http://didshahr.ir/249168

00:38 :: 1401/04/25

ظهور علایم ابتلا به ماربورگ بین ۲ تا ۲۱ روز طول می کشد و سپس علایمی چون تب و سردرد شدید، درد عضلانی، استفراغ و اسهال بروز می یابد.

یک بیماری جدید و مرموز به نام ماربورگ

یک بیماری مرموز به نام ماربورگ در آفریقا با علایمی چون تب و سردرد شدید، خون در استفراغ و خون ریزی بینی شیوع یافته است که می تواند باعث مرگ افراد شود.

سازمان جهانی بهداشت (WHO) از شناسایی دو مورد ابتلای قطعی به بیماری ویروسی ماربورگ در غنا خبر داده ‌است و پیش از این در آفریقا، این ویروس ۱۳ نفر را مبتلا کرده و سه نفر را کشته ‌است، از آن‌ جایی که احتمال می‌رود این بیماری کشنده به نام «ماربورگ» همه گیری جهانی داشته باشد ، به بررسی این ویروس خون ریزی دهنده پرداختیم.

ماربورگ چیست؟

ویروس ماربورگ عامل بیماری‌زای بسیار خطرناکی است که باعث تب خون ریزی‌ دهنده می شود. میزان متوسط مرگ و میر در این بیماری ۵۰ درصد است اما به‌طور کلی نرخ مرگ و میر ناشی از آن، از ۲۴ تا ۸۸ درصد متفاوت است. این ویروس بخشی از خانواده ویروس های موسوم به «فیلوویروس» است که ویروس ابولا هم به آن تعلق دارد. این ویروس اولین بار در سال ۱۹۶۷ در شهر ماربورگ آلمان، وقتی که کارگران با میمون‌های سبز آلوده از اوگاندا در تماس بودند، شناسایی شد.

منبع طبیعی یا میزبان ویروس ماربورگ، خفاش میوه‌خوار آفریقایی است.

درحقیقت پستانداران غارنشین حامل این ویروس‌اند اما از آن بیمار نمی شوند و قادرند این ویروس را به انسان‌ها انتقال دهند. یکی از راه‌های مشکوک انتقال ویروس کشتن خفاش‌های آلوده برای غذا و سپس انتقال از انسان به انسان از طریق تماس با خون یا دیگر مایعات و ترشحات بدن انسان نظیر بزاق، قطرات تنفسی، ادرار و مدفوع و تماس با اشیا یا سطوح آلوده است.
برخی از عفونت های اولیه هم به طور تصادفی در آزمایشگاه از طریق زخم در اثر تماس با سوزن رخ داده‌اند.موسسه خیریه جهانی واکسن(Gavi) در سال گذشته، ماربورگ را به عنوان یکی از چندین ویروسی معرفی کرد که می‌تواند عامل همه‌گیری جهانی در آینده باشد. درست است که ماربورگ از طریق ذرات معلق در هوا منتقل نمی‌شود، اما این ویروس می‌تواند با افزایش سفرهای جهانی، به سرعت گسترش یابد.

تب، سردرد، خون ریزی و سپس مرگ

تشخیص ماربورگ در ابتدا دشوار است زیرا علایم این بیماری شبیه بیماری‌هایی مانند تیفوئید و مالاریاست.
بعد از این نشانه‌ها، دوره‌های خون ریزی معمولا بین ۵ تا ۷ روز بعد اتفاق می افتد به‌ طوری که خون در استفراغ یا در مدفوع و
خون ریزی از بینی، لثه و واژن مشاهده می‌شود. در موارد کشنده، مرگ بین ۸ تا ۹ روز بعد از این خون ریزی‌ها رخ می دهد.
درمانی وجود ندارد!

هیچ نوع واکسن یا درمان ضد ویروسی برای بیماری ماربورگ وجود ندارد. با این حال آب‌افزایی (باز جذب آب توسط بدن مبتلا که آب از دست داده است) دهانی یا داخل وریدی به نجات جان بیمار کمک می‌کند.

همچنین خبر خوب این که، استفاده آزمایشی از آنتی‌بادی مونوکلونال تاکنون امیدوار کننده بوده و نتایج خوبی داشته است.
دانشمندان معتقدند بهترین راه درمان تاکنون پیشگیری، کنترل و جلوگیری از گسترش این بیماری است.

نویسنده : مهسا کسنوی | منبع: یورونیوز

  • لینک کوتاه
  • https://savalankhabar.ir/249168

اشتراک این خبر :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *