http://didshahr.ir/247826

06:31 :: 1401/03/26

معاون امور بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی و درمانی استان اردبیل از شناسایی یک بیمار مبتلای قطعی تب خونریزی دهنده کریمه کنگو در این استان پس از تایید آزمایش‌های تخصصی خبر داد.

تب کریمه کنگو crimean-congo-fever

محمد جعفرزاده گفت: هفته گذشته یکی از بیماران با احتمال ابتلای به این بیماری بستری شده بود که پس از تایید نهایی آزمایشگاهی، به عنوان بیمار قطعی تب کریمه کنگو شناسایی شده و هم اکنون تحت درمان قرار دارد.

وی همچنین با اشاره به بستری یک بیمار جدید با احتمال ابتلای به تب خونریزی دهنده کریمه کنگو در این استان افزود: این فرد، مردی ۳۹ ساله با سابقه گزش چندین کنه به طور همزمان و تماس با دام بوده که با شروع علائم، ویزیت پزشک و انجام آزمایش اولیه، احتمال ابتلای تب خونریزی دهنده کریمه کنگو(CCHF) در مورد وی تشخیص داده شده است.

معاون امور بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی و درمانی استان اردبیل با اشاره به تداوم آزمایش تکمیلی این بیمار جدید افزود: بر این اساس، تعداد بیماران شناسایی شده با علائم ابتلا به تب خونریزی دهنده کریمه کنگو(CCHF) در استان اردبیل به سه مورد افزایش یافته است.

وی اظهار کرد: تب کریمه کنگو یک بیماری مشترک بین انسان و حیوان است که همه ساله با شروع فصل گرما و فعالیت کنه‌ها در کشور و اغلب در افرادی که در معرض تماس با دام، خون و ترشحات حیوان آلوده قرار می گیرند و یا افرادی که توسط کنه مورد گزش قرار می گیرند، مشاهده می شود.

جعفرزاده همچنین گزش با کنه هیالوما را یکی از روش‌های انتقال این بیماری ذکر کرد و گفت: شهروندان در صورت مشاهده، نباید این کنه‌ها را با دست له کنند.

وی با تاکید بر رعایت نکات لازم برای پیشگیری از ابتلای به این بیماری اضافه کرد: شهروندان برای جلوگیری از ابتلا به این بیماری، از خرید گوشت از قصابی‌های غیرمعتبر داخل شهر و نیز از خرید و استفاده از گوشت‌ قصابی‌های غیرمجاز کنار جاده‌ها خودداری کرده و از ذبح دام در منزل به طور کامل پرهیز کنند.

معاون امور بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی و درمانی استان اردبیل با بیان این که انجماد گوشت سبب از بین رفتن ویروس بیماری تب خونریزی دهنده کریمه کنگو نمی‌شود، تاکید کرد: گوشت مشکوک باید به مدت ۲۴ ساعت و جگر، کلیه و قلب نیز باید به مدت ۴۸ ساعت در دمای ۲ تا هشت درجه سانتیگراد در داخل یخچال نگهداری شود.

وی با توصیه به شهروندان برای پرهیز از مصرف گوشت تازه افزود: شهروندان در صورت بروز علائم اولیه سرماخوردگی شامل تب، لرز، آبریزش بینی، درد بدن و یا مشاهده خونریزی غیرعادی در پی تماس با دام و یا گزش کنه، بلافاصله به نزدیکترین مرکز بهداشتی و درمانی مراجعه کنند.

بیماری خونی

بستری اولین بیمار مبتلا به تب کریمه کنگو در استان اردبیل

  • لینک کوتاه
  • https://savalankhabar.ir/247826

اشتراک این خبر :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *