دو طرف دارد. واضح است که اگر از واژگان تحقیرآمیز برای صدا زدن همسر استفاده شود، تمام روح و روان فرد آشفته می‌شود و دیگر جایی برای حس امنیت و امید در زندگی باقی نمی‌ماند و برعکس، اگر از کلمات زیبا استفاده شود، حس خوب دوستی و آرامش را برای همسر به همراه می‌آورد. در این مطلب می‌خواهیم به این سوال پاسخ بدهیم که همسرمان را چگونه صدا بزنیم تا عشق و محبت‌مان زیاد شود؟

دنبال یک فرمول ثابت نباشید

احترام گذاشتن یک اصل اساسی در زندگی‌مشترک است. نحوه صدا کردن همسر هم جزئی از آن احترام است. عده‌ای همان اسم همسر را با لحن بی‌ادبانه و غضب‌آلود صدا می‌کنند که هیچ بویی از احترام در آن نیست و عده‌ای هم با لحن احترام‌آمیز و مودبانه همسرشان را خطاب می‌کنند. در این باره، مسائل شخصی و فرهنگی افراد نقش پررنگی دارد. قرار نیست همه مردم از فرمول یکسان پیروی کنند. مثلا هستند افرادی که همیشه و همه جا با نام کوچک، همسر را صدا می‌زنند یا افرادی که خانم‌شان تازه مادر شده و به او مامان می‌گویند و … هر کدام از این‌ها بر اساس فرهنگ زوج ها، می تواند مزایا و معایبی داشته باشد بنابراین این مسئله، فرمول ثابتی ندارد.

تفاوت قائل‌شدن بین محیط‌های مختلف برای صدا زدن همسر

صدا زدن همسر باید در محیط‌های مختلف متفاوت باشد به ویژه اگر همسرتان در این باره حساس باشد باید حتما حساسیت‌های او را جدی بگیرید. شما در مهمانی، محیط کاری و خانوادگی، او را همان‌طور که دوست دارد و متفاوت از فضای خانه خودتان، صدا بزنید. سعی کنید هنگام صدا زدن همسرتان با توجه به موقعیت که آیا در جمع هستید یا در فضای‌خصوصی از کلمات با بار معنای محترمانه و عاشقانه استفاده کنید. صدا زدن محترمانه همسرتان در جمع باعث افزایش اعتماد به نفس او و افزایش حس خوبش نسبت به شما می‌شود. مطمئن باشید رفتار محترمانه با همسر به ویژه در جمع می‌تواند احترام متقابل را به زندگی‌تان بیاورد.

برای جمع‌بندی، نظر یکدیگر را جویا شوید

این به توافق با همسران مربوط می شود که چگونه و با چه عنوانی در جاهایی مانند خیابان، مغازه، جمع خانوادگی و… همسر را صدا بزنید. از همسرتان بپرسید دوست دارد در موقعیت‌های عمومی با چه نام یا عنوانی خطاب شود. مثلا بعضی‌ها جمع‌بندی می‌کنند که در بازار و خیابان همدیگر را آقا یا خانم صدا بزنند، در محل کار با نام‌خانوادگی هم را صدا بزنند و … در محیط خانواده که همسران بیشتر وقت مشترک‌شان را در آن می‌گذرانند، می‌توانند فضای عاطفی و رمانتیک‌تری برای صدا کردن همسر داشته باشند مثلا از کلمه جان در کنار اسم همسرشان استفاده کنند. ممکن است عده‌ای عناوینی مانند عشقم، عزیزم، آقای من، بانوی من، پرنسس و … را مطرح کنند. می‌توانند بر اساس سلیقه و احساسات همسر، اسمی را صدا بزنند. فقط زوج ها توجه داشته باشند که نزد فرزندان، همدیگر را با القاب و عناوین عاشقانه و غیرجنسی خطاب کنند تا هم حس اطمینان به فرزندان منتقل شود و هم آن‌ها نحوه رفتار با همسر را بیاموزند.

این 3 نکته را جدی بگیرید

1- همه این کلماتی که برای صدا کردن همسر استفاده می‌شود، باید با چاشنی پر رنگ احترام همراه باشد.
2- ممکن است کلمه‌ای نوعا عاشقانه باشد ولی همسر شما از آن برنجد. مراقب این موضوع باشید.
3- علاوه بر کلماتی که در خطاب کردن همسر به کار می‌برید، لحن و زبان بدن‌تان هم باید با آن همسو باشد. طی یک پژوهش، کلمات تنها هفت درصد نقش دارند و ۹۳ درصد بقیه مربوط به لحن و زبان بدن است. پس مراقب باشیم که زبان بدن ما چه می‌گوید و این‌که حتما همسرمان آن را می‌فهمد و درک خواهد کرد.

  • لینک کوتاه
  • https://savalankhabar.ir/252746

اشتراک این خبر :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.