http://didshahr.ir/252043

04:06 :: 1401/05/23

عسل سبلان استان اردبیل جدا از کیفیت بالای آن، اولین عسلی در ایران است که به ثبت جهانی رسیده ولی با این حال در مقایسه با عسل های سایر کشورها نتوانسته در بازارهای جهانی ورود کند.

کام تلخ عسل سبلان در بازارهای جهانی

پرونده عسل استان اردبیل


گزارش: مهران عقلمند

یکی از مواهب خدادادی به استان اردبیل وجود کوه سبلان و دامنه‌های سرسبز و پر از گل‌های حیات بخشی است که با حضور زنبورداران در این منطقه، ناب‌ترین شهد و شیرین‌ترین ماده غذایی کامل در این منطقه باکیفیتی عالی تولید شده و در بازارهای داخلی و خارجی عرضه می‌شود و این چنین استان اردبیل نه تنها به عنوان مهد عسل ایران شناخته شده بلکه در تمام دنیا عسل تولیدی در اردبیل با برند عسل سبلان شهرت جهانی دارد.

اردبیل به دلیل داشتن شرایط اقلیمی سرد و معتدل استعدادهای بالقوه‌ای را در زمینه پرورش زنبور عسل دارد و در حال حاضر طبق آخرین آمار به دست آمده تعداد ۴ هزار پرورش دهنده زنبور عسل در استان فعالیت می‌کنند و همه ساله بیش از ۶ هزار تن عسل در استان اردبیل به‌عنوان نمایشگاه عسل ایران تولید می‌شود.

استان اردبیل نه تنها به عنوان مهد عسل ایران شناخته شده بلکه در تمام دنیا عسل تولیدی در اردبیل با برند عسل سبلان شهرت جهانی دارد.

لزوم ایجاد مرکز تحقیقات عسل در اردبیل

در حال حاضر ۶ مرکز بسته بندی عسل در سطح استان اردبیل فعال هستند که محصولات تولیدی را بسته‌بندی کرده و با همکاری شرکت‌های پخش کشوری و با برند عسل سبلان روانه بازار‌های داخلی می‌کنند.

با توجه به لزوم راه اندازی مرکز تحقیقات عسل در اردبیل به عنوان پایتخت عسل ایران برای حرکت به سوی تولید مدرنیته عسل با روش‌های نوین و علمی نیاز به راه اندازی مرکز تحقیقات عسل احساس می­‌شود که این موضوع یکی از خواسته‌های فعالان در حوزه عسل از مسؤولان است که امیدواریم با نظر مساعد مسؤولان هر چه سریعتر شاهد راه اندازی این مرکز باشیم.

با توجه به پتانسیل‌­های موجود در استان اردبیل برای توسعه بخش کشاورزی و به خصوص افزایش میزان تولیدات عسل و نیاز استان اردبیل به اشتغال‌زایی و رفع معضل بیکاری در این استان توسعه بخش کشاورزی و سرمایه‌­گذاری برای افزایش میزان تولیدات عسل در این استان می­‌تواند ظرفیت مناسبی را برای ایجاد اشتغال و رونق تولید در سال جهش تولید ایجاد کند و موضوع تجارت خارجی و صادرات این محصول پرطرف‌دار به سایر کشورها در رونق این صنعت در استان اردبیل می‌تواند کمک بسزایی داشته باشد اما این روزها موضوع صادرات با مشکلات زیادی مواجه شده و سبب کاهش صادرات این محصول و گلایه‌­مندی صادرکنندگان شده است.

افزایش میزان تولیدات عسل در این استان می­‌تواند ظرفیت مناسبی را برای ایجاد اشتغال و رونق تولید در سال جهش تولید ایجاد کند.

ظرف فلزی عسل سبلان

سطح پایین عسل صادراتی استان اردبیل

عبدالرضا بیگناه، رئیس انجمن ملی عسل ایران با اشاره به صادرات ۲۰۰ تنی این محصول اظهار کرد: یکی از مشکلات در صادرات این محصول ارزش‌گذاری غیر واقعی این محصول توسط گمرکات است به‌طوری‌که در حال حاضر ارزش عسل صادراتی با موم فله درجه یک ۷.۹ دلار و عسل بدون موم بسته بندی ۷.۸ دلار، عسل با موم بسته بندی درجه یک به قیمت ۷ دلار و عسل بدون موم فله درجه یک ۶.۶ دلار در نظر گرفته می‌شود.

وی افزود: این درحالیست که ارزش واقعی و پیشنهادی صادرکنندگان در خصوص عسل به مراتب قیمت‌های پایین‌تر از این است برای عسل صادراتی باموم فله درجه یک هر کیلوگرم ۲.۵ دلار، عسل بدون موم بسته بندی درجه یک به قیمت ۲.۴ دلار و عسل با موم بسته بندی درجه یک ۲.۲ دلار است.

بیگناه تصریح کرد: با توجه به قانون بازگشت ارز حاصل از صادرات به دلیل ارزش‌گذاری غیرواقعی قیمت این محصول صادرکنندگان توان بازگرداندن مابه التفاوت این قیمت را ندارند و به همین دلیل برگشت ارز حاصل از صادرات به یکی از مهم‌ترین مشکلات صادرکننده تبدیل شده است.

عضو هیات نمایندگان اتاق بازرگانی استان اردبیل تصریح کرد: در کنار آن شیوع ویروس کرونا در ماه‌های اخیر صادرات این محصول را نیز همانند محصولات دیگر با مشکل مواجه کرده است و علاوه برآن در سال‌های گذشته صادرات این محصول به کشورهای عربی حوزه خلیج فارس انجام می‌گرفت که به دلیل برخی از مشکلات منطقه‌ای صادرات به این کشورها نیز کاهش یافته و از این رو میزان صادرات این محصول نیز در سطح پایین تری قرار دارد.

امروزه طراحی و بسته بندی به‌روز و مناسب در کنار برندسازی محصولات تولیدی یکی از مهم‌ترین مباحث در تجارت و عرضه محصولات به شمار می‌رود و از این رو طراحی و بسته بندی مشتری پسند و متناسب با سلایق مختلف در طرح و رنگ‌های مختلف در جلب مشتری و فروش محصولات نقش بسزایی دارد و از این رو ایجاد واحدهای بسته بندی با استفاده از تکنولوژی­‌های نوین برای محصولی همانند عسل سبلان با برند جهانی بسیار لازم و ضروری است و از این رو گفت‌وگویی با رئیس اتحادیه زنبورداران استان اردبیل در این خصوص داشته‌­ایم.

طراحی و بسته بندی به‌روز و مناسب در کنار برندسازی محصولات تولیدی یکی از مهم‌ترین مباحث در تجارت و عرضه محصولات به شمار می‌رود.

کام تلخ عسل سبلان در بازارهای جهانی

عدم حمایت از صادرکنندگان عسل سبلان

صفوی رئیس اتحادیه زنبورداران استان اردبیل گفت: بسته بندی بروز و مشتری پسند محصولات به یکی از مقولات مهم در دنیای امروز تبدیل شده و در حال حاضر ۶ واحد بسته بندی در استان اردبیل مشغول به فعالیت هستند که می‌توانند تا نصف تولیدات استان را بسته بندی کنند.

صفوی با اشاره به کیفیت بالای عسل تولیدی در استان اردبیل عنوان کرد: از لحاظ کیفیت و مرغوبیت عسل سبلان جزو برندهای جهانی محسوب می‌شود و وجود ۲۷۰ گونه گیاه در این استان دلیلی بر کیفیت بالای عسل تولیدی در اردبیل است و اما متاسفانه حمایت آن‌چنانی از سوی مسؤولان دولتی در استان اردبیل برای توسعه این صنعت در استان علی­رغم پتانسیل‌های بالقوه موجود انجام نیافته است.

وی افزود: مشکلات صادراتی در خصوص عسل در کشور به صورت سراسری است و این مشکلات باید از طریق اتحادیه سراسری زنبورداران ایران پیگیری شده و اقدامات اساسی در راستای رفع این مشکلات برداشته شود.

مغفول ماندن پتانسیل های عسل سبلان

یک زنبور دار اظهار کرد: عسل به عنوان مطرح‌ترین و مهم‌ترین محصول کشاورزی استان اردبیل است چرا که پوشش گیاهی مناسب و تنوع بالای گل‌های موجود در منطقه سبب شده شرایط کاملا برای تولید عسل در اردبیل محیا باشد.

وی افزود: کمتر گردشگری را می‌توان یافت که به اردبیل سفر کند اما عسل تهیه نکند چرا که عسل به خصوص عسل سبلان خاصیت‌های منحصر به فرد غذایی و درمانی دارد اما متاسفانه در طی این سال‌ها نتوانسته‌ایم آنچان باید و شاید از این پتانسیل استفاده کنیم.

این زنبوردار اردبیلی ادامه داد: نبود نظارت صحیح بر روی محصولات عرضه شده سبب می‌شود تا بازارهای فروش خود را از دست دهیم به طوری که در اردبیل شرکت‌های بسته بندی مناسب وجود ندارد تا عسل‌های تولید شده را از نظر درجه بندی کیفی متمایز نماید و در حال حاضر عسل‌های درجه یک و درجه سه و چهار در بازار فروش ادغام شده است.

وی اذعان کرد: نبود بسته بندی مناسب و برند سازی باعث شده تا بازار فروش بین‌المللی خوبی نداشته باشیم و معدود صادراتی را هم که به کشور‌های حاشیه خلیج فارس داشتیم از دست بدهیم، با این حال باز می‌توان با نظارت صحیح مسؤولان ذی ربط در زمینه بازاریابی و فروش موفق‌تر از قبل بود.

این زنبوردار در خصوص مشکلات حوزه زنبورداری گفت: زنبورداری شغل بسیار سختی است به‌طوری که باید در سرما و گرما در دل طبیعت و در درون یک چادر مستقر بود و به فعالیت‌های روزمره تولید عسل ادامه داد که این موضوع تنها قسمتی از سختی این شغل را نشان می‌دهد.

وی تصریح کرد: نیاز است جهاد کشاورزی در زمینه تهیه موم، برموم، ژل رویال و دیگر نیازها برای تولید عسل بیش از پیش به زنبورداران مساعدت کند و همچنین در حوزه مالی نیز دولت با ارائه تسهیلات کم‌بهره و دارای دوره نفس به داد زنبورداران و کشاورزان که قشر کم توقع و ضعیف جامعه هستند برسد.

مسؤول واحد عسل سازمان جهاد کشاورزی استان اردبیل تاکید کرد: باتوجه به اینکه کیفیت عسل استان اردبیل نسبت به سایر نقاط کشور به دلیل واقع شدن در دامنه سبلان و وجود تنوع گیاهی بالا بیشتر است لذا به سایر استان‌ها انتقال داده شده و از طریق آن استان‌ها نیز صادرات انجام می‌شود.

وی گفت: عسل سبلان استان اردبیل اولین عسلی در ایران است که به ثبت جهانی رسیده و کشور ما سومین کشور با بیشترین میزان تولید عسل در دنیا است و همچنین استان اردبیل در میزان تولید عسل رتبه سوم را دارد.

عسل ناب Pure honey

و اما…

با توجه به پتانسیل‌های موجود در استان اردبیل در حوزه تولید و توزیع عسل علی‌رغم اقدامات مثبت انجام یافته در طی سال‌های گذشته در خصوص برندسازی و توسعه این صنعت در استان اردبیل، ظرفیت بالایی برای بهره‌مندی از توان این بخش در اشتغال‌زایی و رفع معضل بیکاری وجود دارد.

استفاده از شیوه‌­های نوین در تولید عسل و هم‌چنین سایر محصولات مغذی و پرطرفدار همچون ژله رویال، زهر عسل و … در توسعه این بخش می‌تواند مثمر ثمر واقع شود امری که به‌دلیل تخصصی بودن موضوع نیازمند برنامه‌ریزی‌های صحیح و دقیق و برگزاری کلاس‌های آموزشی متنوع است.

با توجه به بومی بودن صنعت زنبورداری در اردبیل و برند خاص «عسل سبلان» که نه تنها در ایران بلکه در دنیا مشهور است، امیدواریم مسؤولان ذیربط با توجه به اهمیت موضوع در راستای توسعه این صنعت در سال جهش تولید در استان اردبیل گام‌های اساسی بردارند.

اهمیت تجارت جهانی و امر صادرات کالاهای داخلی در درآمدزایی و اشتغال‌زایی در استان ضرورت توجه مسؤولان امر در جهت اقدامات اساسی در راستای رفع مشکلات صادرکنندگان را دو چندان می کند تا با اقدامات لازم و مناسب شاهد افزایش تولید، اشتغال‌زایی و رونق اقتصادی استان و کشور باشیم.

  • لینک کوتاه
  • https://savalankhabar.ir/252043

اشتراک این خبر :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.