http://didshahr.ir/247771

01:43 :: 1401/03/25

نتایج جالب یک آزمایش جدید‌ علمی نشان می‌دهد که فیلم‌های ترسناک، خودآگاه و ناخودآگاه‌ افراد مختلف را می‌ترسانند اما این همه ماجرا نیست.

واکنش بدن هنگام دیدن فیلم ترسناک
سال‌ها این سوال در ذهن ‌فیلم‌بین‌های دنیا مطرح است که ترسناک‌ترین فیلم تاریخ کدام است؟ برخی فیلم‌ها پرتنش، برخی پر از تعلیق یا حتی فیلم‌هایی هستند که در آن نور روز هم ترسناک است؛ اما برای انتخاب ترسناک‌ترین فیلم باید فقط یکی از آن ها را انتخاب کرد.

بدیهی است که این یک استدلال ذهنی است. انواع مختلف فیلم‌های ترسناک، افراد مختلف با خودآگاه و ناخودآگاه‌های مختلف را می‌ترسانند. اما فارغ از سلیقه آدم های مختلف آیا متغیری برای سنجش میزان ترسناک بودن یک فیلم وجود دارد ؟ آیا سنجش یک فیلم ترسناک بر پایه ضربان قلب صحیح است؟

سنجش ضربان قلب، کلید آزمایش

برای این منظور یک تیم تحقیقاتی آزمایشی را طراحی کردند. این آزمایش آن چه را که «پروژه علمِ ترساندن» نامیده است، اجرا کرد که طی آن ضربان قلب 50 نفر در سنین مختلف را که بیش از 100 ساعت فیلم ترسناک تماشا کرده بودند، اندازه‌گیری می‌کرد.

برای انتخاب این فیلم‌ها بدیهی بود که برخی از عوامل محدود‌کننده وجود دارد. پس برای انتخاب نمونه‌ فیلم‌ها از امتیازهای رسانه‌هایی مانند IMDB، Rotten Tomatoes و Reddit استفاده‌شد.

برای این مطالعه، روی بدن هر یک از اعضای حاضر در آزمون، یک دستگاه مانیتور ضربان قلب تعبیه شد تا ببینند ضربان قلب آن‌ها(به طور متوسط) در طول یک فیلم چقدر بالاتر از ضربان قلب در حال استراحت است. تمام داده‌ها برای هر فیلم به‌طور میانگین محاسبه شد و یک فیلم به عنوان ترسناک‌ترین فیلم این دسته در صدر قرار گرفت. «دانیل کلیفورد»که رهبری این تیم تحقیقاتی را به عهده داشته درباره این آزمایش گفته‌است: «پژوهش «پروژه علمِ ترساندن» برای کمک به مردم به منظور یافتن ترسناک‌ترین فیلم‌های علمی که تاکنون ساخته شده، طراحی شده است.»

فیلم «شوم» در صدر

پس از بررسی نظرات منتقدان راجع به ترسناک‌ترین فیلم‌های سینمایی، فهرستی از 50 فیلم ترسناک انتخاب شد. سپس از افرادی به صورت تصادفی دعوت شد به همراه مقداری پاپ‌کورن به تماشای فیلم بنشینند تا هنگام دیدن این فیلم‌ها ضربان قلب این بینندگان ثبت شود. این کار به این صورت انجام می‌شد؛ ابتدا ضربان قلب هر فرد قبل از تماشای فیلم ثبت می‌شد که به طور متوسط 65 ضربه در دقیقه بود. اما هنگام تماشای«شوم» مستقیماً به 86 ضربه در دقیقه رسید. این یک افزایش 32 درصدی در ضربان در دقیقه است. هیچ فیلم دیگری به این اعداد نزدیک نشد بنابراین فیلم شوم به عنوان ترسناک‌ترین فیلم شناخته شد. بعد از فیلم «شوم»، فیلم «موذیانه» صحنه ترسناک خاصی داشت که ضربان قلب را تا 133 ضربه افزایش داد! هیچ جامپ اسکر(پرش ترسناک) دیگری به آن نزدیک نبود و در مجموع، «موذیانه» جایگاه دوم را پس از «شوم» در این فهرست کسب کرد. جالب است بدانید که «شوم» در سراسر جهان 87 میلیون دلار فروش کرد. «الیسون اسوالت»، شخصیت نقش اول این فیلم، نویسنده جنایی است که به خانه جدیدی نقل مکان کرده، خانه‌ای که در آن خانواده‌ای به قتل رسیده‌است! حالا نویسنده‌ جنایی که مدت‌هاست کتاب پرفروشی ننوشته، امیدوار است که از پرونده صاحبان خانواده برای کتابش استفاده کند اما چیزی که او پیدا می‌کند شاید برای نوشتن کتاب خوب باشد اما به شرطی که بتواند زنده بماند!

برخی از یافته‌های تصادفی دیگر این مطالعه

«جیمز وان» کارگردان و تهیه‌کننده چینی و خالق فیلم ترسناک «اره»، با قرار گرفتن سه عدد از فیلم‌هایش در فهرست 10 تای برتر توسط انتخاب‌کنندگان، «پادشاه وحشت» لقب گرفت. نکته‌ دیگر عملکرد بهتر فیلم‌های ترسناک مدرن از فیلم‌های کلاسیک بود. در حالی که فیلم‌هایی مانند جن‌گیر، کابوس در خیابان الم و کشتار با اره برقی در تگزاس را می‌توان فیلم‌های ترسناک «بهتر» در نظر گرفت اما تقریباً به اندازه فیلم‌های مدرن شرکت‌کنندگان را نترساندند. درباره سایر فیلم‌های ترسناک این فهرست هم باید بدانیم که فیلم «احضار» در جایگاه سوم قرار گرفت و فیلم «موروثی» مقام چهارم را به دست آورد.

بعد از آن فیلم «فعالیت‌های ماوراء الطبیعه» در جایگاه پنجم و فیلم «دنبال‌کننده» در جایگاه ششم قرار گرفت. چهار فیلم انتهایی این فهرست 10 تایی هم به ترتیب فیلم‌های «احضار 2»، «بابادوک»، «نزول» و «ملاقات» هستند.

نویسنده : نجات شکوندی

  • لینک کوتاه
  • https://savalankhabar.ir/247771

اشتراک این خبر :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *