http://didshahr.ir/249699

12:11 :: 1401/05/05

عشق یک طرفه عشقی است که میل به معشوق به خصوص چهره‌های معروف و سرشناس مانند سلبریتی‌ها در آن امری ذهنی است یعنی…

آخر و عاقبت عشق یک طرفه
عشق یک طرفه عشقی است که میل به معشوق به خصوص چهره‌های معروف و سرشناس مانند سلبریتی‌ها در آن امری ذهنی است یعنی عاشق در افکار و پیش فرض‌هایش باور دارد که معشوقش به او علاقه‌مند است یا اگر او را ببیند، عاشق او خواهد شد! روان‌شناسان این حالت را بیش از آن‌که نوعی عشق بنامند، آن را نوعی بیماری روانی به نام «پارانویا» می‌دانند. ممکن است این عشق‌های یک طرفه و تخیلی برای همه پیش بیاید و جای نگرانی ندارد. نگران شدن زمانی است که فرد غرق این عشق شده و منزوی شود.

چرا تجربه چنین عشق هایی آسیب زا ست؟

برخی افراد به امید این که روزی بتوانند به فرد مورد علاقه‌شان که از این علاقه بی‌خبر است برسند، روزگار می‌گذرانند اما این امیدهای واهی هیچ‌وقت به واقعیت بدل نمی‌شوند و تنها برای آنان چشمانی گریان و دلی پردرد به جا خواهد گذاشت. بنابراین عشقی که سرچشمه و منشأ آن احساسات و هیجانات پرشور است، آسیب‌زاست و نباید آن را بی‌خطر دید. از افسردگی تا اضطراب فردی که فقط به فرد مورد علاقه‌اش فکر می‌کند و می‌داند که تقریبا هیچ راهی برای وصال وجود ندارد تا مشکلاتی از قبیل کاهش عزت‌نفس، افسردگی و نوسانات سریع خلق‌و‌خو و حتی ممکن است عاقبتی چون بی‌تمایلی به ازدواج را در پی داشته باشد.

چند توصیه به اطرافیان عاشقان سلبریتی ها

نوجوانانی که در خانواده‌هایی سرزنش‌گر و سرد بزرگ شده‌اند، بیشتر غرق چنین تخیل‌هایی می‌شوند چون از منظر آن‌ها، عشق به فلان خواننده یا بازیگر آن‌قدر کامل و بی‌عیب است که تمام کمبودها و نداشته‌های عاطفی‌شان را پوشش خواهد داد. توجه به فرزند، دادن عزت نفس و ارزشمندی به او، ابراز احساسات کلامی و دادن عشق، داشتن روابط گرم و صمیمانه، آموزش واقع‌بینی و … بسیار کمک می‌کند تا نوجوان یا جوان ما از این علاقه‌های خیالی راحت‌تر عبور کند. واضح است که سرزنش و مسخره‌کردن در این مواقع، اصلا توصیه نمی‌شود. خانواده نقش پررنگی برای کمک می‌توانند ایفا کنند به شرطی که صمیمیت و نزدیکی با نوجوان خود داشته باشند. همچنین اجتناب از موقعیت‌هایی که فرد را به یاد سلبریتی مورد علاقه‌اش می‌اندازد، مهم است. بعد از همه این ها اگر همچنان فرد عاشق منزوی شده و ارتباطش با دنیای واقعی قطع شده بود، باید از مشاور کمک گرفت.

نویسنده : فریبا البرز |‌ کارشناس‌ارشد مشاوره‌خانواده

آخر و عاقبت عشق یک طرفه

  • لینک کوتاه
  • https://savalankhabar.ir/249699

اشتراک این خبر :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *