http://didshahr.ir/248123

02:48 :: 1401/04/02

دو اصطلاح معرفی و نقد فیلم اغلب بجای یکدیگر استفاده می شوند اما تفاوت ظریفی بین این دو وجود دارد.

تفاوت بررسی و نقد فیلم در چیست؟

نویسنده : نجات شکوندی | منبع: pediaa.com

نقدها را افراد متخصص در زمینه مربوط به کارشان می‌نویسند درحالی‌که معرفی توسط افرادی نوشته می‌شود که به زمینه مورد بررسی، صرفا علاقه دارند؛ بنابراین، نقدها قابل اعتمادترند. در سینماتوگراف این هفته سراغ تفاوت‌های اصلی بین نقد و معرفی فیلم رفته‌ایم.

نقد فیلم چیست؟

نقد فیلم (Film criticism) هنر تحلیل و ارزیابی فیلم‌های سینمایی و تلویزیونی است. نقد می‌تواند شامل خلاصه‌های داستانی، نقد اجراها و زیبایی‌شناسی بصری و شنیداری، تحلیل شخصیت‌ها و تفسیر بر زمینه سیاسی و فرهنگی فیلم باشد. پژوهشگران سینما، منتقدان سینما و روزنامه‌نگاران فرهنگ و سرگرمی برای نشریات مختلف از جمله مجلات علمی، هفته‌نامه‌ها، روزنامه‌ها، نشریات آنلاین و… نقد می‌نویسند.

هدف از نقد فیلم چیست؟

دادن اطلاعات شاید مهم‌ترین قسمت کار یک منتقد باشد. اوست که تماشاگران را درباره محتوا و کیفیت فیلم آگاه می‌کند و می‌تواند به آن‌ها کمک کند تا درباره دیدن یا ندیدن آن تصمیم بگیرند. گاهی حتی ممکن است منتقدان سینمایی بتوانند ذائقه مخاطب‌ها را تغییر بدهند و پیشتازان فرهنگی در به‌وجود آمدن گونه‌ای جدید در سینما و در فرهنگ باشند.

بررسی و معرفی فیلم چیست؟

در بررسی (review) یک فیلم به مرور اثر و توصیف، تحلیل و ارزیابی آن می‌پردازیم. بررسی ممکن است اطلاعات اصلی را درباره یک کار به شما بدهد. به‌عنوان مثال اگر نقد درباره یک نمایش نامه باشد، توضیح می‌دهد که چه‌کسی نمایش نامه را نوشته‌است، بازیگران چه کسانی هستند، کجا اجرا شده ‌است، چه ژانری است، موضوع آن چیست و چیزهایی شبیه به این. نویسنده بررسی درباره کیفیت کار، برداشت کلی و… نظرات شخصی خود را اظهار می‌کند اما هرگز وارد تحلیل عمیق و تکنیکی نمی‌شود.

هدف بررسی فیلم چیست؟

در بررسی، نویسنده درباره طرح فیلم به‌طور خلاصه بحث می‌کند و سعی دارد اطلاعاتی درباره شخصیت‌ها، روابط و رویدادها به اشتراک بگذارد به‌طوری که داستان لو نرود. با این حال، نویسنده مهم‌ترین لحظات یا نقاط عطفی را که باعث می‌شود فیلم ارزش دیدن داشته‌باشد، ذکر می‌کند. در این شیوه فیلم به‌طور کلی و در جنبه‌های خاصی از جمله بازیگری، سبک کارگردان، تم، موسیقی و جلوه‌های ویژه تحلیل می‌شود و نویسنده سعی می‌کند نظریاتش را راجع‌به فیلم به اشتراک بگذارد. این نظریات که قاطع هم نیست، به خوانندگان اجازه می‌دهد تا صرفا بدانند چه انتظاراتی از فیلم و ژانرش باید داشته‌باشند و فیلم ممکن است برای چه‌کسانی جالب باشد.

تفاوت بین نقد فیلم و بررسی فیلم چیست؟

بررسی و معرفی‌های فیلم معمولا توسط روزنامه‌نگاران یا سایر افراد غیرآکادمیک برای عموم نوشته می‌شود و در زمان اکران فیلم در سینماها در روزنامه‌ها، مجلات مکتوب و آنلاین منتشر می‌شود. هدف بررسی توصیف داستان، شخصیت‌ها، کارگردان و… است اما در نقد تخصصی فیلم، متن برآیند مطالعه، تفسیر و ارزیابی نویسنده است با توجه به موضوعاتی مانند زمینه تاریخی فیلم، نظریه‌ها، مسائل فنی یا روان‌شناختی. نقد فیلم توسط دانشگاهیان نوشته و در کتاب‌ها و مجلات علمی منتشر می‌شود. گاهی‌اوقات ممکن است نقد فیلم جنبه خاصی از یک موضوع علمی را مورد توجه قرار دهد یا بر کار یک کارگردان یا ژانر خاص تمرکز کند. نقدهای منتقدین ممکن است سال‌ها پس از اکران یک فیلم هم منتشر شوند.

نویسنده : نجات شکوندی | منبع: pediaa.com

  • لینک کوتاه
  • https://savalankhabar.ir/248123

اشتراک این خبر :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *