http://didshahr.ir/250741

11:53 :: 1401/06/01

توده هوای سرد و سنگین سیبریه همزمان با آغاز شهریور در امتداد شمالشرق به جنوبغرب به فلات ایران یورش میبرد.

رخنهء هوای سیبریه با آغاز شهریور

این توده هوا چنان قدرتی دارد که زبانهء آن تا منتهی الیه مرزهای جنوبی کشورمان نفوذ یافته و هوای خنکش نواحی گرمسیری ایران را زیر تاثیر قرار میدهد.

ساکنان کشورهای آسیای میانه درحالی که یک ماه از تابستان باقیست متاثر از هوای سیبریه با حال و هوای پاییزی مواجه شده اند و استانهای مناطق شمالی ایران در خط مقدم این سیستم در تراز نزدیک به زمین قرار دارند و بیشترین اثر سرمایشی را طی روزهای پیش رو دریافت خواهند کرد.

خراسانها ، کرانه ی خزر و شمالغرب از دوشنبه برابر با اول شهریور هوای خنک متمایل به سرد خواهند داشت و در بعضی نقاط مستعد به خصوص اردبیل این توده هوا نمود بیشتری یافته و وزش بادهای سرد با آسمان گاهی ابری و مه آلود و بارش باران ریزه ساکنان آنها را حدود ۴۵ روز زودتر از سالهای معمول به پوشیدن لباسهای ضخیم و در ارتفاعات روشن کردن بخاریها وادار خواهد کرد.

باتوجه به عدم برخورداری این سیستم از رطوبت کافی بارش چندان در بسیاری از نقاط کشورمان انتظار نمیرود و فقط در بعضی مناطق به خاطر جریانهای مرطوب جنوبی و شکل گیری ابرهای همرفتی احتمال بارشهای رگباری و رعدوبرق هست.

البته گیلان و دامنه ی شمالی البرز مرکزی طی امروز و تا حدودی چهارشنبه بارانی خواهد بود.

از اواسط هفته ی آینده پس از یکی دو روز استقرار هوای کم و بیش گرم با لغزش تراف ناوه ی شمالی و همراهی شارشهای مرطوب خزری شاهد کاهش دوبارهء دما و بارش باران در سواحل خزر خواهیم بود‌.

توکلت علی الله ؛ مسعود وسیله ایردموسی

  • لینک کوتاه
  • https://savalankhabar.ir/250741

اشتراک این خبر :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *