http://didshahr.ir/251287

01:58 :: 1401/06/15

خبرساز شدن مرگ یک دختر ۱۶ ساله پس از جراحی زیبایی بینی، بهانه ای شد تا از یک توهم زنانه بگوییم.

مرگ بخاطر جراحی زیبایی بینی

خبر همین‌قدر کوتاه و تلخ بود: «مرگ دختر ۱۶ ساله پس از جراحی‌ زیبایی بینی»؛ دوازدهم شهریور، کارکنان یک کلینیک زیبایی در سعادت‌آباد، مرگ دختر نوجوانی را روی تخت این مرکز زیبایی به ۱۱۰ گزارش دادند. مشخص شد، دختر نوجوان ساعتی قبل در این کلینیک زیر تیغ جراحی زیبایی بینی رفته‌ که پس از پایان عمل، هنگام اقدامات ریکاوری به دلایل نامشخصی فوت کرده است.(منبع خبر: تسنیم). اما علت ریسک‌کردن بعضی جوانان به خصوص زنان جامعه برای زیباتر شدن چیست؟ چه می‌شود که یک دختر نوجوان هم به دنبال زیباتر شدن است؟

آمار مرگ و میر در جراحی های زیبایی

این خبر تلخ متاسفانه بهانه ای شد برای این که به دنبال آمار ناشی از مرگ و میر بر اثر عمل‌های زیبایی برویم. نتایج یک تحقیق بین‌المللی نشان می‌دهد آمبولی ریه، مصرف بیش از حد داروی بیهوشی، مشکلات قلبی و عفونت و خون ریزی، مهم‌ترین دلایل مرگ و میر در جراحی‌های زیبایی است. آمار جهانی درباره مرگ‌ومیر ناشی از عمل زیبایی به سختی در دسترس است.

نشریه آمریکایی «جراحی پلاستیک و ترمیمی» نوشته است به‌طور متوسط یک نفر از هر ۵۰ هزار فردی که تن به عمل زیبایی می‌سپرند، طی چند روز پس از آن می‌میرد(یعنی بیش از ۴۰۰ آمریکایی در سال) که این عدد با در نظر گرفتن عمل‌های غیررسمی در مراکز زیبایی غیرمجاز به یک نفر در هر ۱۱ هزار نفر افزایش می‌یابد. آمار درستی از نرخ مرگ‌و‌میر ناشی از عمل‌های زیبایی در ایران در دست نیست اما هرازچندگاهی، خبرهایش رسانه‌ای می‌شود.

توهم پردردسر زیبا نبودن

احساس زیبا نبودن از آن حس‌هایی است که هر خانمی حداقل یک بار در طول زندگی‌اش آن را تجربه کرده است. رسانه‌ها، تبلیغات، سازمان‌های مد و فشن هم این توهم را در دختران جوان و نوجوان تشدید می‌کنند. آن‌ها با تغییر معیارهای زیبایی به شما القا می‌کنند که برای زیبا بودن و مورد توجه جامعه قرار گرفتن باید بینی کوچک و چشمانی درشت داشته باشید و هیچ وقت از خطرات احتمالی این عمل‌های زیبایی حرفی نمی‌زنند. جامعه هدف این سازمان‌ها، دختران و زنان جوانی هستند که در اوج دوران زیبایی و طراوت خود قرار دارند. این تبلیغات آ‌ن‌قدر قوی و قدرتمند عمل می‌کند که بخش نخبه جامعه را هم در بر می گیرد و امروز شاهد مرگ این قشر از جامعه هم برای زیبا به نظر رسیدن هستیم.

نویسنده : مهسا کسنوی

  • لینک کوتاه
  • https://savalankhabar.ir/251287

اشتراک این خبر :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.