http://didshahr.ir/252684

07:59 :: 1401/07/23

رئیس گروه مبارزه با بیماری‌های واگیر دانشگاه علوم پزشکی اردبیل از بستری یک بیمار تأییدشده مبتلا به وبا در استان خبر داد.

بیماری زنان

جواد ابیش‌وند با اشاره به آخرین وضعیت بیماری وبا در استان اردبیل، اظهار کرد: هم‌اکنون یک بیمار تأییدشده مبتلا به وبا بستری بوده و از چند بیمار مشکوک هم نمونه‌برداری شده که منتظر جواب آزمایش آن‌ها هستیم.

وی افزود: محیط‌های نمونه‌برداری اسهال به کلیه مراکز خدمات جامع سلامت، خانه‌های بهداشت پایگاه‌های بهداشت و بیمارستان‌ها توزیع شده و آزمایش آن رایگان است.

شستن دست‌ها جدی گرفته شود

رئیس گروه مبارزه با بیماری‌های واگیر دانشگاه علوم پزشکی اردبیل ادامه داد: پس از استفاده از سرویس‌های بهداشتی‌ عمومی در مدارس، دانشگاه‌ها و…، حتماً شستن دست با آب و صابون جدی گرفته شود.

شهرام حبیب‌زاده، متخصص بیماری‌های عفونی در استان اردبیل نیز در این زمینه بیان کرد: مهم‌ترین و نشانه اصلی بیماری وبا، اسهال آبکی شدیدا ترشحی است که باعث کاهش قابل توجه آب بدن شده و به‌دنبال آن افت فشارخون و عوارض کلیوی به وجود می آید و این اسهال معمولاً بدون تب، بدون بوی خاص، نسبتاً مداوم و تقریبا غیرقابل‌کنترل است.

مصرف خودسرانه داروهای ضداسهال در بهبودی وبا تأثیری ندارد

حبیب‌زاده تصریح کرد: درمان اصلی این بیماری، جایگزین شدن آب الکترولیت است و مصرف خودسرانه داروهای ضداسهال، صرفا باعث قطع ظاهری اسهال شده اما اسهال را به‌صورت مخفی نگه می‌دارد چراکه مکانیسم اسهال در وبا ترشحی است به‌همین خاطر مصرف این داروها هیچ تأثیری در میزان دفع مایع نداشته و فقط آن را به‌صورت موقتی در داخل شکم نگه می‌دارد.

گفتنی است؛ نکته مهم در درمان بیماری وبا، مراجعه زودهنگام به مراکز درمانی است چراکه عدم مراجعه زودهنگام و جایگزین نشدن آب و الکترولیت‌های بدن می‌تواند جان بیمار را به خطر انداخته و در نهایت باعث مرگ شود.

آزمایش بیمار

بیماری وبا در استان اردبیل تایید شد

  • لینک کوتاه
  • https://savalankhabar.ir/252684

اشتراک این خبر :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *