http://didshahr.ir/249353

12:42 :: 1401/04/29

نمی‌توانم خرج مادر و خواهرم را بدهم، چه کنم؟

دیگر از عهده هزینه های زندگی بر نمی آیم
سوال:

پدرم فوت کرده و هم اکنون، تمام هزینه‌های خانواده روی دوش من است. مادر و خواهرم را خیلی دوست دارم و همه تلاشم را می‌کنم تا کمبودی احساس نکنند اما توقع آن‌ها از من زیاد است و دیگر نمی‌توانم خرج‌شان را بدهم. احساس می‌کنم خیلی خسته‌ام و فشار زیادی روی من است. 24 ساله هستم و در شغل آزاد با درآمد معمولی مشغول کارم. چه کنم؟

پاسخ:

مخاطب گرامی، زندگی ما انسان‌ها، چرخه‌ای از تولد تا مرگ است به این معنا که ما دوره‌هایی را در زندگی طبیعی خود طی می‌کنیم و ورود به هر دوره زندگی با تغییراتی همراه است. به عنوان مثال ورود از دوره کودکی به نوجوانی یا از نوجوانی به جوانی. یکی از مهم‌ترین چالش‌های رشدی که باید بتوانیم در زندگی خود را با آن منطبق کنیم، همین تغییراتی است که در گذر از یک مرحله به مرحله دیگر اتفاق می‌افتد و گاهی این تغییرات ناگهانی و اساسی‌تر است، درست مثل زمانی که پدر خانواده فوت می‌کند. با این حال و با توجه به وضعیت‌تان، چند توصیه به شما داریم.

شما تکیه‌گاه خواهر و مادرتان شده‌اید

با فوت پدرتان زندگی خانوادگی شما تغییراتی یافته و به عبارتی نقش شما در زمینه تامین مسائل مادی خانواده پررنگ‌تر شده است و حالا شما تکیه‌گاه خواهر و مادرتان شده‌اید و در نبود پدر، نقش شما از پسر خانواده به نقشی همانند پدر خانواده تغییر یافته است. این نقش و مسئولیت را در حد طبیعی بپذیرید. بالاخره مادر و خواهرتان هم روزهای سختی را می‌گذرانند و نباید در کمک به آن‌ها که به بودن یک مرد در زندگی‌شان نیاز دارند، کوتاهی کنید.

مسئولیت‌پذیری افراطی نداشته باشید

متاسفانه در این مدت، مادر و خواهر شما تمام بار مسئولیت خانواده را روی دوش شما انداخته‌اند و احتمالا با استفاده از روش‌هایی مثل ایجاد عذاب وجدان و مسئولیت افراطی و … شما را تحت تاثیر قرار می‌دهند و به لحاظ روحی شما را خسته می‌کنند. حواس‌تان باشد وارد این بازی نشوید. شما تا حد توان‌تان می‌توانید مسئولیت بپذیرید و باید به آن‌ها کمک کنید اما مسئولیت‌پذیری بیش از حد شما در قبال مادر و خواهرتان، ازدواج شما و ارتباط شما را با همسرتان در آینده دچار اشکال خواهد کرد. بنابراین و تا حد ممکن، این موضوع را مدیریت کنید.

حواس‌تان به خودتان هم باشد

علاوه بر توجه به نیازهای مادر و خواهرتان در حد معقول، توجه به نیازهای خودتان هم مهم است، در وهله اول به نیازهای خودتان توجه داشته باشید و این به معنای خودخواهی نیست بلکه با این کار به آن‌ها یاد می‌دهید که خودشان هم درباره خود احساس مسئولیت کنند و قرار نیست شما پاسخ گوی تمام نیازهای آن‌ها باشید. توصیه آخر هم این که برای کمک به خود و خانواده‌تان جهت سازگاری با تغییرات مذکور در نقش‌های جدید خانواده، به یک مشاور خانواده مراجعه کنید.

نویسنده : دکتر هادی غلام‌محمدی |‌ مشاور خانواده

  • لینک کوتاه
  • https://savalankhabar.ir/249353

اشتراک این خبر :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *