http://didshahr.ir/247130

04:52 :: 1401/05/29

پیرو پیش آگاهی ها روند کاهش دما با نفوذ زبانهء توده هوای سیبریه از نخستین ساعات جمعه در پهنه هایی از نیمه ی شمالی ایران آغاز شده است.

هفته ای خنک تا سرد در پیش است

در اردبیل کمینه دمای امروز ۹ و در ایستگاه فرودگاه ۶ درجه بالای صفر ثبت شد ولی باتوجه به تضعیف موقت این توده هوا در ساعات روز امروز ساکنان این شهرستان و بعضی مناطق سردسیر شمالغرب واپسین جمعهء مرداد را با هوای کم و بیش گرم سپری کردند به گونه ای که درجهء حرارت امروز اردبیل به ۳۲ درجه بالای صفر رسید.

از حوالی سپیده دم شنبه با رسیدن امواج سرد و سنگین سیبریه از مرز شمالغرب و وزش تندبادهای شمالی تا شرقی ضمن تشدید سرد شدن هوا آسمان به خصوص در ساعات عصرگاهی ، شبانگاهی و سحرگاهی ابری و در مناطقی مه آلود خواهد شد.

در مجموع هفته ای که نیمی از آن در مرداد و نیمی دیگر در روزهای آغازین شهریور ‌قرار دارد در اغلب مناطق یک دوم شمالی ایران خنک و در مناطقی چون اردبیل خنک و گاهی سرد انتظار میرود.

باتوجه به نبود رطوبت کافی در تراز میانی جو انتظار بارشهای چشمگیر از این سیستم نیست ولی در بعضی مناطق شمالغرب و سواحل خزر وقوع رگبارهای موقت جزیره ای نه‌ چندان شدید به ویژه در ارتفاعات احتمال میرود.

طی دوشنبه تا چهارشنبه بارشهای ملایم در مرکز گیلان پیش بینی میشود.

در منطقه ی اردبیل و بعضی نقاط سردسیر شمالغرب و بلندیهای غرب گیلان هوای مه آلود و باران ریزه در برخی ساعات هفته ی پیش رو دور از انتظار نیست.

براساس نقشه های کنونی از حوالی ۶ شهریور با ریزش هوای سرد عرضهای بالا و نفوذ زبانهء ناوه ی شمالی و شارشهای مرطوب خزری هوای سرد و بارشی در سواحل و اردبیل پررنگتر خواهد شد.

 مسعود وسیله ایردموسی

  • لینک کوتاه
  • https://savalankhabar.ir/247130

اشتراک این خبر :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *