http://didshahr.ir/249738

12:24 :: 1401/05/06

آشنایی با معروف ترین جوایز سینمایی غیر از اسکار، کن و گلدن گلوب

معرفی 5 جایزه معتبر سینما

1- پلنگ طلایی Golden Leopard

جشنواره بین‌المللی فیلم «لوکارنو» که بنا به شهرت جایزه‌اش به‌نام «پلنگ طلایی» شناخته شده ‌است، از ۱۹۴۶ تا الان هر سال در سوئیس برگزار می‌شود. ویژگی منحصر به‌فرد این جشنواره، برگزار شدنش در «پیاتزا گرانده»، میدان اصلی شهر است؛ یکی از بزرگ‌ترین پرده‌های سینمای جهان که چند‌ هزار تماشاچی در آنِ واحد پای آن می‌نشینند. لوکارنو در هفتادوپنجمین دوره خود، جایزه پلنگ سبز را معرفی کرد تا اهمیت توجه به محیط‌زیست را نشان بدهد. این جایزه که با همکاری گروه محیط‌ زیست صندوق جهانی حیات‌وحش اعطا می‌شود، بهترین فیلم را که منعکس ‌کننده یک موضوع زیست‌ محیطی باشد، معرفی می‌کند.

2- بفتا BAFTA

بفتا، مختصر شده عبارت «British Academy Film Awards»، سال 1947 از سوی آکادمی هنرهای فیلم و تلویزیون بریتانیا تأسیس و اولین جشنواره اعطای جوایز آن، دو سال بعد شروع شد. بفتا امروز جایزه مهمی در صنعت سینماست و معمولا آن را با اسکار مقایسه می‌کنند. یک ماسک تئاتری روی پایه‌ای سنگی، جایزه‌ای است که برندگان بفتا با خودشان به خانه می‌برند. اگرچه مراسم اهدای جوایز بفتا سالیانه برگزار می‌شود اما برگزارکننده آن که درواقع یک موسسه خیریه مستقل است، در طول سال برنامه‌های مختلفی مثل نمایش فیلم به‌همراه جلسات پرسش و پاسخ، سخنرانی و مراسم «شب ادای احترام» برگزار می‌کند.

3- فیلم فیر Filmfare

صنعت سینما در هند آن‌قدر وسیع و جدی است که در برابر «هالیوود» آمریکایی از «بالیوود» هندی حرف زده می‌شود. قدیمی‌ترین جشنواره سینمایی در این کشور، جایزه فیلم‌فیر است که سال 1954 تأسیس شد. تندیس «بانوی سیاه» جایزه کسانی است که به‌ انتخاب مردم و داوران، شایسته قدردانی شمرده می‌شوند. از ویژگی‌های منحصر به‌فرد فیلم‌فیر آن است که جایزه‌های مجزایی برای کارگردانی موسیقی، خوانندگی، طراحی حرکات موزون و ترانه‌سرایی دارد. یک بخش خاص دیگر این جشنواره با عنوان «Glamour and Style» به کسانی که روی پرده سینما و بیرون از آن، شیک‌ترین لباس‌ها را بپوشند، جایزه می‌دهد.

4- شیر طلایی Golden Lion

جشنواره فیلم ونیز که به‌خاطر جایزه اصلی‌اش با عنوان «شیر طلایی» شناخته می‌شود، از معتبرترین و قدیمی‌ترین جایزه‌های سینمایی از سال 1932 تا امروز است. ویژگی منحصربه‌فرد این جشنواره، جایزه «انسانیت» است که به سینماگران و هنرپیشه‌هایی اعطا می‌شود که اقدامات انسان‌دوستانه انجام می‌دهند.

5- خرس طلایی Golden Bear

خرس طلایی و به‌عبارت دقیق‌تر، جشنواره بین‌المللی فیلم برلین که از 1951 (در بلبشوی جنگ سرد) تا الان هر سال در پایتخت آلمان برگزار می‌شود، از معتبرترین جشنواره ‌های سینمایی است. خرس که نماد برلین است، در دو رنگ نقره‌ای و طلایی، به برگزیدگان اهدا می‌شود و آن‌قدر مشهور شده ‌است که همه این جشنواره را نه به اسم اصلی‌اش بلکه به‌نام نماد و مجسمه‌اش می‌شناسند. هر سال همزمان با جشنواره خرس طلایی، بازار فیلم اروپا برگزار می‌شود که در آن، تهیه‌کننده‌ها، سرمایه‌گذارها و پخش‌کننده‌های فیلم می‌توانند با هم تعامل داشته ‌باشند، شریک پیدا کنند و قرارداد کاری ببندند.

سینما

 

  • لینک کوتاه
  • https://savalankhabar.ir/249738

اشتراک این خبر :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.