http://didshahr.ir/250408

10:13 :: 1401/05/23

اردبیل به خاطر موقعیت جغرافیایی خاص از هوای بسیار متغیر برخوردار است شهرستانی که بنابه روایتهای مستند بارش برف را در اوج تابستان در پیشینه دارد!

روایتی از برفهای تابستانی در اردبیل

همین ویژگی سبب رواج یک ضرب المثل مشهور در میان مردم این شهرستان از گذشته های دور شده است که می گوید : بو شهرین مظنه سینه ، دوستلیقینا و هاواسینا اعتبار یوخدی❗️

⛈ممکن است این ضرب المثل برای عده ای از همشهریان متعصب به لحاظ ارایهء تصویری منفی از منطقه ، ناخوشایند باشد ولی واقعیتها را نمیشود پنهان یا انکار کرد. حتی شاید در این ضرب المثل اینکه نمیتوان روی دوستی و قیمتها در این شهرستان حساب باز کرد ناشی از تاثیرهای وضع هوای بسیار متغیر منطقه است.

این تغییرات ناگهانی ، سریع و پی در پی الگویی از وضعیت هوای اردبیل ارایه می دهد که تا اندازه زیادی نمیتوان روی آن حساب باز کرد و این موضوع کار پیش بینی وضعیت هوای این شهر را دشوار می کند و عاملی برای وقوع پدیده های شگفت جوی طی فصول مختلف سالهای متمادی است.

از پیشینیان بارها نمونه های زیادی را از این پدیده های جوی نادر شنیده ایم و با مروری کوتاه بر بایگانی خبرهای این شهر در خبرگزاریها و روزنامه ها دهها مورد از این بی هنجاریها را میتوان یافت. رویدادهایی چون بارش سنگین و درشت تگرگ ، طوفانهای ناگهانی ، گل دادن درختان در اوج‌ چله ی زمستان براثر هوای بهاری ، هجوم موج سرما در تابستان ، کاهش و یا افزایش ناگهانی و فاحش دما به میزان بیشتر از ۲۵ سانتیگراد ، بارش باران در چله ی زمستان ، یورش موج برف سنگین و سرمای دامنه دار در بهار و ...

بسیار اتفاق می افتد که ما ساکنان اردبیل در یک روز دست کم پنج نوع هوا و یا پدیده ی جوی را تجربه می کنیم. برای مثال صبح در هوای ابری چشم از خواب باز می کنیم و در زمانی کمتر از یک ساعت ناگهان ابرها کنار رفته و دما بالا میرود و حوالی ظهر وزش باد بطور نسبی شدید شمالشرقی موجی از هوای ابری و مه آلود را همراه خود آورده و دوباره دما را تا ۱۸ درجه پایین می کشد اما حول و حوش شامگاه با غلبه ی باد جنوبغربی (گرمیج) دما بطور چشمگیر افزایش می یابد و … .

بی هنجاریهای دمایی در اواخر تابستان و بهار نمونهء دیگری از این تغییرات ناگهانی و بیموقع جوی در اردبیل هستند. اغلب ساکنان منطقهء اردبیل که دست کم ۲۰ سال دارند شاید سرمایش اواخر مهر یا اواخر اردیبهشت را در منطقه دیده باشند.

بنده بارش نیم متر برف در دهم مهر سال ۱۳۶۳ و درپی آن برودت منفی ۲۳ درجه را دیده ام. از سرمایشهای بهاری نیز بارش برف و کولاک بسیار شدید همراه با سرمای منفی هشت و رسیدن برودت با عبور سیستم و صاف شدن آسمان به منفی ۱۸ را بارها و به خصوص در دهه های ۶۰ و ۸۰ به یاد دارم. ‌بارش برف در خرداد را نیز در یکی از سالهای دهه ۸۰ شاهد بوده ام اما آن برف به زمین نمی نشست و بلافاصله ذوب می شد.
پدربزرگان ما روایتهای شگفتی از بارش برف در اوج‌ تابستان در اردبیل نقل میکنند.

هرچند به لحاظ نبود ایستگاه و تجهیزات ثبت پارامترهای جوی در آن زمان در اردبیل از تاریخ دقیق آنها خبر نداریم ولی براساس گفتهء سالخوردگان طی دو نوبت در تابستان در اردبیل برف سنگین باریده است.
براساس این روایتهای متواتر یکی از این برفهای تابستانی در یکی از سالهای دههء اول قرن گذشته و حول و حوش ماه مرداد بوده است. برف همراه سرمای شدید به مدت یک هفته بطور متناوب باریده به گونه ای که برای روستاییان و دامداران بردن گاو و گوسفندان به چرا امکانپذیر نبوده و مجبور به تغذیهء احشام با علوفه خشک در درون آغلها شده اند.

مورد دوم تیر ماه یکی از سالهای دههء ۴۰ یعنی درست هنگام دروی گندم در منطقه است. گفته میشود طی دو روز بارش برف ارتفاع آن در سطح شهر به بیشتر از ۳۰ سانتیمتر رسیده و روز سوم به محض درخشش آفتاب تابستانی از ساعات اولیه سپیده دم حجم انبوه برفهای گذرگاهها در زمان کوتاهی ذوب شده و سیلاب شدیدی به راه انداخته است.

مطالعه وضعیت اقلیمی اردبیل و رصد پدیده های جوی آن طی نیم قرن گذشته برای بنده موضوع امکان بارش برف در اوج تابستان منطقه را به یقین تبدیل کرده است به گونه ای که احتمال تکرار چنین اتفاقهای شگفت انگیزی طی سالهای آینده هست.

مسعود وسیله ایردموسی

  • لینک کوتاه
  • https://savalankhabar.ir/250408

اشتراک این خبر :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *