http://didshahr.ir/246392

01:14 :: 1401/02/20

پسرم عاشق دختری شده که به فرهنگ ما نمی‌خورد.

می خواهم پسرم با یک کارمند ازدواج کند

سوال:

پدری ۴۴ ساله هستم . ۲ پسر ۲۳ و ‏۲۲ ساله دارم. پسر بزرگترم کارمند رسمی آموزش و پرورش است. او ۴ سال است که عاشق دختری شده که از لحاظ فرهنگی به هم نمی‌خوریم. نظر خودم را درباره ازدواج به پسرم گفتم که اگر همسر آینده‌ات مثل خودت کارمند باشد، بهتر است اما توجه نکرد.

پاسخ:

در قسمتی از پیامک‌تان اشاره کردید، از لحاظ فرهنگی به دختر مورد علاقه پسرم نمی‌خوریم بنابراین باید پسرتان این نکته مدنظرش باشد که یکی از شرایط تحقق رابطه سالم، نقاط مشترکی است که دو نفر باهم دارند. علایق مشترک، عقاید و باورهای مشترک و سوابق و سلایق مشترک. تمامی این ها در تفاهم و راحتی زندگی مشترک و کم بودن تنش سهم بسزایی دارند. این بدین معنی نیست که پسرتان و دختر مورد علاقه‌شان باید لزوما درباره همه چیز توافق نظر داشته باشند اما تفاوت‌های زیادی و خارج از معمول می‌تواند تنش زیادی ایجاد کند و زندگی‌مشترکی که از تفاهم و هماهنگی لازم برخوردار نباشد، عملا مشکلات زیادی در پی خواهد داشت. اگر پسرتان از نظر طبقه اجتماعی و فرهنگی مثل معیار درآمد، شغل، مکان زندگی و امکانات رفاهی با ایشان همسان باشند، راحت‌تر ارتباط برقرار می‌کنند و احتمال جدایی در آینده کمتر خواهد بود. در یک فرصت مناسب، در همین باره با پسرتان صحبت کنید.

خانواده طرف‌مقابل را بیشتر بشناسید

همچنین هماهنگی و تعامل دو خانواده می‌تواند به عنوان پیش‌بینی‌کننده ازدواج موفق عمل کند. آیا پسرتان این موضوع را با خانواده طرف‌مقابل در جریان گذاشته؟ شما چقدر خانواده آن دختر را می‌شناسید؟ ممکن است بعد از آشنایی در جلسات خواستگاری، نظر و دیدگاه شما به آن دختر و خانواده‌اش تغییر کند. بنابراین این ماجرا را در بستر خواستگاری، پیگیری کنید.

چرا باید عروس‌تان کارمند باشد؟

در قسمتی از پیام‌تان، شاغل نبودن دختر مورد علاقه پسرتان را بیان کردید و به پسرتان توصیه کردید که عروس‌تان باید کارمند باشد. باید این نکته را مدنظر قرار دهید که دیدگاه پسرتان در خصوص اشتغال همسر آینده‌اش، می‌تواند با شما متفاوت باشد. شاید از نظر ایشان رضایت زناشویی و آرامش در زندگی مشترک در گرو شاغل نبودن دختر مورد علاقه‌اش باشد و این که اولویت ایشان در بحث اشتغال چه چیز است؟ این موارد باید در جلسات مشاوره پیش از ازدواج با حضور یک متخصص بررسی شود و در نهایت بهترین تصمیم گرفته شود.

نویسنده : دکتر حسین شرافتی| ‌روان‌شناس

  • لینک کوتاه
  • https://savalankhabar.ir/246392

اشتراک این خبر :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *