http://didshahr.ir/246343

10:30 :: 1401/02/25

صدا عامل مهمی است برای عاشق‌شدن؟

تاثیر صدا برای عاشق شدن
برای بررسی روان شناسانه این موضوع که آیا«صدا عامل مهمی است برای عاشق‌شدن …است یا نه». با چند سوال ساده شروع می‌کنیم تا وارد بحث مهم عاشق شدن شویم یا این‌که چه چیزی علت عاشق شدن‌های ماست؟

علاقه‌هایی که مربوط به ناخودآگاه است

در ابتدا به این سوال در ذهن خود پاسخ دهید که چه رنگی را بیشتر دوست دارید؟ و سپس به این فکر کنید که چرا این رنگ را دوست دارید؟ بیشتر افراد می‌دانند چه چیزی را دوست دارند اما نمی‌دانند علت این علاقه چیست. پروسه عاشق شدن مثال بزرگ تری از همین جنس است. مثلا ممکن است از شما سوال کنند چه چیزی علت عشق شما به همسرتان است و شما مانند «ستاره‌سادات قطبی» علت را در صدای دلنشین فرد مقابل بدانید. اما سوال بعدی که مطرح می‌شود این است که آیا فرد دیگری با صدای دلنشین‌تری وجود ندارد؟ قطعا وجود دارد پس بخش مهمی از عاشق شدن و این‌که فردی در نظر ما جذاب به‌نظر برسد، مربوط به ناخودآگاه است. این‌که در طول زندگی چه چیزهایی از چه افرادی تجربه کرده‌ایم، همه و همه در انتخاب یار و این‌که چه فردی در نظر ما جذاب به نظر برسد، تاثیرگذار است.

آیا انتخاب می‌کنیم که عاشق چه کسی شویم؟

از نظر روانکاوی بله اما نه به صورت عمدی و کاملا کنترل شده. در واقع ما در پروسه عاشق شدن یا عاشق فردی می‌شویم که از نظر ما شبیه آن چیزی است که دوست داریم در خودمان وجود داشته باشد یا عاشق تصویری از شخص دیگری می‌شویم که بازتاب چیزی از درون ماست. گاهی هم عاشق چیزی در فرد مقابل می‌شویم که مدام درون خودمان به آن احساس نیاز داشتیم.

آیا صدا می‌تواند علت عاشق‌شدن باشد؟

در واقع لحظه‌ای که فردی در ذهن ما جذابیتی را درباره خودش به وجود می‌آورد، باعث ایجاد علاقه و تجربه یک احساس خاص می‌شود اما یک ویژگی قطعا علت عاشق‌شدن نیست بلکه ویژگی‌های کوچک و بزرگ دیگری هم در همان لحظه دست به دست هم داده‌اند و این جذابیت را در نظر ما ایجاد کرده‌اند که بخش بسیار زیاد آن ناخودآگاه در حال اتفاق افتادن است. مثلا علاوه بر صدا، نوع نشستن، نوع بیان کردن، سبک لباس پوشیدن و … به صورت غیرمستقیم در حال تاثیر گذاشتن هستند. البته ما به بخش‌های زیرین لایه‌های روان‌مان دسترسی نداریم و برای یافتن آن بخش‌ها باید به جلسات روانکاوی مراجعه کنیم تا نگاه جامع‌تری به این مسئله داشته باشیم.

صدا معیار مناسبی برای انتخاب همسر است؟

حالا شاید برای‌تان سوال شود که معیارهایی مانند صدا می‌توانند معیار درستی برای ازدواج باشند؟ همان‌طور که گفتیم قطعا تنها یک معیار علت جذابیت فرد در نظر ما نیست اما در هر صورت جواب این سوال بله است، یعنی صدا می‌تواند یکی از معیارها برای ازدواج و عاشق شدن باشد. در هر صورت همه ما با توجه به تجربه‌های زیسته‌ای که داشته‌ایم، نیازمند چیزی در دیگری هستیم تا عشق را احساس کنیم. برای فردی صدا قابل اهمیت است، برای فرد دیگری جایگاه شغلی، نوع پوشش، اعتقادات یا حتی ظاهر. پس همین ویژگی‌ها هستند که عاشق‌شدن‌های متفاوت را در هر یک از ما رقم خواهند زد اما مهم آگاهی است. آگاه باشیم که ریشه این عاشق شدن در چیست؟ با این خودشناسی مسیر برای ما روشن خواهد شد. وقتی افراد به علت رفتارها و انتخاب‌هایشان آگاه باشند دقیقا شبیه چراغی در تاریکی است که نور بر بخش‌های تاریک تابیده خواهد شد و همین دانستن معیارها باعث می‌شود با خودمان و زندگی‌مان شفاف باشیم که از زندگی‌مشترک چه می‌خواهیم که بسیار کمک‌کننده است.

نویسنده : اسما صابری | ‌روان شناس و نوروتراپیست

  • لینک کوتاه
  • https://savalankhabar.ir/246343

اشتراک این خبر :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.