http://didshahr.ir/248492

03:52 :: 1401/06/21

پیرو اطلاع رسانی ها نقشه های تراز نزدیک به زمین همچنان بر وزش شدید نخستین گرمباد پاییزی امسال از سه شنبه در پهنه ی پهناوری از شمالغرب صحه میگذارند.

خطر طوفان ؛ گرمیج‌ جدی می آید

این تندباد هوای گرم مقابل جبهه ی سرد و پیش درآمد ناوه ای است که طبق نقشه های تراز میانی از نخستین ساعات پنجشنبه از فراز دریای سیاه و قفقاز وارد ایران میشود. از حوالی ظهر سه شنبه هوای تمام نقاط شمالغرب و تا اندازه ای غرب گیلان طوفانی میشود ولی زنجان ؛ اردبیل و جنوب آذربایجانشرقی از نقاط پرخطر هستند.

سرعت طوفان گاهی در اردبیل ، سرچم‌ ، هشترود ، بستان آباد ، تیکمه داش ، قره‌چمن‌ ، میانه ، سرعین ، قره آغاج (چاراویماق) ، نمین ، نیر ، زنجان ، ماهنشان ، خرمدره ، تاکستان ، گرماب ، مشکین شهر ، اسب یونی و گرمی طی ظهر تا شامگاه چهارشنبه میتواند تا ۱۱۸ کیلومتر بر ساعت رسیده و مشکلات و خساراتی را سبب بشود.

این تندباد که در منطقهء اردبیل به گرمیج و در میان ترک زبانان غرب گیلان به گرمش موسوم است اغلب طی نیمهء دوم سال میوزد و در اوج یخبندان و چله ی زمستان هوا را بطور شگفت انگیزی در مناطق سردسیر چون اردبیل گرم میکند. رسیدن دما طی سه شنبه و چهارشنبهء پیش رو در اردبیل به ۳۸ درجه سلسیوس دور از انتظار نیست. این را میتوان آخرین موج گرمای شدید امسال در این منطقه دانست.

این افزایش دما موقتی خواهد بود چون با نفوذ جبهه ی سرد و ناپایدار که در شرق اروپا و غرب ترکیه فعال است ساکنان غرب گیلان و اردبیل واپسین روزهای تابستان را با سرما ، ابر ، مه و در نقاطی گاهی با باران خفیف و باران ریزه سپری خواهند کرد.

هوالعزیزالحکیم‌ ؛ مسعود وسیله ایردموسی

  • لینک کوتاه
  • https://savalankhabar.ir/248492

اشتراک این خبر :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *