http://didshahr.ir/251612

12:48 :: 1401/06/23

مهارت ‌هایی که برای زندگی در محیط‌های مشترک مانند پانسیون و خوابگاه حسابی به ‌کارتان می‌آید.

زندگی در محیط مشترک مانند پانسیون

زندگی در محیطی که افراد از خطه‌های متفاوتی از کشور و فرهنگ های خانوادگی مختلف دور هم جمع شده‌اند، قطعا به مهارت‌های خاصی نیاز دارد. در ادامه به چند مهارت مهم برای همزیستی مناسب در چنین فضاهایی می‌پردازیم.

به تفاوت‌ها احترام بگذارید

شاید تا به‌ حال در محیط اشتراکی به صحنه‌ای برخورده‌ باشید که غذای یک شخص یا برخی از ارزش‌هایش باعث تعجب و گاهی تمسخر دیگران واقع شود. یکی از بزنگاه‌های چالش‌زا در محیط ‌های این ‌چنینی، درک نکردن تفاوت‌های افرادی است که با یکدیگر همزیستی می‌کنند. لازمه زیستن در محیط اشتراکی، این است که همواره این نکته را مدنظر داشته ‌باشیم که افراد از فرهنگ‌های مختلفی برخاسته‌اند. اگر همین موضوع را در گوشه ذهن‌مان داشته ‌باشیم، در زمینه‌های اعتقادی، رسوم، باورها، ارزش‌ها و حتی تغذیه افراد به تفاوت‌های یکدیگر احترام بیشتری خواهیم ‌گذاشت.

مرزها را مشخص کنید

یکی دیگر از مهارت ‌هایی که برای همزیستی مسالمت‌آمیز باید تمرین کرد، مشخص کردن مرزهای خود با سایر همزیستان است. گاهی از ابتدای همزیستی مرزهای خود را با دیگران مشخص نمی‌کنیم و انتظار داریم همه به‌ طور پیش‌فرض به مرزهای ما احترام بگذارند. برای اجتناب از بروز مشکلات احتمالی بهتر است از همان ابتدا بدون تعارفات رایج و البته به ‌طور احترام‌آمیز مرزهای خود را با دیگران شفاف کنیم. ممکن است فردی در امور شخصی و جزئی خود به دیگران اجازه مداخله دهد یا وسایل خود را با کمال میل دراختیار دیگران بگذارد اما فرد دیگری از اظهارنظر دیگران درباره مسائل خود یا دست زدن آن‌ها به وسایلش بدون اجازه ناراحت شود.

لطف‌ مکرر، حق مسلم نشود!

قانون‌گذاری و قانونمندی یکی از ویژگی‌هایی‌ است که در محیط اشتراکی بسیار به کارتان می‌آید. در روزهای ابتدایی از روی لطف و معرفت، کارهایی انجام می‌دهید اما ممکن است گاهی لطف‌تان تبدیل به وظایف شما شود و دیگران از شما متوقع باشند که همواره آن کارها را به‌ عهده بگیرید. پس از مدتی اگر ادامه ندهید، اوضاع درهم می‌پیچد. ممکن است درخواست تقسیم کار کنید اما هم‌اتاقی‌های شما حالا دیگر زیر بار نروند. بنابراین توصیه می‌شود از همان ابتدا کارهای موجود را شناسایی کنید و تقسیم کارها را به‌ درستی، منعطف و باانصاف انجام دهید. با این کار، هم از دلخوری‌های احتمالی اجتناب می‌کنید هم از یکدیگر توقع نابه‌جایی نخواهید داشت.

سازگاری ‌تان را بالا ببرید

شاید بتوان گفت مهم‌ترین مهارت مورد نیاز برای دوام آوردن در چنین محیط‌هایی، مهارت انطباق یافتن و سازگاری است. حتی اگر همه مهارت‌هایی را که پیشتر گفته شد، دارا باشید اما سازگاری ضعیفی داشته ‌باشید، احتمالا در این محیط‌ها اذیت خواهید شد. سازگاری، طیف وسیعی از موضوعات را در بر می‌گیرد. از انطباق یافتن با محیطی پرسروصدا که هر فردی ساعت رفت‌و‌آمد و زمان خواب متفاوتی دارد گرفته تا توانایی مدارا با افرادی که از نظر نظم در طیف مختلفی قرار گرفته‌اند. درحقیقت، هر چقدر مرزها را درست تعیین کرده ‌باشیم و به تفاوت‌ها احترام بگذاریم، باز هم در موضوعات مختلفی که قابلیت تغییر وجود ندارد، نیاز به سازگاری داریم چرا که ما همیشه قدرت تغییر همزیستان را نخواهیم‌ داشت.

فرزانه شهریاردوست | کارشناس‌ارشد روان‌شناسی بالینی

زندگی در محیط مشترک مانند پانسیون

مطالب دیگر
  • لینک کوتاه
  • https://savalankhabar.ir/251612

اشتراک این خبر :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.