http://didshahr.ir/249483

02:26 :: 1401/04/31

میلگردها در واقع میله های طویل فولادی ای هستند که در دو نوع ساده با سطحی صاف و صیقلی و نوع آجدار که بر روی بدنه خود برآمدگی هایی به شکل آج دارند، تولید میشوند.

RE13 188

میلگرد که یکی از مهم ترین و پرمصرف ترین محصولات فولادی، با کاربردهای مختلف و در صنایع متفاوت است، در انواع اصلی ساده و آجدار به تولید میرسد.

علاوه بر دسته بندی اصلی میلگرد که همان ساده و آجدار است، میلگردها از زوایای دیگری هم دسته بندی میشوند؛ مانند دسته بندی بر اساس استاندارهای تولید، بر اساس پوشش سطحی و جنس مواد و ….

این تفاوت ها در نوع و کاربرد میلگرد، میتواند به صورت مستقیم بر قیمت میلگرد تاثیر بگذارد.‌

فاکتور دیگری که بر قیمت میلگرد اثر گذار است، کیفیت و برند میلگرد است.

در کشور ما تولیدکنندگان بسیاری در حال تولید محصولات فولادی از جمله میلگرد هستند و بدیهی است که کیفیت تولید در آنها صد در صد یکی نیست. ضمن آنکه تمامی کارخانه های سرشناس و معتبر، بر اساس استاندارهای ملی و یا بین المللی به تولید میلگرد میپردازند و در آزمایشگاههای کنترل کیفی، تطابق کیفیت و ساختار میلگرد با استانداردهای نامبرده بررسی و کنترل میشود.

اگر بخواهیم چند تولید کننده برتر کشور در این زمینه را نام ببریم، میتوانیم به برندهای میلگرد اصفهان، میلگرد زاگرس، میلگرد ابر کوه یزد، میلگرد شاهین بناب، میلگرد بافق یزد، میلگرد کوثر اهواز، میلگرد آناهیتا گیلان و …. اشاره کنیم.

اما در این مقاله سعی داریم به معرفی بیشتر میلگرد اصفهان که از مطرح ترین و با کیفیت ترین میلگرد های تولید داخل کشور است، بپردازیم. اما پیش از آن به این سوال پاسخ میدهیم: میلگرد چیست؟!

میلگرد چیست؟

همانطور که گفته شد، میلگرد یکی از محصولات فولادی پرکاربرد در بازار آهن آلات است که انواع و کاربردهای فراوانی دارد.

مهم ترین وظیفه میلگرد در ساختمان،  افزایش مقاومت و استحکام بتن در برابر نیروهای کششی است؛ چرا که بتن بر خلاف مقاومت زیاد در برابر نیروهای فشاری، استحکام کافی در برابر نیروهای کششی ندارد و باید توسط حمایت میلگرد، مقاومت خود را افزایش داده و تامین کند.

میلگردهای ساده در گرید A1 و میلگردهای آجدار در گریدهای A2 تا A4 به تولید میرسند. میلگردهای ساده به دلیل وجود کمتر کربن در ترکیبات خود، انعطاف پذیر تر و با قابلیت خم پذیری بیشتری هستند و در مقابل آن، میلگردهای آج دار هرچه عدد گرید آنها بزرگتر باشد، میزان کربن بیشتر و درنتیجه انعطاف پذیری کمتر و شکنندگی بیشتری دارند.

مشخصات خاص هر میلگرد، کاربردهای آنها در موارد گوناگون را تعیین میکنند.

تاریخچه کارخانه ذوب آهن اصفهان:

کارخانه ذوب آهن اصفهان یکی از قدیمی ترین کارخانه های ذوب آهن در کشور است که در سال ۱۳۴۴، با نام کارخانه آریا مهر و با شماره ثبت ۲۵۲۳۰ تاسیس شد.

این کارخانه که محل آن در شهرستان لنجان از توابع استان اصفهان قرار دارد، در سال ۱۳۵۷ و پس از انقلاب به نام جدید خود یعنی ذوب آهن اصفهان، تغییر اسم داد.

ظرفیت تولید این کارخانه به میزان ۲.۸ میلیون تن در سال است.

مشخصات میلگرد ذوب آهن اصفهان:

میلگردهای ذوب آهن اصفهان در انواع ساده و در سایزهای ۵ تا ۲۰ میلیمتر، با کاربردهای صنعتی و ساختمانی و میلگرد آجدار در سایزهای ۵ تا ۳۲ میلیمتر در قالب شاخه و کلاف و معمولا با مصارف ساختمانی به تولید میرسند.

