http://didshahr.ir/252262

06:38 :: 1401/07/09

مدیرکل شرکت آب منطقه ای استان اردبیل اضافه کرد: در منطقه مغان بیش از یک میلیارد متر مکعب آب در حوزه کشاورزی مصرف می‌شود

علی حیدری اناری

مدیرکل شرکت آب منطقه ای استان اردبیل اضافه کرد: در منطقه مغان بیش از یک میلیارد متر مکعب آب در حوزه کشاورزی مصرف می‌شود که بخش اعظمی از آن به علت استفاده نادرست تبخیر شده و از دست می‌رود و با توجه به کاهش منابع آب رود ارس، استفاده بهینه آب در آن منطقه نیز ضرورت جدی دارد.

حیدری با اشاره به امضای تفاهم‌نامه مدیریت و مصرف حجمی آب کشاورزی در استان افزود: این تفاهم نامه از سوی آب منطقه‌ای، سازمان جهاد کشاورزی و تعاون روستایی استان اردبیل با هدف استفاده بهینه از منابع آب موجود در بخش کشاورزی، مدیریت و کاهش مصرف آب و نیز افزایش راندمان آبیاری در مزارع از طریق اصلاح الگوی کشت و روش‌های نوین آبیاری امضا شده است.

مدیرعامل آب منطقه ای استان اردبیل رعایت الگوی کشت در مزارع و اراضی زراعی آبی، تحویل حجمی آب به زارعان و تعاونی‌های بهره‌بردار و تشکیل تشکل‌های آب‌بران را از مراحل اجرایی امضای این تفاهم‌نامه ذکر کرد.

وی، بخش کشاورزی را بزرگترین مصرف کننده منابع آب جاری و زیرسطحی استان اردبیل اعلام کرد و گفت: این استان در زمینه تولید آب محدودیت و کمبود جدی دارد.

مدیرعامل آب منطقه‌ای اردبیل افزود: اگر می‌خواهیم کشاورزی توسعه یافته و تداوم داشته باشد، باید در مدیریت مصرف آب کشاورزی، رعایت الگوی کشت و اجرای سامانه‌های آبیاری نوین و نیز شیوه‌های کشت تجدید نظر اساسی صورت گیرد.

آبرسانی

بخش اعظم آب مصرفی در بخش کشاورزی مغان هدر می‌رود

  • لینک کوتاه
  • https://savalankhabar.ir/252262

اشتراک این خبر :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *