http://didshahr.ir/248879

04:23 :: 1401/04/16

رئیس دانشگاه محقق اردبیلی از ورود موفقیت‌آمیز دانشگاه محقق اردبیلی به رتبه‌بندی موضوعی ۲۰۲۱ دانشگاه‌­های جهان بر اساس گزارش موسسه استنادی علوم و پایش علم و فناوری (ISC) برای اولین بار خبرداد.

محقق

عزیز حبیبی گفت: رتبه‌بندی موضوعی دانشگاه های جهان توسط موسسه ISC در ۶ حوزه موضوعی مختلف شامل علوم طبیعی، مهندسی و فناوری، علوم پزشکی و بهداشت، علوم کشاورزی، علوم اجتماعی و علوم انسانی از سال ۲۰۱۹ شروع شده و امسال دانشگاه محقق اردبیلی ضمن ورود به این رتبه‌بندی، موفق به کسب رتبه ۷۰۰-۶۰۱ در حوزه موضوعی علوم کشاورزی شد.

وی افزود: در این حوزه موضوعی تنها ۱۶ دانشگاه ایرانی شامل ۱۱ دانشگاه تهران، شیراز، تربیت مدرس، فردوسی مشهد، تبریز، ارومیه، شهر کرد، گیلان، بوعلی سینای همدان، شهید باهنر کرمان و محقق اردبیلی در جمع دانشگاه‌های برتر جهان حضور دارند.

حبیبی با بیان این که تعداد دانشگاه‌های ایرانی حاضر در رتبه‌بندی موضوعی ISC چندان زیاد نیست، ادامه داد: تنها دانشگاه‌هایی از سراسر جهان و از جمله ایران وارد این رتبه‌بندی شده‌اند که به لحاظ تعداد انتشارات در حوزه موضوعی مدنظر در زمره ۷۰۰ دانشگاه برتر جهان باشند و علاوه بر آن در بازه زمانی سه ساله مدنظر رتبه‌بندی، حداقل ۱۵۰ سند علمی در آن حوزه موضوعی منتشر کرده باشند.

رئیس دانشگاه محقق اردبیلی خاطرنشان کرد: در حوزه‌های موضوعی دیگر شامل علوم طبیعی ۱۱ دانشگاه ایرانی(شامل ۶ دانشگاه جامع)، مهندسی و فناوری ۱۵ دانشگاه ایرانی (شامل هشت دانشگاه جامع) و علوم پزشکی و بهداشت ۱۲ دانشگاه ایرانی (شامل یک دانشگاه جامع) در جمع دانشگاه‌های برتر جهان حضور دارند.

وی اضافه کرد: همچنین در دو حوزه موضوعی علوم اجتماعی و علوم انسانی تنها نام دانشگاه تهران در این رتبه‌بندی به چشم می‌خورد.

حبیبی گفت: رتبه‌بندی موضوعی ISC از شاخص‌های سه‌گانه پژوهش (با وزن آماری ۷۰) ، فعالیت بین‌المللی (با وزن آماری ۱۵) و نوآوری (با وزن آماری ۱۵) استفاده می‌کند و تمام داده‌های موردنیاز از پایگاه های بین‌المللی و بدون دخالت دانشگاه‌های حاضر در رتبه‌بندی استخراج می‌شوند.

دانشگاه محقق اردبیلی در سال ۱۳۵۷ با نام آموزشکده کشاورزی و با پذیرش ۳۸ دانشجو در رشته کشاورزی عمومی فعالیت آموزشی خود را آغاز کرد و در حال حاضر در ۲۰۱ رشته تحصیلی در مقاطع کاردانی، کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری در حدود ۱۱ هزار دانشجو دارد که در ۱۱ دانشکده مشغول تحصیل هستند.

درخشش دانشگاه محقق اردبیل در جمع 11 دانشگاه برتر

درخشش دانشگاه محقق اردبیل در جمع ۱۱ دانشگاه برتر

  • لینک کوتاه
  • https://savalankhabar.ir/248879

اشتراک این خبر :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *