http://didshahr.ir/247376

12:24 :: 1401/03/16

درک و همدلی به‌جای مسخره‌کردن در دوره قاعدگی

قاعدگی یا پریود

آشنایی با نشانگان پیش از قاعدگی به واسطه تغییرات هورمونی و شیمیایی در بدن زنان، آن‌ها در چند روز منتهی به آغاز دوره ماهانه خود ممکن است نشانه‌هایی را تجربه کنند که به عنوان نشانگان پیش از قاعدگی شناخته می‌شود؛ مواردی چون تغییرات خلقی، اضطراب، خستگی زیاد، تحریک‌پذیری و برخی علایم جسمانی. هر چند درصد زیادی از زنان (در برخی مطالعات ایرانی تا حدود 90 درصد ذکر شده است) بخشی از این علایم را دارند اما برای اغلب زنان شدت علایم زیاد نیست و تنها بخش کمی از زنان نیاز به مداخلات تخصصی در این زمینه دارند.

چه کاری از دست اطرفیان بر می‌آید؟

مطالعات نشان می‌دهد توجه، حمایت و کمک اطرافیان می‌تواند کمک کند تا زنان با فشار کمتری این روزها را پشت سر بگذارند و حتی شدت علایم در آن‌ها کاهش پیدا کند. شاید با شنیدن این موضوع فکر کنید مگر من چه نقشی دارم که رفتارم می‌تواند شدت علایم را کم یا زیاد کند؟ سردردهای میگرنی می‌تواند برای درک بهتر این ارتباط کمک کند. سردردهای میگرنی پایه‌ فیزیولوژیک دارند اما زمانی که آغاز می‌شوند، همراهی و حمایت اطرافیان می‌تواند در شدت دردها و البته طول زمان آن، نقش داشته باشد.

در دردها و دیگر مسائل همراه با دوره‌های ماهانه زنان نیز هر چند اصل این مسائل به واسطه عوامل فیزیولوژیک و تغییرات هورمونی است اما حمایت اطرافیان و به ویژه همسر می‌تواند شدت مسائل را کاهش دهد. واضح است که مسخره کردن این دوره زنانه و ویژگی‌هایش، شرایط را برای زنان که نیمی از افراد جامعه را تشکیل می‌دهند، سخت‌تر خواهد کرد و باعث فشار روانی به آن‌ها خواهد شد.

نویسنده : نرگس عزیزی |‌ کارشناس‌ارشد مشاوره

قاعدگی یا پریود

با قاعدگی ماهانه زنان چه کنیم؟

  • لینک کوتاه
  • https://savalankhabar.ir/247376

اشتراک این خبر :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.