http://didshahr.ir/247130

10:52 :: 1401/03/07

پیرو پیش آگاهی ها از امروز با شیب بسیار آرام دما در غرب خزر و شمالغرب بالا میرود و به هنجار فصل بازمیگردد.

هوای ابری

پیرو پیش آگاهی ها از امروز با شیب بسیار آرام دما در غرب خزر و شمالغرب بالا میرود و به هنجار فصل بازمیگردد.

با گذشت هفت روز از خرداد که از ماههای بطور معمول ‌گرم است ساکنان این مناطق هنوز گرمای معمول چنین روزهای سال را تجربه نکرده اند و در نقاط سردسیر ازجمله اردبیل هوا‌ به اندازه ای سرد ‌شده که یادآور اوایل آبان منطقه است. پنجشنبه دمای اردبیل از هشت درجه‌ بالای صفر فراتر نرفت و سپیده دم جمعه کمینهء دما ۲ درجه بالای صفر بود و در ایستگاه فرودگاه دمای نقطه یخبندان یعنی صفر درجه ثبت شد.این برودت ناشی از نفوذ تتمهء زبانه ی ناوهء شمالی و صافی آسمان پس از گذر سیستم از منطقه است.

اما تازه ترین مدلها حاکی از کشیده شدن زیانهء پرارتفاع جنب حاره از عرضهای پایین ، غرب مدیترانه و آناتولی به سوی ایران و استقرار هوای گرم در منطقه است.

این گرما در شمالغرب طی این هفته بیشتر در ساعات روز احساس خواهد شد و شبانگاهان و سحرگاهان هوا خنک و در منطقهء اردبیل حتی سرد انتظار میرود.

در گسترهء ایران عزیز فقط دو منطقه از شدت بسیار زباد هجوم گرما تا اندازه ای در امان خواهند بود یکی شمالشرق به خاطر نفوذ زبانه ی پرفشار سیبریه و دیگری فلات اردبیل به لطف نفوذ پرفشار محلی ارتفاعات قفقاز که ویژگی منحصر به فرد توپوگرافیکی و ناهمواری اردبیل اجازه ی نفوذ آن را به منطقه میدهد.

البته این به معنی آن نیست که هوای منطقه ی اردبیل نسبت به روز قبل گرم نخواهد شد بلکه شدت این گرما در مقایسه با دیگر نقاط شمالغرب کمتر خواهد بود.
با نفوذ امواج فرعی و کم دامنه از یکشنبه شاهد جوشش ابرهای همرفتی cb در بعضی نقاط شمالغرب ازجمله اردبیل و وقوع تندرهای خردادی به ویژه در عصرگاهان و شبانگاهان خواهیم شد.

مسعود وسیله ایردموسی

  • لینک کوتاه
  • https://savalankhabar.ir/247130

اشتراک این خبر :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.