http://didshahr.ir/252542

03:34 :: 1401/08/23

بارش خفیف و گاهی تندباد در شمالغرب ؛ موج سرما اواخر آبان میرسد.

بارش خفیف، تندباد و تشدید سرما

هوای غرب خزر و شمالغرب از امروز تا شنبه ی آینده کم و بیش ناپایدار و گاهی در مناطقی با تندبادهای متناوب با جهت غالب جنوب تا جنوبغربی پیش بینی میشود.

امروز با کاهش فشار ستون جو ، گرمباد در نقاطی از آذربایجانها ، اردبیل و زنجان وزیده و حدود پنج درجه دما را بالا میبرد.

یک ناوه با هستهء سرد از روسیه تا آسیای میانه گسترش یافته است و مرکز آن سه شنبه از شمال خزر عبور میکند. انحراف شرقسوی خطوط کانتوری قطبی این موج در نزدیکی مرز شمالغرب مانع از نفوذ زیاد سرما و بارش آن به کشورمان میشود.

بر این اساس از سه شنبه تا پنجشنبه ضمن کاهش حدود ‌۱۰ درجه ای دما در غرب خزر و شمالغرب ، آسمان ابری و گاهی مه آلود و در نقاطی با احتمال بارشهای خفیف خواهد بود که در ارتفاعات بالای ۱۶۵۰ متر به شکل برف انتظار میرود.

۲۶ تا ۲۸ آبان دوباره شرایط برای وزش گرمیج که پیش درآمد موج سرمای شمال و شرق اروپا محسوب میشود در شمالغرب با شدت بیشتری فراهم میشود. سرعت این پدیده در بعضی نقاط تا ۱۱۵ کیلومتر بر ساعت تخمین زده میشود که میتواند منجر به مشکلات و خسارت گردد.

در صورت عدم دگرگونی نقشه ها با یورش سریع توده هوای بسیار سرد اسکاندیناوی و ناوهء عمیق شرق اروپا به عرضهای پایین ، ماه آبان در روزهای پایانی خودنمایی میکند. باتوجه به فرود مناسب سیستم و تقویت آن بر فراز دریاهای خزر و سیاه ، غرب گیلان و شمالغرب از ۲۹ آبان تا اوایل آذر زیر هوای سرد و بارشی میرود.نحوهء دقیق اثرگذاری بارشی و سرمایشی این موج به آگاهی خواهد رسید.

مسعود وسیله ایردموسی

  • لینک کوتاه
  • https://savalankhabar.ir/252542

اشتراک این خبر :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.