http://didshahr.ir/250763

09:52 :: 1401/06/01

رضوان باقلاچی گفت:استان اردبیل از لحاظ نرخ رشد جمعیت جایگاه بیستم کشور را دارد که به هیچ وجه مطلوب به نظر نمی‌رسد.

جمعیت

مدیرکل امور اجتماعی و فرهنگی استانداری اردبیل گفت:‌ نرخ رشد جمعیت در استان اردبیل در مقایسه با اوایل انقلاب به زیر یک درصد رسیده است.

رضوان باقلاچی در جلسه شورای ساماندهی سالمندان در اردبیل اظهار کرد: دین ما تاکید مؤثری بر تکریم و بزرگداشت سالمندان و انسان‌های با تجربه داشته و ما بهتر می‌توانیم از این تاکیدات مکتب اسلام در احترام به سالمندان بهره بگیریم.

وی تصریح کرد: سند ملی سالمندان باید به شکل بومی در استان اردبیل اجرایی و عملیاتی شود چرا که در این استان به تناسب شرایط مذهبی و اعتقادات دینی ما با کمترین مراکز نگهداری سالمندان روبه‌رو هستیم و بیشتر خانواده‌ها علاقه‌مند هستند تا پیران و سالمندان خود را مورد تکریم و احترام قرار دهند.

مدیرکل امور اجتماعی و فرهنگی استانداری اردبیل با بیان اینکه سه کارگروه تخصصی در این حوزه فعالیت خود را به صورت مؤثر انجام می‌دهند، گفت: به نسبت اوایل انقلاب که نرخ رشد جمعیت تا 2.5 درصد بود در حال حاضر این نرخ به کمتر از یک درصد در استان اردبیل رسیده است.

باقلاچی جمعیت رو به رشد سالخورده در سطح کشور و استان را نگران‌کننده توصیف کرد و افزود: استان اردبیل از لحاظ نرخ رشد جمعیت جایگاه بیستم کشور را دارد که به هیچ وجه مطلوب به نظر نمی‌رسد.

وی جایگاه استان اردبیل را در سطح کشور در نرخ ولادت 19، وفات هفتم، نرخ ازدواج سوم و طلاق دوازدهم اعلام کرد و ادامه داد: کاهش جمعیت مولد و افزایش جمعیت سالمند مشکلات و معضلاتی را به همراه دارد ولی با درک این واقعیت بهتر است دستگاه‌های اجرایی به ویژه شهرداری‌ها و مراکز رفاهی و خدمات‌رسانی بیشتر در خدمت سالمندان باشند.

باقلاچی ضرورت راه‌اندازی پارک‌های متعدد برای حضور سالمندان و بازنشستگان را یادآور شد و خاطرنشان کرد: همه نهادهای دولتی و غیردولتی باید در خدمات‌رسانی به جامعه سالمندان پای کار بیایند تا شأن و منزلت سالمندان را بتوانیم حراست کنیم.

وی ضرورت برگزاری جشنواره «خدمت‌رسانی به سالمندان» را از نهم شهریور تا نهم مهرماه به مدت یک ماه یادآور شد و اضافه کرد: در قالب این جشنواره خدمات مختلف فرهنگی، آموزشی،‌ رفاهی، هنری و… به سالمندان ارائه می‌شود و در کنار آن گروه‌های مختلف جامعه با برگزاری رویدادهای فرهنگی، هنری و ورزشی می‌توانند به ارتقای نشاط جامعه کمک کنند.

مدیرکل امور اجتماعی و فرهنگی استانداری اردبیل از دستگاه‌های خدمات‌رسان به ویژه بهزیستی و کمیته امداد خواست تا با بررسی و جمع‌بندی نیازمندی‌های جامعه سالمندی برنامه‌ریزی‌هایی را برای چهار سال پیش رو انجام دهند.

جمعیت

جایگاه بیستم اردبیل در نرخ رشد جمعیت!

  • لینک کوتاه
  • https://savalankhabar.ir/250763

اشتراک این خبر :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *