http://didshahr.ir/248075

12:29 :: 1401/04/01

چایی یکی از نوشیدنی های متداول در کشور ایران بین در ساعات مختلف شبانه روز است.

تا حالا به نوشیدنی ها و خوردنی هایی که عادت دارید روزانه آن ها را مصرف کنید دقت کردید؟ به این موضوع دقت کردید که چقدر سالم هستند؟ یا چه فوایدی را می توانند به همراه داشته باشند؟

نوشیدن چای در طول روز یکی از عادت های همیشگی ایرانیان است. ما ایرانی ها صبح خود را با نوشیدن یک استکان چای آغاز می کنیم و در طول روز ممکن است به تعداد دفعات زیادی چای مصرف کنیم. حال در این میان سوال پیش می آید که چای ایرانی بهتر است یا چای خارجی؟ چای ایرانی و خارجی چه تفاوت هایی با یک دیگر دارند؟  هر گیاهی با توجه به نوع آب و هوا و منطقه ای که رشد می کند ممکن است انواع متعددی داشته باشد

چای ایرانی بهتر است یا چای خارجی

به گمان بسیاری از افراد از آنجایی که در بیشتر موارد متاسفانه محصولات خارجی از نظر کیفیت برتری دارند، فکر می کنند چایی هم در همین دسته قرار می گیرند و هنگام خرید چای به دنبال چای خارجی هستند. اما باید بگوییم این بار را اشتباه کرده اند و چای ایرانی از مرغوبیت بیشتری نسبت به چای خارجی برخوردار  است. کشور ایران یکی از بزرگترین تولیدکنندگان چای در جهان است و در تمام دنیا چای ایرانی زبان زد عام و خاص است.  از ویژگی های مهم یک چای می توان به مواردی مانند رنگ، عطر، مدت زمان دم کشیدن اشاره کرد. در ادامه به بررسی تفاوت های چای ایرانی و خارجی می پردازیم.

بهترین برند چای ایرانی ، چای ایرانی بهتر است یا خارجی ؟ چای مهرآیین

مقایسه چای ایرانی و خارجی از لحاظ رنگ

یکی از ویژگی های مهم چای که برای هر کسی حائز اهمیت است رنگ می باشد. جای خارجی بلافاصله بعد از ریختن آب جوش روی چای، رنگش پخش می شود اما چای ایرانی این طور نیست و باید مدت زمانی بگذرد تا رنگ چای پخش شود. شاید در ابتدا به نظر بیاید که خب چای خارجی که سریع رنگ می گیرد بهتر از چای ایرانی است، اما یکی از دلایل نا مرغوب بودن چای خارجی خمین سریع رنگ گرفتن است. معمولا تمام گیاهانی که رنگ دارند مدت زمانی طول می کشد تا رنگ آن ها پخش شود. چای خارجی و زود پخش شدن رنگ آن نشان از اضافه کردن رنگ های مصنوعی دارد. برای تست رنگ چای می توانید چای مورد نظر خود را در لیوان آب سرد بریزید اگر در آب سرد هم چایی به سرعت رنگ پس داد یعنی به آن رنگ مصنوعی اضافه کرده اند اما اگر برای مدت زمانی رنگ آب هیچ تغییری نکرد یعنی هیچ رنگ مصنوعی به چای اضافه نکرده اند.

مقایسه چای ایرانی و خارجی از لحاظ طعم

چای اصیل ایرانی دارای طعم گسی دارد که آن را منحصر از تمام چای ها می کند. در واقع باید بگوییم ترکیبی از طعم گس و تلخ که گس قالب تر است، اما چایی های خارجی با افزودنی های طعم دهنده، در طعم های مختلف زیادی در بازار به فروش می رسند. برخی ها گس بودن چای را با تلخ بودن اشتباه می گیرند به همین دلیل بسیاری از چایی های تلخ نیز طعم دهنده مصنوعی دارند تا حس گس بودن به فردی که چای را می نوشد القا شود. اما تمام چایی خورها طعم گس چای را می شناسند. برای تهیه چای ایرانی با کیفیت می توانید از محصولات مهرایین ا که یکی از بهترین برند های چای ایرانی میباشد استفاده کنید.برای خرید چای مهرایین هم از فروشگاه های سراسر کشور و هم از طریق سایت به آدرس www.mehraeenfood.com میتوانید ثبت سفارش نمایید.

بهترین برند چای ایرانی ، تفاوت چای خارجی و ایرانی ، خرید چای مهرایین

تفاوت دم کردن چای ایرانی و خارجی

چای خارجی به دلیل این که به سرعت رنگ می گیرید به مدت زمان کمتری برای دم کشیدن لازم دارد. چای های خارجی به علت غیر طبیعی بودن، مقدار کمتری از برگ چای، حجم زیادی از چای را در اختیار شما می گذارد. برای مثال دو قاشق برگ چای خارجی می تواند یک قوری چای به شما بدهد. از معایب چای خارجی باید بگوییم اگر چای خارجی را دم کنید حداکثر تا نیم ساعت باید آن را بنوشید، بعد گذشت نیم ساعت به علت اضافه شدن اسانس دیگر طعم خوبی ندارد و مطبوع نخواهد بود. چای ایرانی برای دم کشیدن بسته به نوع چای بین 15 الی 25 دقیقه زمان لازم دارد هر چقدر مدت زمان دم کشیدن چای بیشتر شود رنگ آن نیز بیشتر می شود و البته طعم گس چای نیز افزایش پیدا خواهد کرد. کسانی که علاقه به خوردن چای تیره و گس دارند باید زمان بیشتری را برای دم کشیدن چای اختصاص دهند. هم چنین به علت این که رنگ دانه های برگ چای ایرانی طبیعی است باید مقدار بیشتری چای خشک را برای داشتن یک قوری چای استفاده کنند.

