http://didshahr.ir/250569

02:38 :: 1401/05/27

تجربه بودن در ساکت ترین اتاق جهان تصور ما را از سکوت مطلق تغییر داده است.

آرزو دارم در سکوت مطلق باشم

وقتی از سروصدای بچه همسایه و ناله دزدگیر خودروها و عربده ابزارآلات ساختمانی کلافه می‌شویم، آرزو می‌کنیم کاش می‌توانستیم مدتی را در سکوت مطلق سپری کنیم تا آرامش به زندگی‌مان برگردد اما تحقیقات می‌گوید سکوت مطلق نه‌تنها آرامش ‌بخش نیست بلکه می‌تواند استرس‌زا و باعث توهم باشد. در اطلاعات عمومی این ‌هفته، قرار است به صدای سکوت گوش بدهیم.

شنیدن صدای بدن در سکوت

در آزمایشگاه «اورفیلد» مینه‌سوتا، ساکت‌ترین اتاق دنیا ساخته شده ‌است. طراحی این اتاق به گونه‌ای است که تا حدامکان از نویز جلوگیری و صدا را به‌جای بازتاب دادن جذب می کند. دیواره‌ها با سازه‌های گوِه‌ای‌ شکل و کف متشکل از مواد مشبک، باعث شده‌اند این اتاق کاملا بدون پژواک و سطح صدا در آن حدود ۹- دسی‌بل باشد. ما به‌طور متوسط، اتاقی با سطح صدای ۳۰دسی‌بل را ساکت تصور می‌کنیم. برای این‌که این عددها برای‌تان قابل‌فهم‌تر باشد، بد نیست بدانید صدای محیطی در یک فضای آرام –شامل آب جاری در دوردست، خش‌خش درختان و آواز پرندگان- حدود ۴۰دسی‌بل و صدای تنفس ما تقریبا ۱۰دسی‌بل است. در اتاق اورفیلد که هیچ صدای محیطی وجود ندارد، توجه انسان به صدای عملکرد اندام‌های درونی‌اش جلب می‌شود؛ صدای نفس کشیدن، ضربان قلب، حرکت خون در رگ‌ها، ساییده شدن استخوان‌ها به یکدیگر، به‌هم خوردن اندام‌ها و صداهای آزاردهنده دیگری که به‌طور عادی خوش‌شانسیم که آن ها را نمی‌شنویم‌.

پر کردن سکوت با توهم شنیداری

تجربه قرار گرفتن در سکوت مطلق آن‌قدر آزاردهنده است که بالاترین رکورد تحمل کردن آن تا امروز ۴۵دقیقه بوده‌ است. ما به محاصره شدن با صداها عادت داریم و اگر آن‌ها به‌طور کلی از زندگی‌مان حذف شوند، مغز شروع می‌کند به پر کردن محیط با توهم‌ صدا که درصورت طولانی‌‎تر شدن این شرایط، می‌تواند به حالت تهوع و حمله عصبی منجر شود. نبود صدا، به این معنی است که هیچ پژواکی برای جهت‌یابی هم وجود ندارد. وقتی محرک‌های بیرونی غایب باشند، هماهنگی و تعادل از بین می‌رود و بیشتر مردم حداکثر می‌توانند ۳۰ دقیقه در وضعیت سکوت مطلق دوام بیاورند. پس اتاق اورفیلد به چه دردی می‌خورد وقتی سکوت مطلق این‌قدر آزاردهنده است؟ اتاق سکوت برای انجام آزمایش‌های علمی و صنعتی کاربرد دارد؛ چیزهایی مثل آزمایش کردن قطعات رایانه ای، لوازم پزشکی و سمعک. از این اتاق در مرحله‌ای از آموزش دادن فضانوردان هم استفاده می‌شود. ناسا برای آن‌که فضانوردان را برای مقابله با کمبود صدا آماده کند، به چنین اتاق‌هایی نیاز دارد. دفعه بعدی که آرزوی سکوت مطلق به سرتان زد، یادتان خواهدآمد که چنین چیزی چقدر غیرقابل‌ تحمل است و در به‌کار بردن کلمه «مطلق» احتیاط خواهید کرد.

منبع: knowledgenuts.com

مطالب دیگر
  • لینک کوتاه
  • https://savalankhabar.ir/250569

اشتراک این خبر :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *