http://didshahr.ir/249074

10:55 :: 1401/04/21

پهنهء ایران طی یک هفتهء پیش رو عرصهء جولان تندبادهای شمالی تا شمالشرقی خواهد بود.

جولان تندبادهای شمالی بر فراز ایران
سرعت این پدیده در بعضی نقاط تا ۱۲۵ کیلومتر بر ساعت رسیده و سبب بروز مشکلات و خساراتی خواهد شد. در اردبیل سرعت طوفان میتواند به ۱۰۵ کیلومتر بر ساعت برسد. درختان باتوجه به پرشاخ و برگ بودنشان با بیشترین خطر مواجهند.

هرچند باتوجه به استقرار پشتهء ارتفاعی در پهنهء گسترده ای از خاورمیانه و به ویژه ایران هوا همچنان گرم و سوزان انتظار میرود ولی تندبادها از میزان گرمای احساسی برای ساکنان این مناطق میکاهند.

این طوفانها در بلندیها و کوهپایه ها حامل هوای خنک تابستانی خواهند بود. ساکنان منطقه ی اردبیل‌ بیشترین بهره خنکی هوا را از این بادهای شدید که به علت گرادیان (شیب) بالای فشاری از مناطق سیبریه و سرزمینهای شرق دور روسیه به سوی کشورمان میوزند خواهند برد.

براساس الگوهای کنونی دست کم تا اوایل مرداد به غیر از مناطقی از جنوبشرق که به لطف مانسون بارانهایی دریافت میکنند خبری از بارش نیست و ایران در چنبرهء پرارتفاع جنب حاره گرفتار شده است.

هوای غرب خزر و شمالغرب روزها تا حدودی گرم و شبها از میزان گرما کاسته میشود ولی در منطقه ی اردبیل هوا روزها ملایم و شبها خنک تا متمایل به سرد خواهد بود. بیشینه دما از ۲۶ تا ۳۲ و کمینه ی آن ۱۵ تا ۱۰ درجه‌ بالای صفر تخمین زده میشود.

از جمعه وزش شدید باد شمالشرقی ازسوی قفقاز و شرق دریای سیاه هوا را در منطقه ی اردبیل و غرب گیلان گاهی ابری و مه آلود کرده و بر خنکی می افزاید.

مسعود وسیله ایردموسی

آلودگی هوا

  • لینک کوتاه
  • https://savalankhabar.ir/249074

اشتراک این خبر :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.