http://didshahr.ir/252290

04:44 :: 1401/07/11

پس از سال ۱۴۲۰ رشد سریع سالمندی در کشور سبب می‌شود فقط حدود نیمی از جمعیت کشور در سن کار و فعالیت باشند.

پیری ایران تا سال 1420

جمعیت جوان یکی از عوامل مهم قدرتمند بودن یک کشور در جهان است. افزایش توان اقتصادی و علمی یک کشور هم رابطه تنگاتنگی با جمعیت جوان آن کشور دارد. بنابراین در زمینه بررسی میزان قدرت یک کشور، عامل جمعیت در کنار شاخصه‌هایی همچون منابع، موقعیت راهبردی، وسعت جغرافیایی، توان نظامی و… حائز اهمیت است.

آمارهای سازمان ملل نشان ‌می‌دهد در سال۲۰۵۰ بحران سالمندی به شکل گسترده‌ای دنیا را فرا می‌گیرد به طوری‌که ۳۵درصد جمعیت اروپا را سالمندان تشکیل می‌دهند.

اکنون در تمام جهان تعداد سالمندان بیشتر از افراد نوجوان و جوان در حال افزایش هستند. در سال ۱۹۸۰، تعداد کودکان صفر تا۹ ساله به میزان قابل توجهی از افراد ۶۰ ساله یا ۶۰ سال به بالا بیشتر بود.

به عبارتی تعداد کودکان حدود ۱.۱میلیارد نفر و تعداد سالمندان حدود ۰.۴میلیارد نفر بود. آمارها اما نشان می‌دهد تا سال ۲۰۳۰ جمعیت جهانی افراد مسن از ۱.۴میلیارد نفر گذشته و حداقل ۱۰۰میلیون نفر بیش از کودکان زیر ۱۰سال می‌شود.آمارهای منتشر شده از سوی سازمان ملل در ماه جولای نشان ‌می‌دهد در سال ۲۰۵۰ از کل جمعیت اروپا حداقل ۳۵ درصد را سالمندان تشکیل می‌دهند.

طبق این گزارش ۲۸درصد جمعیت آمریکای شمالی، ۲۵درصد آمریکای لاتین و حوزه کارائیب، ۲۴درصد آسیا، ۲۳درصد اقیانوسیه و نیز ۹درصد جمعیت آفریقا را در سال۲۰۵۰ سالمندان تشکیل می‌دهند.سازمان ملل چند دهه است که تحقیقات گسترده‌ای درخصوص جمعیت تهیه و منتشر می‌کند. آمار این نهاد در مورد ترکیب سنی جمعیت جهان در سال ۲۰۲۰ نشان می‌دهد جمعیت زیر ۲۰سال که سال۱۹۵۰ حدود ۴۴درصد تخمین زده می‌شد در سال۲۰۲۰  به ۳۳درصد تنزل یافته‌ است. همچنین ۲۳درصد مردم آمریکا ۶۰ سال یا بیشتر سن دارند.نتیجه‌گیری کلی این آمارها حاکی از این است که جمعیت جهان به دلیل افزایش امید به زندگی و کاهش نرخ زاد و ولد بیشتر در حال پیر شدن است.

در سال‌۲۰۲۰ بیش از ۱۴۷میلیون نفر در سراسر جهان بین ۸۰ تا ۹۹ سال داشتند که تقریبا ۲درصد جمعیت جهان را تشکیل می‌دادند. آن‌طور که ایرنا خبر داده، اکنون بیش از دو سوم جمعیت در سن کار و فعالیت هستند.

جوانی جمعیت از اواخر دهه ۱۳۸۰ در ایران اوج می‌گیرد و در دهه ۱۴۲۰ پایان می‌یابد. طبق آمار مرکز پژوهش‌های مجلس در سال‌های ۱۳۹۰ تا ۱۴۲۰ افراد در سن کار بیشترین سهم را در جمعیت کشور دارند اما پس از ۱۴۲۰ رشد سریع سالمندی در کشور سبب می‌شود فقط حدود نیمی از جمعیت کشور در سن کار و فعالیت باشند؛ در حالی که حدود یک سوم افراد جامعه را سالمندان تشکیل می‌دهند.

خلاصه، زنگ خطر پیری جمعیت به صدا در آمده و تا دیر نشده باید برای مدیریت جمعیت سالمندان و حفظ تعادل آن با جوانان فکری کرد، چراکه ادامه این وضعیت موجب کاهش جمعیت و شکل‌گیری تهدید بزرگ برای آینده و توسعه کشور خواهد شد.

زن و شوهر سالمند در پارک older Couple In The Park

  • لینک کوتاه
  • https://savalankhabar.ir/252290

اشتراک این خبر :

دیدگاه ها

  1. yasha گفت:

    به خا طر فقر فرهنگی تمام دخترها ازدواج نمیکنند یک شرایط ازدواج دارند که کسی جرات ازدواج نمیکند

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.