بهترین برند چای ایرانی ، چای ایرانی بهتر است یا خارجی ؟ چای مهرآیین

سالم بودن چای ایرانی در مقایسه با چای خارجی

علاوه بر کشور ایران، کشورهایی مانند کنیا، هند و سریلانکا به صورت گسترده به تولید چای می پردازند اما در فرایند کشت از سموم شیمیایی زیادی استفاده می کنند. شاید برای شما سوال پیش آید که آیا برای کشت چای در ایران برای مبارزه با آفات و حشرات از سموم استفاده نمی شود؟ در پاسخ به این سوال باید بگوییم هر چیزی که کشت می شود نیاز به سم پاشی دارد اما به علت جو آب و هوایی که در استان گیلان و مازندران حاکم است در مقایسه با سایر کشورها نسبت استفاده از سموم شیمیایی بسیار کمتر است.

بهترین برند چای ایرانی ، تفاوت چای خارجی و ایرانی ، خرید چای مهرایین

قیمت

در ابتدا باید بگوییم چای ایرانی خود نیز دارای انواع مختلفی است که با قیمت های مختلف در بازار به فروش می رسند چای ایرانی را با توجه شکل برگ ها به 5 دسته سرگل، قلم، ممتاز، شکسته و کله مورچه ای تقسیم بندی می کنند که چای سر گل کیفیت بالاتری دارد در نتیجه قیمت آن نیز بیشتر است. اما اگر بخواهیم قیمت چای ایرانی را با چای خارجی مقایسه کنیم باید بگوییم چای ایرانی با در نظر گرفتن مزایایی که به همراه دارد از جمله رنگ، طعم و ارگانیک بودن قیمت بسیار به صرفه ای نسبت به چای خارجی دارد.

دلایل خرید چای ایرانی

با توجه به مقایسه چای ایرانی و خارجی قطعا در پاسخ به سوال چای ایرانی بخریم یا چای خارجی؟ جواب چای ایرانی است در اینجا به چند مورد از دیگر دلایل خرید چای ایرانی اشاره می کنیم.

بهره مندی از خواص چای ایرانی

چای سیاه خواص زیادی برای سلامتی دارد. یکی از مزیت های اصلی چای سیاه رفع خستگی است. حال فرض کنید به جای یک جنس اصلی از جنس تقلبی استفاده می کنید قطعا کیفیت و کارایی مورد نظر را ندارد. در مورد چای هم همین گونه است هنگامی که شما از چای خارجی به جای چای ایرانی مصرف می کنید از تمام خاصیت های آن بهره نیم برید. یا بریا تان ممکن است پیش آمده باشد که با نوشیدن یک فنجان چایی می گویید ” به به عجب چایی بود تمام خستگی هم در رفت” در مقابل در برخی موارد با نوشیدن یه استکان می گویید “چایی اصلا نچسبید” شاید علت موضوع را درک نکنید، اما قطعا عامل تاثیر گذار کیفیت چایی است. که چای ایرانی را می توان با کیفیت ترین چای در جهان معرفی کرد.

حمایت از تولید کنندگان داخلی

اگر تمام موارد را کنار بگذاریم، چرا باید محصولی را که در کشور خودمان آن هم با کیفیت عالی تولید می شود را کنار گذاشته و از محصولات خارجی استفاده کنیم. اگر ما از محصولات خودمان حمایت کنیم، می توان برای تعداد زیادی از جوانان شغل ایجاد کرد. بسیاری از زنان به ویژه زنان سرپرست مشغول به کار شوند، مردان با تجربه، مهارت ها و تجربیات خود را در حرفه چای در اختیار تازه کاران قرار دهند. با این تعاریف چرخه تولید می تواند حداقل در یک بخش رونق بگیرید.

 

زمان مناسب خرید چای ایرانی چه موقع است؟

بسیاری از افراد می پرسند که چه زمانی چای ایرانی را خریداری کنیم؟ در پاسخ به این سوال باید بگوییم شما هر زمان که بخواهید می توانید چای ایرانی تهیه کنید. اما اگر منظور شما این است که چه زمانی چای ایرانی کیفیت بهتری دارد باید بگوییم با توجه به این که چای در سه فصل بهار تابستان و پاییز برداشت می شود، که در این میان چای بهاره از کیفیت بیشتری برخوردار است. هم چنین می گویند سعی کنید چای دست چین خریداری کنید یعنی چایی که با دست چیده شده است. اما امروزه به ندرت این کار با دست انجام می شود. با توجه به گسترش ابزار و ماشین آلات که منجر به سریع تر انجام شدن کارها می شود طبیعی است که هر کشاورزی برای چیدن چای به جای بهره بری از نیروی انسانی زیاد از ماشین آلات صنعتی استفاده کند. شما چای ایرانی را می توانید در بسته بندی های متنوع خریداری کنید. هم چنین چای ایرانی به صورت فله ای نیز به فروش می رسد، اگر قصد خرید چای فله ای را دارید یا باید از یک جای معتبر تهیه کنید یا باید چایی را خوب بشناسید. کسانی هم که همیشه عجله دارند می توانند از چای کیسه ای استفاده کنند اما لذت نوشیدن یک چای ایرانی دمی بسیار متفاوت تر است. پس اگر وقت دارید توصیه می کنیم به جای استفاده از چای کیسه ای، چای سیاه مهرآیین را امتحان کنید.

  • لینک کوتاه
  • https://savalankhabar.ir/248075

اشتراک این خبر :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.