http://didshahr.ir/252074

01:20 :: 1401/07/10

امروزه پس از گذشت زمان زیادی از آغاز همه‌گیری کرونا، این بیماری همچنان اهمیت خود را حفظ کرده است، زیرا تاکنون درمان قطعی برای آن یافت نشده است.

ماسک

بنابراین لازم است همچنان اطلاعات خود را درباره این ویروس به روز نگاه داریم. هر چه بیشتر درباره کرونا بدانیم بهتر نیز می‌توانیم خود و اطرافیان‌مان را در برابر آن ایمن سازیم. در این مقاله با هم نگاهی می‌اندازیم به اینکه در حال حاضر در جهان و نیز در ایران شرایط کرونایی موجود چگونه است و چه آینده‌ای می‌توان برای آن تصور کرد.

وضعیت فعلی کرونا در جهان

مردم در سرتاسر دنیا تاکنون واریانت‌های مختلفی از کرونا را تجربه کرده‌اند که برخی از آن‌ها مانند واریانت دلتا همراه با پیک‌های شدید و تعداد مرگ و میرهای بسیار بالایی بود. آخرین سویه کرونا تا به حال سویه امیکرون بوده است که بر اساس آخرین اطلاعات موجود، برای آن پنج نوع  فرعی خاص گزارش شده است. این انواع شامل BA.1، BA.2 ،BA.3 ،BA.4  و BA.5 هستند. بنا بر گزارش سازمان جهانی بهداشت، به نظر نمی‌رسد که این گونه‌ها بتوانند بیماری جدی‌تری  نسبت به BA.5 که اخیرا در هلند شایع شده بود، ایجاد کنند. با این وجود آنتی بادی‌ها در برابر این ۵ گونه ذکر شده کمتر موثر هستند. در ماه‌های اخیر کشورهای مختلفی امیکرون از نوع BA.2  را تجربه کرده‌اند. این نوع امیکرون در هند، استرالیا، ژاپن، کانادا، آمریکا، آلمان، دانمارک، بریتانیا و سایر کشورها یافت شده است. BA.2 دارای جهش‌های جزئی خاصی است که به آن امکان می‌دهد به راحتی از ایمنی بدن در برابر کرونا فرار و شخص را مبتلا کند. به همین منظور در بسیاری از کشورها همزمان با افزایش تعداد مبتلایان، اقدامات لازم برای تزریق دوز پاییزه واکسن کرونا به ویژه برای افراد بالای ۸۰ سال در حال انجام است.     

وضعیت فعلی کرونا در ایران

چنانچه می‌دانید این روزها همه‌گیری کرونا در ایران نیز در مقایسه با گذشته به طور قابل توجهی کاهش یافته است و در میان بیماران مبتلا به کرونا، موراد حاد و مرگ و میر نیز کمتر دیده می‌شود. علاوه بر این پیک امیکرون نیز کوتاه‌ترین پیک در مقایسه با واریانت‌های قبل را داشته است. اما از آنجایی که از بین رفتن اپیدمی کرونا به شاخص ابتلا بستگی دارد نه شاخص مرگ و میر، همچنان شاخص بالاست و ما در معرض خطر ابتلا به کرونا قرار داریم. بنابراین همچنان شرایط کرونا در ایران عادی نشده است و باید دانست که در صورت عدم توجه به پروتکل‌های بهداشتی لازم برای مقابله با کرونا، ممکن است مجددا به این بیماری دچار شویم. واکسن خارجی سینوفارم چینی، آسترازنکا و پس از آن واکسن برکت با درصد اثربخشی بالای ایمنی بر روی افراد توانستند موج همه گیری کرونا را در ایران کاهش دهند. تزریق دوزهای بوستر کرونا نیز بسیار موثر عمل کرده است. می‌توان گفت شرایط کنونی کرونا در ایران نیز تا حدودی نزدیک به الگوی فعلی کرونا در جهان است که ثابت نبوده و مرتبا در حال نوسان است. در حال حاضر تنها گزینه برای کاهش ابتلا به کرونا رعایت دستورالعمل‌های بهداشتی و نیز توجه ویژه به موضوع واکسیناسیون افراد در برابر کرونا می‌باشد.

آینده کرونا در جهان

به طور کلی شرایط کرونایی در جهان رو به بهبود گذاشته است اما هنوز هم با بحران آن روبرو هستیم. دلیل اینکه چرا هنوز کرونا ریشه‌کن نشده است چندان روشن نیست. شاید یکی از دلایل آن این باشد که هنوز تعداد زیادی از افراد در سراسر جهان واکسن کرونا دریافت نکرده‌اند. دلیل دیگر می‌تواند عدم وجود یک درمان قطعی برای کرونا باشد. مشکل بزرگتر این است که ویروس کرونا مرتبا در حال تغییر شکل بوده و این موضوع نیز مبارزه با آن را تا حدودی دشوار کرده است. هیچ‌کس نمی‌تواند درباره اینکه روند جدید شیوع این ویروس در سال‌های آتی چگونه خواهد بود، نظر قطعی بدهد. درباره ادامه شکل شیوع کرونا سناریوهای متفاوتی وجود دارد. ممکن است کم کم به مصونیت همگانی در برابر آن برسیم، با واریانت‌های جدید به ویژه درفصول سرد زمستان و پاییز و به صورت منطقه‌ای مواجه شویم یا اینکه ترکیبی از سویه‌های جدید در حال شکل‌گیری باشند. تنها گذر زمان مشخص خواهد کرد که چه اتفاقی برای آینده کرونا می‌افتد.

  • لینک کوتاه
  • https://savalankhabar.ir/252074

اشتراک این خبر :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *