http://didshahr.ir/247737

02:03 :: 1401/03/24

تحقیقات جدید محققان استرالیایی نشان می دهد مصرف بیش از حد ماهی به خاطر وجود آلاینده های صنعتی در دریاها می تواند باعث افزایش احتمال ابتلا به سرطان پوست شود.

بیماری پوستی که با خوردن ماهی می آید

بیش از سه میلیارد نفر در سراسر جهان ماهی و موجودات دریایی جزو وعده‌های اصلی غذایی‌شان است. ماهی منبع پروتئین ها و چربی های سالم است و خوردن آن در رژیم های غذایی چون مدیترانه ای و نوردیک بسیار توصیه می‌شود اما تحقیقات جدید نشان می‌دهد که مانند همه چیز، مصرف بیش از حد ماهی هم می‌تواند تاثیرات بدی روی سلامت بدن بگذارد و باعث ایجاد ملانوم شود.

ملانوم چیست؟

ملانوم وخیم ترین نوع سرطان پوست است که می تواند در هر قسمتی از پوست بدن یا در نزدیکی یک خال پوستی ایجاد شود.
این نوع سرطان، از سلول های رنگدانه ای تشکیل می شود و در نتیجه معمولا قهوه ای یا مشکی رنگ است، هرچند ممکن است به رنگ‌های دیگر نظیر قرمز یا سفید هم دیده شود.

ملانوم می تواند به سرعت در بدن پخش شود و تقریبا هر عضوی از بدن را گرفتار کند.

ماهی زیاد، 22 درصد ابتلا به سرطان بیشتر

یک مطالعه بزرگ و طولانی مدت روی تقریباً 500 هزار نفر نشان داد افرادی که بیش از نصف قوطی ماهی تن در روز می‌خورند، 22 درصد بیشتر در معرض ابتلا به ملانوم(حادترین سرطان پوست) بدخیم هستند.متخصص پوست دانشگاه براون توضیح می دهد:«ملانوم پنجمین سرطان شایع در آمریکاست و خطر ابتلا به ملانوم در طول زندگی برای افراد سفید پوست یک در 38، برای افراد سیاه پوست از هر هزار نفر یک نفر و برای افراد اسپانیایی تبار از هر 167 نفر یک نفر است.»

نقش آلاینده‌ها در غذاهای دریایی

کلر کالینز، متخصص تغذیه در دانشگاه نیوکاسل می‌گوید: «نقش آلاینده‌ها در سلامت ماهی و بقیه موجودات دریایی بسیار موثر است.سموم و فلزات سنگین و به طور خاص جیوه ساطع شده از طریق فرایندهای صنعتی مانند سوزاندن زغال سنگ راه خود را به آبراه‌ها پیدا کرده و توسط پلانکتون ها ( غذای موجودات دریایی )جذب و در نهایت در بافت های میگو و ماهی‌ها جمع می شود و می‌تواند به طور مستقیم باعث ایجاد سرطان پوست شود.»

روند این پژوهش

محققان از شرکت‌کنندگانی که بین سال‌های 1995 تا 1996 انتخاب شده بودند، استفاده کردند. در افرادی که حدود 43 گرم ماهی در روز مصرف می کردند، 22 درصد بیشتر از آن‌هایی بود که به صورت میانگین حدود 3 گرم در روز ماهی مصرف می‌کردند.
اما محققان معتقدند نباید به مصرف ماهی به شکل یک طرفه نگاه کرد و دیگر عوامل ابتلا به ملانوم چون تعداد خال، رنگ مو، سابقه آفتاب سوختگی شدید، قرار گرفتن در معرض مستقیم آفتاب و سبک زندگی هر فرد را از یاد برد.

ماهی بخوریم یا نه ؟

باید بدانید این تحقیق به هیچ وجه به این معنی نیست که از خوردن ماهی خودداری کنیم. این مطالعه یک روند را نشان
می دهد، به این معنی که محققان به طور مستقیم ثابت نکرده‌اند که خوردن ماهی بیشتر خطر ابتلا به سرطان پوست را افزایش می دهد. همچنین، حتی اگر ثابت شود که ارتباط مستقیمی وجود دارد، مزایای خوردن ماهی احتمالاً بیشتر از اجتناب کامل از آن است.متیو براون، مدیر عامل موسسه سرطان پوست استرالیا در این ‌باره هشدار داد: «مهم است که پیام پیشگیری را اشتباه نگیریم یا مبهم نکنیم. شواهد علمی واضح است، قرار گرفتن در معرض نور خورشید بزرگ ترین عامل خطر برای ایجاد ملانوم است و در کنار آن از یاد نبرید که ماهی را باید به میزان متعادل مصرف کنید.»

 منبع : Science Alert | مترجم : مهسا کسنوی

  • لینک کوتاه
  • https://savalankhabar.ir/247737

اشتراک این خبر :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.