http://didshahr.ir/249714

06:08 :: 1401/05/05

رئیس گروه مبارزه با بیماری‌های واگیر معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی اردبیل گفت: از ابتدای امسال تاکنون ۱۸۲ مورد مارگزیدگی و عقرب‌گزیدگی در اورژانس‌ها و مراکز درمانی این استان ثبت شده است.

مار

جواد ابیش‌وند آمار گزش با مار و عقرب در سال گذشته در استان را ۳۰۵ مورد ذکر کرد و افزود: یک سوم این آمار مربوط به گزش با مار و دو سوم آن مربوط به گزش با عقرب است.

وی با بیان این که گزش‌ها معمولا در خارج از شهرها رخ می‌دهد به مردم توصیه کرد در طبیعت در صورت مشاهده مار یا عقرب به آن نزدیک نشده و آنرا تحریک نکنند و با طبیعت کاری نداشته باشند.

رئیس گروه مبارزه با بیماریهای واگیر معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی اردبیل خاطرنشان کرد: مردم در صورت مشاهده چنین حیواناتی در خانه مراتب را به آتش‌نشانی اطلاع داده و در صورت گزش توسط حیوان نیز با پرهیز از روش‌های سنتی حتما در اسرع وقت به اورژانس و مراکز درمانی استان مراجعه کنند.

۱۸۲ نفر در استان اردبیل مورد گزش مار و عقرب قرار گرفتند

ابیش‌وند به رایگان بودن هزینه سرم پادزهر مار و عقرب در مراکز درمانی این استان اشاره کرد و گفت: برغم قیمت جهانی بسیار بالای فرآورده‌های بیولوژیکی که در بیشتر منجر به تحمیل هزینه‌های میلیونی برای بیمار می‌شود ، این سرم به طور رایگان برای بیماران دچار مار و عقرب‌گزیدگی در استان اردبیل مورد استفاده قرار می‌گیرد.

وی با بیان اینکه پادزهر سموم مار و عقرب را به عنوان کالای اساسی مورد نیاز در تمام اورژانس‌ها و مراکز درمانی وجود دارد، خاطرنشان کرد: مهم‌ترین اقدام و اساسی‌ترین درمان استفاده در کوتاه‌ترین زمان ممکن از پادزهر (آنتی ونوم) است.

ثبت 182 مورد مارگزیدگی در اردبیل

ثبت ۱۸۲ مورد مارگزیدگی در اردبیل

  • لینک کوتاه
  • https://savalankhabar.ir/249714

اشتراک این خبر :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *