http://didshahr.ir/246543

01:31 :: 1401/02/24

گوگل از نمونه اولیه عینک هوشمندی که می‌تواند زبان‌های دیگر را به صورت لحظه‌ای ترجمه کند و متن را روی لنزهای خود نمایش ‌دهد، رونمایی کرد.

 

شاید در رویاهای بچگی‌مان، زمانی که از یاد گرفتن زبان خارجی متنفر بودیم و برای‌مان سخت بود، دل‌مان می‌خواست با زدن یک عینک متوجه تمام عبارات و صحبت‌های بقیه افراد به زبانی دیگر شویم و دیگر احتیاجی به یاد گرفتن زبان خارجی نداشته باشیم. گوگل چهارشنبه گذشته، این رویای کوکانه را به واقعیت تبدیل کرده و با معرفی یک عینک که به صورت همزمان می‌تواند صحبت‌ها را ترجمه کند، در دنیای فناوری، حسابی سر وصدا کرده‌است. این شرکت به ‌تازگی اعلام کرد که در حال کار روی عینک‌های هوشمند با فناوری پیشرفته است که زبان‌ها را در لحظه ترجمه می کند و متن را روی لنزهای خود نمایش می‌دهد. در این مینی پرونده، بیشتر با این عینک و فناوری‌اش آشنا خواهید شد.

مترجمی با فریم مشکی و لبه‌های ضخیم!

شرکت گوگل بار دیگر همه را شگفت‌زده و در کنفرانس طراحان این شرکت از عینک هوشمند خود رونمایی کرد. این عینک از فناوری‌های ترجمه بهره می‌برد و به دستگاه امکان می‌دهد متن را مانند زیرنویس‌ نشان دهد. به نظر می‌رسد که این عینک از برنامه مترجم گوگل برای گوش دادن و سپس پخش نوشتاری متن روی لنزها برای خواندن کاربران استفاده می‎کند. عینک گوگل از نظر ظاهری، به رنگ مشکی و دارای لبه‌های ضخیم است.

گجتی کاربردی برای کم‌شنوایان و ناشنوایان

این عینک فقط یک مترجم نیست بلکه به عنوان یک گجت به ناشنوایان و کم شنوایان هم کمک می‌کند. گوگل نشان داد که عینک هوشمندش، برای افرادی که ناشنوا یا کم شنوا هستند صحبت‌ها را از طریق متن روی لنز عینک ارائه می‌کند. این افراد می‌‌توانند با کمک این عینک در موارد خاص یا شرایطی که سمعک ندارند با مردم ارتباط برقرار کنند.

تلاشی به قدمت یک دهه

یک دهه پیش در گوگل بود که سرگئی برین، یکی از بنیان گذاران گوگل، عینک دیگری را معرفی کرد که در نهایت بدشانسی، این پروژه موفق نبود و شکست خورد اما دانشمندان ناامید نمی‌شوند. حدود دو سال و نیم پیش خبری درباره تولید عینک‌های مترجم منتشر شد که تیم ترجمه فوری Zoi Meet با همکاری شرکت پیشگام در فناوری واقعیت افزوده Vuzix قصد دارند عینکی را توسعه دهند که با شنیدن صحبت افراد، ترجمه صحبت‌های آن‌ها را به صورت زیرنویس برای کاربر روی نمایشگر عینک نشان خواهد داد. این شرکت ادعا داشت عینک هوشمندش قادر به ترجمه 12 زبان زنده دنیاست. البته از این عینک هنوز رونمایی نشده و گوگل در این حوزه پیشتاز شد. در ضمن، عینک هوشمند تنها تجربه گوگل در این زمینه نبود. در چند سال گذشته، گوگل با دیگر محصولات ترجمه از جمله هدفون‌هایی که ترجمه را در لحظه انجام می‌دهد و یک برنامه ضبط گوشی هوشمند( اپلیکیشن) که ترجمه زنده می کند، حسابی سرو صدا کرده بود و بسیار موفق بوده است.

عینک گوگل چه‌زمانی عرضه می‌شود؟

اگر شما هم از علاقه‌مندان به استفاده از این عینک هوشمند هستید، باید بدانید عینک گوگل، هنوز در مرحله نمونه اولیه است و گوگل، قیمت، تاریخ عرضه یا مشخصات فنی را اعلام نکرده و هیچ زمان یا نشانه‌ای مبنی بر عرضه آن به عنوان یک محصول واقعی ارائه نکرده است. پس باید همچنان منتظر بمانید.

نویسنده : مهسا کسنوی | روزنامه‌نگارمنبع: finance.yahoo.com

  • لینک کوتاه
  • https://savalankhabar.ir/246543

اشتراک این خبر :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.