http://didshahr.ir/247892

05:26 :: 1401/03/28

آبان ماه پارسال با هفت فوتی ناشی از گازگرفتگی بالاترین قربانی طی ماه‌های سال را به خود اختصاص داد.

تصادف

اداره کل پزشکی قانونی استان اردبیل اعلام کرد: در سال گذشته ۲۷ نفر در این استان بر اثر مسمومیت با گاز مونوکسیدکربن جان خود را از دست دادند.

این اداره کل با اعلام این خبر افزود: این تعداد که در سال پیش از آن ۳۲ نفر بود که کاهش حدود ۱۶ درصدی را نشان می‌دهد.
بر اساس آمار و گزارش‌های اعلامی از تعداد فوت‌شدگان ۲۲ نفر مرد و پنج نفر زن هستند.
آبان ماه پارسال با هفت فوتی ناشی از گازگرفتگی بالاترین قربانی طی ماه‌های سال را به خود اختصاص داد.

گاز مونوکسیدکربن گازی سمی است که از سوختن ناقص کربن ایجاد می‌شود و رنگ و بوی خاصی ندارد به همین دلیل آن را قاتل خاموش می‌نامند.

اولین عوارض تنفس این گاز ، سوزش چشم‌ها و سپس احساس خواب‌آلودگی و خستگی و سرگیجه ، تهوع و سیاهی چشم‌ها و در نهایت بیهوشی و خفگی است.

کودکان ، سالمندان ، افراد با سابقه بیماری‌های قلبی و ریوی و مبتلا به بیماری‌های خونی بیشتر از سایرین دچار عوارض ناشی از مسمومیت با گاز مونوکسیدکربن می‌شوند.

مسدود شدن راه خروج گاز مونواکسیدکربن در مسیر دودکش به هر علت ، استفاده از دودکش‌های غیراستاندارد موسوم به آکاردئونی ، اتصال ناقص دودکش‌ها به بخاری و یا دهانه خروجی آن در دیوار ، استفاده از اجاق‌های بزرگ خوراک‌پزی که فاقد دودکش می‌باشند برای گرم شدن فضاهای سربسته ، استفاده از اجاق‌های گازی موسوم به پیک‌نیک ، قرار دادن آبگرمکن در فضای درون حمام‌ها و یا معیوب بودن آبگرمکن‌ها که سبب نشت گاز خطرناک مونواکسیدکربن به درون فضای حمام‌ها می‌شود از علت‌های مهم وقوع حوادث گازگرفتگی است.

گازگرفتگی بالاترین قربانی در آبان ماه

گازگرفتگی بالاترین قربانی در آبان ماه

  • لینک کوتاه
  • https://savalankhabar.ir/247892

اشتراک این خبر :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.