http://didshahr.ir/249450

06:18 :: 1401/04/30

محمد جعفرزاده گفت:طی چند روز اخیر آمار مراجعه سرپایی بیماران با علائم سویه جدید کرونا به مراکز بیمارستانی و بهداشتی استان افزایش یافته و به روزانه ۶۲۰ نفر رسیده است.

کرونا

معاون امور بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی و درمانی استان اردبیل اعلام کرد: طی چند روز اخیر آمار مراجعه سرپایی بیماران با علائم سویه جدید کرونا به مراکز بیمارستانی و بهداشتی استان افزایش یافته و به روزانه ۶۲۰ نفر رسیده است.

محمد جعفرزاده گفت: طی هفته اول تیرماه، مجموع مراجعه مردمی به مراکز درمانی و بهداشتی استان اردبیل با علائم کرونا ۶۸ نفر بوده در حالی که به روزانه ۶۲۰ نفر افزایش یافته است.

وی انجام تست ابتلا به کرونا از همه مراجعان در مراکز بهداشتی و درمانی استان افزود: تست ۳۰ درصد از مراجعان در روز گذشته مثبت بوده که نشان دهنده شدت شیوع این سویه از کرونا در سطح استان اردبیل است.

معاون امور بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی و درمانی استان اردبیل رشد معنادار شمار مراجعان به مراکز درمانی با علائم ابتلا به کرونا و افزایش بیش از ۶ برابری مراجعات را نشانه شروع موج هفتم شیوع کرونا در استان اردبیل عنوان کرد.

وی مجموع بستری مبتلایان ویروس کرونا در استان اردبیل را ۲۲ نفر اعلام و اضافه کرد: هم اکنون سه نفر از این مبتلایان در بخش مراقبت‌های ویژه تحت درمان قرار دارند.

جعفرزاده با بیان این که در موج قبلی شیوع کرونا، قابلیت سرایت این ویروس یک به ۱۰ بود، اظهار کرد: در سویه جدید در حال شیوع، شدت سرایت افزایش یافته و هر فرد مبتلا می‌تواند ۱۸ نفر را درگیر این ویروس کند.

وی افزود: چهار ماه پس از فروکش شیوع کرونا در استان اردبیل، با زرد شدن وضعیت شیوع کرونا در شهرستان خلخال از اول این هفته، زنگ خطر گسترش شیوع موج هفتم کووید.۱۹ در این استان به صدا درآمده است.

معاون امور بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی و درمانی استان اردبیل همچنین گفت: در پی احتمال شیوع موج هفتم کرونا در استان، شمار مراجعان برای دریافت واکسن کرونا به خصوص نوبت یادآور یا چهارم این واکسن در سطح استان افزایش یافته است.

وی با اشاره به تامین شدن هر میزان واکسن مورد نیاز برای تزریق به مراجعان در سطح استان اردبیل اضافه کرد: این استان با تزریق ۱۰۰ درصدی نوبت اول واکسن کرونا برای جامعه هدف تعیین شده، در رتبه نخست کشوری قرار گرفته و با تزریق ۹۰ درصدی نوبت دوم واکسن نیز در جایگاه دوم کشوری قرار دارد.

جعفرزاده افزود: تاکنون ۴۳ درصد از جامعه هدف واکسیناسیون در استان اردبیل نوبت سوم واکسن کرونا را دریافت کرده‌اند و این استان در جایگاه ششم کشوری در این زمینه قرار دارد ولی لازم است که شهروندان برای دریافت نوبت یادآور یا چهارم نیز اقدام کنند.

وی وضعیت کنونی شیوع کرونا در همه شهرستان‌های استان اردبیل به جز خلخال را آبی اعلام کرد و افزود: برای کنترل موثر کرونا لازم است که همه شهروندان نسبت به تزریق واکسن در سه نوبت و نوبت یادآور اقدام کنند.

معاون امور بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی و درمانی استان اردبیل، مراکز تجمع مردمی مثل استخرها و مراکز تفریحی آبی، خودروهای عمومی جمعی، نانوایی‌ها و پایانه‌ها را از جمله مراکز در معرض خطر شیوع کرونا ذکر و اضافه کرد: مردم شیوه نامه‌های کنترل شیوع کرونا از جمله استفاده از ماسک و رعایت فاصله اجتماعی را باید جدی بگیرند.

به گزارش ایرنا، در جریان ۶ موج شیوع کرونا در استان اردبیل در مدت ۲۶ ماه، ۲ هزار و ۸۰۲ نفر از اهالی این استان جان خود به خاطر ابتلا به این ویروس از دست دادند.

بر اساس آخرین آمار، تاکنون بیش از ۲ میلیون و ۲۳۰ هزار دُز واکسن نوبت اول، دوم، سوم و یادآور در استان اردبیل تزریق شده است.

بالاترین آمار مربوط به فوت بیماران مبتلا به کرونا در استان اردبیل در هشتم آذرماه سال گذشته با ۲۲ فوتی، بیشترین آمار بستری روزانه مبتلایان کرونا با ۱۸۹ نفر و بالاترین رکورد بستری همزمان مبتلایان نیز با ۸۹۷ نفر در روز ۳۱ مردادماه ۱۴۰۰ به ثبت رسیده است.

مراجعه روزانه 620 نفر با علائم کرونا در اردبیل

مراجعه روزانه 620 نفر با علائم کرونا در اردبیل

  • لینک کوتاه
  • https://savalankhabar.ir/249450

اشتراک این خبر :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.