میلگردهای ذوبی اصفهان نیز به صورت آج ۴۰۰ دوکی ، آج ۳۴۰ دوکی، آج یکنواخت ۳۴۰، آج یکنواخت یا آج ۴۰۰ و آج مرکب یا میلگرد ۵۰۰، به بازار عرضه میشوند.

استاندارهای میلگرد ذوب آهن اصفهان:

کارخانه ذوب آهن اصفهان در تولید میلگردهای خود از سه استاندارد ملی و بین المللی پیروی میکند که این استاندارها به شرح زیر هستند:

▫️استاندارد ASTM A 615 در سه حالت G75  ،G60 و G40

▫️استاندارد روسی 81/Gost 57 با گریدهای A1 تا A3

▫️استاندارد ژاپنی JIS G3112 در حالتهای SR24، SD35، SD40 و SD50

ذوب آهن اصفهان از استاندارهای نامبرده به ترتیب در تولید میلگرد ذوبی ساده، آجدار مارپیچ، آجدار جناغی و آجدار مرکب استفاده میکند.

روش تولید میلگرد ذوب آهن اصفهان:

برای تهیه میلگردهای ذوب آهن اصفهان در مرحله اول شمش های فولادی با حرارت ۱۱۰۰ درجه سانتی گراد، گداخته و ذوب میشوند و سپس توسط جک هیدرولیکی به سمت نورد گرم هدایت می گردند.

در این مرحله برای اینکه میلگردها به قطرهای مد نظر برسند در طی چند مرحله تحت فشار و کشش قرار میگیرند.

سپس در ایستگاههای مخصوص، تحت انجام عملیات آج زنی قرار میگیرند و در مرحله بعد در طول استاندارد ۱۲ متری برش میخورند.

سپس اقدام به وزن کشی، تهیه بندیل و ارسال به انبار جهت کنترل میشود.

علامت اختصاری میلگرد اصفهان که بر روی آنها حک شده است، علامت ESCO میباشد.

دیگر محصولات کارخانه ذوب آهن اصفهان:

کارخانه ذوب آهن اصفهان، علاوه بر انواع میلگرد که پیشتر نام بردیم، محصولات دیگری را هم در خطوط تولید خود دارد. این محصولات عبارتند از:

▫️تیرآهن IPE در اندازه های ۱۲ تا ۳۰ میلیمتر

▫️تیرآهن H

▫️نبشی بال مساوی در سایزهای ۸۰، ۹۰ و ۱۰۰ میلیمتر

▫️انواع ناودانی

▫️ریل های U33 و UIC60

▫️شمش

اهمیت خرید میلگرد با کیفیت

از آنجایی که میلگرد یکی از اساسی ترین تامین کننده های امنیت ساختمان به حساب می آید، لازم است که جهت خرید آن برای امور ساختمانی و یا حتی صنعتی، به برندهای شناخته شده و با کیفیت رجوع کنیم تا کیفیت و اطمینان خرید خود را تضمین نماییم.

علاوه بر برند مطرح و مطمئن میلگرد، خرید از مراکز پخش معتبر هم به همان اندازه ضروری است؛ به این دلیل که اطمینان داشته باشیم که میلگردهای موجود در این مراکز، میلگردهای اصل و با کیفیت برندهای شناخته شده هستند و از طرفی میلگردها در حین حمل و نگهداری در انبار، طبق اصول صحیح نگهداری میلگرد، حمل و نگهداری میشوند و کیفیت اولیه آنها کاملا حفظ میشود.

از طرف دیگر برای یک خریدار، دریافت بهترین قیمت روز بازار هم از اهمیت ویژه ای برخوردار است تا بتواند در هزینه خود صرفه جویی و مدیریت صحیح داشته باشد.

مرکز پخش آهن جم، دربرگیرنده تمام نیازهای شما در امر خرید تمامی محصولات فولادی، با کیفیت تضمین شده برندهای مطرح کشور و مناسب ترین قیمت روز بازار خواهد بود.

برای مشاهده قیمت میلگرد آهن جم، کافی است به سایت این شرکت به

آدرس ahanjam مراجعه و یا عبارت قیمت میلگرد آهن جم را در گوگل سرچ و بر روی اولین لینک کلیک نمایید‌.‌

همچنین شماره 03133869211 واحد فروش و پشتیبانی آهن جم، پاسخگوی شما در این زمینه خواهد بود.

  • لینک کوتاه
  • https://savalankhabar.ir/249483

اشتراک این خبر :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *