http://didshahr.ir/247645

10:08 :: 1402/02/05

پیرو پیش آگاهی ها شرایط برای ناپایداریهای زودگذر جزیره ای در شمالغرب فراهم است و ساکنان بعضی نقاط آذربایجان و اردبیل با رگبارهای محلی مواجه میشوند.

بارانهای زودگذر در بعضی نقاط شمالغرب


سلسله بارشها طی دو هفته پیش رو

برونداد تازه ترین نقشه های مراکز هواشناسی نشاندهندهء شکل گیری الگوهای بارشی چشمگیر از امروز تا دست کم ۱۸ اردیبهشت در غرب خزر ، شمالغرب و برخی دیگر مناطق نیمهء شمالی کشورمان است.

️طی این مدت نفوذ سلسله سیستمهای عمیق با ماندگاری زیاد یکی در پی دیگری از فراز اروپا ، دریاهای سیاه و مدیترانه ، شبه جزیرهء آناتولی و منطقهء قفقاز سبب بارشهای فراوان در پهنهء پهناوری از یک دوم شمالی ایران میشود.

مغان در کانون بارشها

غرب گیلان و تمام شمالغرب زیر ابرهای بارشی این سیستمها خواهند بود ولی جلگهء حاصلخیز مغان که از ابتدای سال آبی جاری بارش چندان نداشته و مناطقی چون خداآفرین ، خمارلو ، هوراند ، ماکو ، هادیشهر ، جلفا ، سیه رود ، قره ضیأالدین ، ورزقان ، اهر ، هریس و کلببر در کانون ناپایداریها بوده و بطور تخمینی ۴۵ تا ۶۵ میلیمتر باران دریافت خواهند کرد.

روند دما کاهشی است

به خاطر شکل گیری جریانهای شمالی در تراز نزدیک به زمین و استقرار ناوهء عمیق که پشتهء آن روی سرتاسر بیابانهای آسیای میانه ، افغانستان ، پاکستان و غرب چین گسترش می یابد دما در اغلب روزهای این بازه پایین تر از نرمال و در برخی برهه ها سرد انتظار میرود. در مقاطع کوتاهی ازجمله جمعه تا یکشنبهء پیش رو به خاطر تقویت زبانهء کمفشار جنوبی هوای بطور نسبی گرم با بیشینه دمای ۳۰ درجه در اغلب نقاط حاکم خواهد شد.

احتمال سرمایش بهاری

امروز و فردا و ۱۰ تا ۱۴ اردیبهشت نفوذ جبههء سرد سبب کاهش دما و بارش برف در ارتفاعات بالای ۲۳۰۰ متر خواهد شد.
نقشه های فعلی یک کم ارتفاع بریده را نشان میدهند که زبانهء آن حوالی ۱۶ اردیبهشت از روی آناتولی و قفقاز به شمالغرب نزدیک خواهد شد. این سیستم دما را زیاد کاهش خواهد داد و اگر کمی بیشتر به پایین بلغزد هوای زمستانی را به شمالغرب و به‌خصوص اردبیل باز میگرداند.

توکلت علی الله ؛ مسعود وسیله ایردموسی

 

  • لینک کوتاه
  • https://savalankhabar.ir/247645

اشتراک این خبر :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *