http://didshahr.ir/247721

01:23 :: 1401/03/24

مطالعات جدید نشان می دهد استفاده از چای کیسه ای زمینه ورود هزاران میکروپلاستیک به بدن را فراهم می کند.

داخل چای کیسه ای چه چیزی می ریزند؟

با نزدیک شدن به فصل تابستان بازار سفر و گردش‌های بیرون شهر داغِ داغ است. چای یار همیشگی سفر ایرانی‌هاست و بیشتر ما به استفاده از چای کیسه ای در سفر و گردش‌ها عادت کرده‌ایم.

به تازگی یک متخصص ترکیه‌ای در دانشگاه سقاریه تحقیقاتی روی چای کیسه‌ای انجام داده است که نشان می‌دهد حدود ۱۳ هزار ذره میکروپلاستیک از هر عدد چای کیسه ای (تی بگ) وارد آب جوشی می‌شود که از آن برای درست کردن چای استفاده می‌کنیم و می‌خوریم.

در این مطلب بیشتر درباره این تحقیقات و مضرات استفاده مداوم از چای کیسه ای خواهیم گفت.

تایید وجود میکروپلاستیک در خون انسان

به تازگی یک مطالعه پر سر‌وصدا در هلند انجام شد و نشان داد که میکروپلاستیک برای اولین بار در خون انسان یافت شده است. در این مطالعه، پلاستیک (پلی‌اتیلن ترفتالات) که به طور گسترده در بطری های نوشیدنی، بسته بندی مواد غذایی و تولید لباس استفاده می شود، پلی‌استایرن مورد استفاده در بسته‌بندی مواد غذایی، محصولات خانگی و پلی‌اتیلن مورد استفاده در کیسه های پلاستیکی، در نمونه‌های خون شناسایی شد.

چای کیسه ای و هزاران میکروپلاستیک

همه می‌دانیم که تجزیه پلاستیک در طبیعت قرن‌ها طول می‌کشد. این پلاستیک‌ها به تدریج به ذرات یک میکرومتری و ۵ میلی‌متری و در نتیجه به میکروپلاستیک‌ها تبدیل می‌شود. تحقیقات جدید نشان می‌دهد می توان در هر چای کیسه‌ای که با آب‌جوش ترکیب می‌شود ذرات میکروپلاستیک تا ۳ میکرومتری را شناسایی کرد. به عبارت دیگر حدود ۱۳ هزار میکروپلاستیک بین ۳ میکرومتر تا ۵ میلی‌متر وارد چای می‌شود.

دردسرهای عظیم چای به ظاهر کم‌دردسر!

محققان بر این باورند که خواص پلاستیک‌ها حتی اگر به قطعات کوچک تقسیم شود تغییر نمی‌کند و بلعیده شدن یا تماس با میکروپلاستیک‌ها باعث ایجاد آثار سمی می‌شود. همچنین دمای آب مناسب چای دم کردن اغلب بیش از ۹۵ درجه سانتی‌گراد است و زمانی که دمای آب بیشتر از ۴۰ درجه سانتی‌گراد باشد خطر تجزیه پلاستیک و آزاد شدن مواد سمی آن افزایش می‌یابد. به همین دلیل استفاده از چای دم‌کرده به جای کیسه‌ای کمک بزرگی به سلامت خود و خانواده‌تان است.

نویسنده : انتصاری | منبع: آناتولی

  • لینک کوتاه
  • https://savalankhabar.ir/247721

اشتراک این خبر :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *