http://didshahr.ir/248754

08:25 :: 1401/04/14

بیماری های مشترک بین انسان و حیوان که با نام علمی زئونوز شناخته شده است، متاسفانه میزان بروز آن در استان اردبیل بالاتر از میانگین کشوری می باشد.

زئونوز در استان اردبیل بالاتر از میانگین کشوری!

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی اردبیل میانگین بروز بیماری‌های مشترک بین انسان و حیوان در استان اردبیل بالاتر از میانگین کشوری است.

دکتر محمد جعفرزاده با اشاره به نامگذاری هفته جهانی بیماریهای مشترک بین انسان و حیوان (زئونوز) از تاریخ ۱۳ الی ۱۸ تیرماه اظهارداشت: بیماری‌های زئونوز جزو مهمترین بیماریهای واگیردار هستند که اغلب با رعایت دستورالعمل‌های بهداشتی قابل پیشگیری می‌باشند.

وی افزود: استان اردبیل به علت بالا بودن جمعیت روستایی و همچنین قطب دامپروری کشور، با وجود نظام بیماریابی فعال و قوی در سطح استان، به نسبت میانگین کشوری دارای میزان بروز بالایی از بیماری‌های مشترک بین انسان و حیوان است.

معاون امور بهداشتی دانشگاه تاکید کرد: مواردی چون حیوان گزیدگی، تب مالت، کالاآزار، کیست هیداتیک و در سالهای اخیر CCHF ( تب خونریزی دهنده کریمه کنگو ) و سایر بیماری‌های مشترک به طور مداوم در سطح استان بیماریابی، مدیریت و درمان شده و تلاش حوزه سلامت بر این است تا ضمن تقویت راهکارهای پیشگیرانه، ابتلای شهروندان به بیماری‌های مشترک با همکاری ارگان‌های ذیربط کاهش یافته و مردم استان در صورت ابتلا، با کمترین عارضه، بیماری را پشت سر گذاشته تا از انتشار آن در جامعه جلوگیری شود.

وی تصریح کرد: تقویت ارتباطات بین بخشی با اداره کل دامپزشکی و سایر نهادهای دخیل در مدیریت بیماریهای زئونوز از نقاط قوت و اولویت‌های دانشگاه علوم پزشکی در این زمینه می باشد.

دکتر جعفرزاده، مهمترین نکته در خصوص پیشگیری از شیوع و بروز بیماری‌های مشترک را رعایت اصول و توصیه‌های بهداشتی توسط شهروندان عزیز دانست و بیان داشت: انتظار می‌رود مشارکت جدی‌تر مردم عزیز در رعایت اصول پیشگیرانه، سهم بسزایی در کاهش بار و عوارض بیماری‌های مشترک داشته باشد.

دامپزشک

زئونوز در استان اردبیل بالاتر از میانگین کشوری!

  • لینک کوتاه
  • https://savalankhabar.ir/248754

اشتراک این خبر :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *