http://didshahr.ir/248498

02:01 :: 1401/04/09

معاون منابع انسانی، مالی و پشتیبانی شرکت آب منطقه ای اردبیل گفت: واگذاری 20 ساله مناطق پیرامونی سد و تاسیسات آبی سطح استان مدنظر شرکت آب منطقه ای است و بخش خصوصی می تواند در این زمینه ورود پیدا کند.

واگذاری 20 ساله مناطق پیرامونی سدهای استان اردبیل

مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای اردبیل گفت: در روزهای اخیر بیش از ۱۰ میلیون مترمکعب آب از سد سبلان مشگین‌شهر رهاسازی شد.

دکتر علی حیدری اناری در بازدید جمعی از مدیران استانی و شهرستانی از سد سبلان اظهار کرد: تاکنون ۷۴ درصد کشاورزان و باغداران زحمتکش منطقه جهت استفاده قانونی از آب سد سبلان با شرکت آب منطقه‌ای قرارداد بسته اند.

وی گفت: طرح تفکیک آب شرب و زراعی شمال استان در حال پیگیری می‌باشد و امسال برای علاج‌بخشی سد میل مغان ۲۰۰ میلیارد ریال اعتبار تخصیص یافته است.

حیدری اناری با بیان اینکه امسال مطالعات پنج سد در مناطق مختلف استان نهایی می‌شود، از آبرسانی به سه شهر ، آبگیری دو سد عمارت و عنبران و شروع عملیات اجرایی دو سد هشتجین و کله‌سر در آینده نزدیک خبر داد.

رئیس سازمان بازرسی استان اردبیل هم در این جلسه با دعوت از روسا و مدیران دستگاه‌های دولتی استان به رعایت امانتداری، حفظ بیت‌المال و رعایت دقیق قوانین جاری گفت: در شرایط کنونی کشور تلاش شبانه‌روزی و کار جهادی و انقلابی مسئولان و کارکنان دولتی راهگشای بسیاری از موانع و مشکلات است.

محمد کاظمی همچنین در بازدید از سد سبلان مشگین‌شهر و در جلسه‌ای که به همین منظور با حضور مسئولان بخش آب استان برگزار شد، با اشاره به مشکل کم‌آبی در سال جاری بر برنامه‌ریزی دقیق و اصولی جهت استفاده از منابع آبی استان تاکید کرد.

سد

تجهیز اراضی ناحیه جنوبی شبکه آبیاری سبلان به شبکه مدرن تا پایان سال

معاون طرح و توسعه شرکت آب منطقه‌ای اردبیل هم گفت: ۲۸۰۰ هکتار از اراضی پایاب سد سبلان در مشگین‌شهر تا پایان سال جاری در صورت تامین اعتبار به شبکه آبیاری مدرن مجهز و عملیات اجرایی در بخش شمالی آغاز خواهد شد.

مهندس جبرائیل رمضانی افزود: پایاب سد سبلان دارای ۲ بخش شمالی و جنوبی بوده  که فاز اول و پنجم بخش جنوبی آن به بهره برداری رسیده و فاز دوم، سوم، چهارم و ششم آن تا پایان سال جاری به بهره برداری می‌رسد.

وی اظهار کرد: برای اتمام این پروژه ۱6۰ میلیارد تومان اعتبار مورد نیاز است که ۶۰ میلیارد تومان آن تامین شده و برای تامین اعتبار بقیه مبالغ پیگیری‌های لازم انجام شده است.

معاون طرح و توسعه شرکت آب منطقه‌ای اردبیل با اشاره به پیشرفت فیزیکی ناحیه جنوبی پایاب سد سبلان افزود: عملیات اجرایی این ناحیه سرعت گرفته و پیشرفت فیزیکی آن به 5۰ درصد رسیده است.

مهندس رمضانی گفت: مجموع اراضی شبکه آبیاری و زهکشی سبلان بالغ بر چهار هزار و 8۰۰ هکتار است و با شروع عملیات اجرایی در بخش شمالی آب کشاورزی بخش ارشق نیز از این شبکه تامین می‌شود.

وی اظهار کرد: تکمیل فاز اول طرح شبکه آبیاری سبلان با مشارکت بانک توسعه تعاون، بعنوان سرمایه گذار پروژه مذکور از محل تسهیلات ماده ۵۶ در شهرستان مشگین شهر در اولویت قرار گرفته است.

سد سبلان در شمال شرقی مشگین‌شهر بر روی رودخانه قره‌سو قرار گرفته است. این سد نقش بسیار مهمی را در تامین آب اراضی اطراف ایفا می‌کند.

حجم مخزن سد سبلان ۱۰۵ میلیون مترمکعب می‌باشد که برای آبیاری چهار هزار و 8۰۰ هکتار از اراضی پایاب در نظر گرفته شده و اجرای شبکه آبیاری مدرن موجب توسعه کشاورزی و افزایش بهره‌وری در باغات و مزارع منطقه خواهد شد.

واگذاری 20 ساله مناطق پیرامونی سدهای استان اردبیل

پتانسیل بالای توسعه گردشگری در منابع آبی شهرستان مشگین شهر

عضو هیئت مدیره و معاون منابع انسانی، مالی و پشتیبانی شرکت آب منطقه ای اردبیل در حاشیه این بازدید گفت: شرکت آب منطقه ای اردبیل حدود 70 نقطه در حاشیه و پیرامون منابع و تاسیسات آبی را شناسایی کرده و برنامه ریزی کامل برای واگذاری این ظرفیت ها را در سرلوحه اقدامات خود قرار داده است.

وی بعد از بازدید از قسمتهای مختلف ساختمانهای بهره برداری و کارگاهی سد سبلان به منظور تصمیم گیری برای استفاده از پتانسیل های موجود برای گردشگری در منابع آبی اظهار داشت: منابع آبی در اقصی نقاط دنیا مورد توجه گردشگران قرار می گیرد و ما نیز بنا داریم از این مناطق برای توسعه گردشگری آبی در سطح استان استفاده نماییم.

مهندس محمدی همچنین از قسمتهای مختلف ساختمانهای بهره برداری و کارگاهی سد احمدبیگلو بازدید کرد و در ادامه خاطرنشان کرد: واگذاری 20 ساله مناطق پیرامونی سد و تاسیسات آبی سطح استان مدنظر شرکت آب منطقه ای است و بخش خصوصی می تواند در این زمینه ورود پیدا کند.

در ادامه این بازدیدها معاون حفاظت و بهره برداری شرکت آب منطقه ای اردبیل نیز مسائل و مشکلات زارعین در حوضه ی منابع آبی شهرستان مشگین شهر را مورد بررسی قرار داد.

دکتر حمید فضائیلی در این بازدید ضمن تاکید بر استفاده از ظرفیت بالای سدها برای توسعه گردشگری از آمادگی شرکت آب منطقه ای اردبیل برای واگذاری سایر منابع آبی بخصوص رودخانه ها برای سرمایه گذاری خبر داد.

وی گفت: رودخانه های دائمی استان اردبیل ظرفیت بی نظیری است که برای ورود سرمایه گذاران به منظور سرمایه گذاری آماده و مهیا می باشد.

 

 

  • لینک کوتاه
  • https://savalankhabar.ir/248498

اشتراک این خبر :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.