http://didshahr.ir/246922

11:51 :: 1401/03/01

رئيس سازمان مديريت و برنامه‌ريزي استان اردبيل گفت: ارتقا بهره‌وري در سال مزين به «توليد، دانش‌بنيان و اشتغال‌آفريني» با تكيه بر اقتصاد دانش‌بنيان امكان‌پذير است.

داود شایقی

داود شايقي  با گراميداشت اول خرداد روز بهره‌وري و بهينه‌سازي مصرف اظهار كرد: يكي از مسائل و موضوعات بسيار مهم در كشور ارتقا بهره‌وري و رعايت اصل بهينه‌سازي مصرف در همه بخش‌هاست تا كشور ما بتواند در مسير توسعه پيشرفت گام‌هاي جدي بردارد.

وي نامگذاري سال جديد را به نام «توليد، دانش‌بنيان و اشتغال‌آفريني» يادآور شد و تصريح كرد: در زندگي فردي، اجتماعي و ابعاد سرمایه گذاري،‌ كارهاي عمراني و اجرايي بايد اصل بهره‌وري مورد توجه قرار گرفته و در اين حوزه همه تلاش جدي براي ارتقا سطح بهره‌وري را داشته باشند.

رئيس سازمان مديريت و برنامه‌ريزي استان اردبيل مفهوم بهره‌وري را افزايش توان توليد با هزينه كم اعلام كرد و گفت: دانش‌آموزي كه 10 ساعت براي كنكور درس مي‌خواند اگر نتيجه‌اي از كار و فعاليت خود نگيرد، در حقيقت خطاب بهره‌وري پايين را براي او اعلام مي‌كنند.

شايقي افزود: در عرصه توليد نيز كارخانه‌اي كه با 80 درصد ظرفيت فعاليت كرده و 20 درصد ظرفيت خالي دارد زمينه و بسترساز توسعه و پيشرفت روزافزون قرار مي‌گيرد به شرط آن كه بهره‌وري در آن افزايش يابد.

وي ضرورت توجه به قيمت تمام شده را در عرصه محصولات، اجناس و خدمات يادآور شد و خاطرنشان كرد: سال به سال قيمت اجناس و خدمات در سطح جهاني و كشورمان افزايش پيدا مي‌كند كه با توجه به اين امر بايد شاخص مصرف بهينه انرژي و پايين آوردن هزينه‌هاي توليد را مورد توجه قرار دهيم.

شايقي در بخش ديگري از سخنان خود اضافه كرد: در سال مزين به «توليد، دانش‌بنيان و اشتغال‌آفريني» ضروري است تا مؤلفه‌هاي اصلي در بحث اقتصاد دانش‌بنيان مورد توجه قرار گيرد تا ما بتوانيم شرايط مطلوبي را در ارتقا ميزان بهره‌وري شاهد باشيم.

وي بيان كرد: ميزان بهره‌وري در كشور ما متأسفانه به عنوان يك موضوع اصلي مورد توجه قرار نگرفته در حالي كه بايد سال به سال در اين زمينه برنامه‌ريزي‌ها و هدف‌گذاري‌ها را به نحوي انجام دهيم تا قيمت تمام شده توليد پايين آمده و در كنار آن ارتقا كيفي را در اين حوزه شاهد باشيم.

شايقي در ادامه سخنان خود اظهار كرد: حتي در كارها و پروژه‌هاي عمراني نيز بايد ميزان هزينه‌ها را كاهش دهيم كه به عنوان نمونه در بحث آسفالت راه‌ها اگر هزينه يك كيلومتر آسفالت راه‌ها 100 ميليون تومان است، به راحتي مي‌توان با رعايت اصول بهره‌وري اين ميزان را تا 90 ميليون تومان كاهش داد.

جذب 3000 ميليارد تومان منابع به نفع استان

رئيس سازمان مديريت و برنامه‌ريزي استان اردبيل به جذب اعتبارات در سال گذشته براي استان اردبيل اشاره كرد و گفت: يك‌هزار ميليارد تومان از محل سفر رئيس جمهور به صورت نقدي به استان اختصاص يافت تا صرف كارها و پروژه‌هاي زيربنايي و حياتي نظير راه آهن اردبيل و توسعه بزرگراه‌هاي استان شود.

وي از تلاش‌ها و پيگيري‌هاي استاندار اردبيل و نمايندگان در جذب اين منابع و اعتبارات قدرداني كرد و افزود: در كنار يك‌هزار ميليارد تومان منابع سفر، 2 هزار ميليارد تومان منابع ديگر نيز به استان اختصاص يافت تا ما بتوانيم كارهاي عمراني و زيربنايي را مورد توجه قرار دهيم.

شايقي تصريح كرد: سازمان برنامه و بودجه بر اساس سرانه جمعيتي توزيع اعتبارات را انجام مي‌دهد كه جمعيت استان اردبيل 1.56 صدم درصد است اما در توزيع اعتبارات سهم استان بيش از 2.5 تا سه درصد لحاظ مي‌شود.

وي در بخش ديگري از سخنان خود خاطرنشان كرد: در زمان بودجه‌ريزي با تلاش و پيگيري استاندار اردبيل، نمايندگان و مديران پرتلاش سعي بر اين است تا از طريق سازمان برنامه و بودجه منابع بيشتري از رديف‌هاي ملي به استان اختصاص يابد كه در اين زمينه نيز در بودجه 1401 حركت بي‌نظير و بي‌سابقه‌اي را شاهد بوديم.

شايقي به تاكيدات مقام معظم رهبري در تحقق شعار سال به ويژه حمايت از توليد دانش‌بنيان اشاره كرد و ادامه داد: ما در جلسات شوراي برنامه‌ريزي سعي مي‌كنيم تا بر اساس سياست‌ها و برنامه‌هاي توسعه‌اي به ويژه در بخش كشاورزي، صنعت و گردشگري توسعه پايدار و همه‌جانبه استان را به عنوان يك اصل اساسي مورد توجه و دقت نظر قرار دهيم.

وي اولويت توسعه استان را اجراي پروژه‌هاي پيشران در مسير توسعه پايدار اعلام كرد و گفت:‌ از جمله اين پروژه‌ها تكميل راه آهن اردبيل – ميانه، تكميل چهار خطه‌ها و بزرگراه‌ها، همچنين بهره‌برداري از سدها و پاياب سد خداآفرين، عمارت، گيوي و بفراجرد در جنوب و شمال استان است كه در هدف‌گذاري امسال جز اولويت‌هاي اساسي است.

دبير شوراي برنامه‌ريزي و توسعه استان اردبيل اضافه كرد: با مديريت استاندار اردبيل و مسئوليتي كه مديران دستگاه‌هاي اجرايي بر عهده گرفتند شتاب بيشتري را در اجراي اين طرح‌ها شاهد هستيم كه نمونه آن تكميل بزرگراه اردبيل – مشگين در سال‌جاري و تخصيص منابع ماده 56 براي محور اردبيل – سرچم است كه تا 400 ميليارد تومان اين منابع تخصيص مي‌يابد.

شايقی بيان كرد: ساير پروژه‌هاي اولويت‌دار استان نيز جز برنامه‌ريزي‌هاي اصلي است كه ما در بودجه سال 1401 براي راه پارس‌آباد – مشگين‌ به طوري 137 كيلومتر مجوز قانوني در بهره‌مندي از رديف ملي را گرفته‌ايم و همين مجوز براي محور گرمي – بيله‌سوار به طور 89 كيلومتر اخذ شده است.

وي در ادامه سخنان خود اظهار كرد: با تلاش و پيگيري استاندار اردبيل، مديران و نمايندگان سعي ما بر اين است تا در سال‌جاري نيز از رديف ملي بيشترين منابع را جذب استان كرده و از محل سفر رئيس جمهور نيز شاهد تحقق مصوبات داده شده باشيم.

شايقي توجه به زيرساخت‌ها به ويژه حمايت از بخش خصوصي و توسعه شهرك‌هاي صنعتي را جز برنامه‌هاي اصلي توسعه استان برشمرد و تصريح كرد: تمام تلاش ما بر اين است تا اصل توليد، كارآفريني و اشتغال‌آفريني را در كنار اجراي پروژه‌هاي سرمايه‌گذاري به عنوان يك اولويت اصلي مورد توجه و دقت نظر قرار دهيم.

وي از همراهي بسيج سازندگي و نيروهاي جهادي در اجراي اين طرح‌ها و پروژه‌هاي خدمات‌رساني قدرداني كرد و گفت: در شوراي برنامه‌ريزي و توسعه استان نيز بر مشاركت نيروهاي بسيجي در اجراي طرح‌هاي آبرساني، آسفالت‌ راه‌هاي روستايي و مناطق محروم و كمك به طرح‌هاي زيربنايي در اين مناطق كم برخوردار تاكيد شده و همچنان سعي بر همراهي نيروهاست.

رئيس سازمان مديريت و برنامه‌ريزي استان اردبيل افزود: اميدواريم همگام با توسعه زيرساخت‌ها در كشور، در استان اردبيل نيز بسترهاي توليد و پيشرفت همه‌جانبه و متوازن فراهم آمده و ما بتوانيم عقب‌ماندگي‌هاي گذشته را جبران كنيم.

شايقي از نماينده ولي فقيه در استان و امام جمعه اردبيل در پشتيباني از مسئولان و مديران استاني در اجراي اين طرح‌ها و پروژه‌ها قدرداني كرد و ادامه داد: اين حمايت‌هاي معنوي قوت قلبي براي همه مديران استان است.

داود شایقی:ارتقا بهره‌وری با توليد دانش‌بنيان

ارتقا بهره‌وری با توليد دانش‌بنيان

  • لینک کوتاه
  • https://savalankhabar.ir/246922

اشتراک این خبر :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.