http://didshahr.ir/251808

07:42 :: 1401/06/28

رییس دانشکده علوم پزشکی و خدمات بهداشتی، درمانی خلخال گفت: ۱۷ درصد جمعیت این شهرستان سالمند و سالخورده هستند و خلخال پیرترین شهرستان استان اردبیل است.

زن و شوهر سالمند در پارک older Couple In The Park

عمران خسروی در جلسه قرارگاه تعالی جوانی جمعیت و حمایت از خانواده اعلام کرد: در حالی که میانگین سنی جمعیت سالخورده کشور ۱۰/۵ درصد است، میانگین جمعیت سالخورده خلخال و بر اساس آمار استخراج شده از مرکز ملی آمار ایران ۱۵ درصد و همچنین بر اساس بررسی های کارشناسی و محلی صورت گرفته از سوی کارشناسان واحد کنترل جمعیت این دانشکده این میزان۱۷ درصد از کل جمعیت این شهرستان است.

رییس دانشکده علوم پزشکی و خدمات بهداشتی، درمانی خلخال اظهار کرد: از مجموع ۸۶ هزارو ۷۳۱ نفر جمعیت این شهرستان بر مبنای سرشماری سال ۱۳۹۵ کشور، هم اکنون ۱۴ هزار و۵۰۰ نفر در سن بالای ۷۵ سال قرار دارند که این افراد به عنوان جمعیت سالخورده و سالمند نیازمند ارائه خدمات حمایتی، بهداشتی و مراقبتی هستند.

وی با اشاره به تصویب قانون سند ملی سالمندان در سال ۸۹ و همچنین ابلاغ قانون جدیدی در این خصوص از سوی وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی از اجرای طرح شناسایی، طبقه بندی و حمایت از سالمندان پرخطر در مقابل بیماری‌های مختلف در خلخال خبر داد و افزود: انتظار می‌رود همه دستگاه‌های اجرایی عضو شورای سلامت و امنیت غذایی این شهرستان، دانشکده علوم پزشکی را دراجرای بهینه این طرح یاری کنند.

دکتر خسروی با بیان اینکه ۴۶۰ سالمند خلخالی نیازمند حمایت هستند، اظهار کرد: در راستای اجرای این طرح ۹۸ درصد از جمعیت سالخورده در معرض خطر همه گیری کرونا در مناطق شهری و روستایی این شهرستان شناسایی شدند که البته بخشی از سالخوردگان خلخال تحت حمایت خانواده، همسران و یا فرزندان بوده و یا درآمد مناسب برای ادامه زندگی در شرایط تنهایی را دارند.

دبیر شورای سلامت و امنیت غذایی خلخال با بیان اینکه پس از شیوع کرونا و در دو سال گذشته هزار و ۱۶۰ سالمند خلخال فوت کرده‌اند، افزود: متمرکز شدن همه نگاه‌ها به سمت مقابله با کرونا، بسیاری از خانواده‌ها و نهادهای مرتبط به سالمندان جامعه را از توجه کافی به این گروه سنی در مقابل همه‌گیری کرونا غافل کرده است .

وی گفت: براساس ارزیابی صورت گرفته در حال حاضر روستای خمس از توابع بخش مرکزی خلخال با برخورداری از ۴۰ درصد جمعیت سالخورده پیرترین روستای این شهرستان محسوب و با توجه به میانگین ۱۷ درصدی جمعیت سالمند این شهرستان خود خلخال نیز پیرترین شهرستان استان اردبیل است.

دکتر خسروی همچنین درباره شاخص باروری در این شهرستان گفت: کاهش آمار زاد و ولد در بین خانواده‌های جوان و کاهش ضریب باروری زنان در خلخال به ۱/۳ درصد نگرانی از کاهش جمعیت را در این شهرستان افزایش داده است با این حال این ضریب در چند سال گذشته و با وجود اجرای طرح‌های مختلف همچنان ثابت مانده است.

رییس دانشکده علوم پزشکی و خدمات بهداشتی، درمانی خلخال گفت: هم اکنون ۱۳ میلیون نفر از جمعیت کشور در سن ازدواج قرار دارند که ۶/۵ میلیون نفر دختر و۶/۵ میلیون نفر نیز پسر هستند ولی ازدواج نمی‌کنند و هرروز سن ازدواج در جامعه افزایش می‌یابد.

سالمند

پیرترین شهر اردبیل انتخاب شد

  • لینک کوتاه
  • https://savalankhabar.ir/251808

اشتراک این خبر :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *