http://didshahr.ir/246241

00:48 :: 1401/02/17

پرونده ای درباره تنیس، از قیمت تجهیزات و کلاس‌هایش تا قوانین و فواید آن

تنیس ورزشی برای کالری‌سوزی و رشد مغز

چشم روی هم بگذارید، تابستان و روزهای گرم و بلند آن از راه می‌رسد و تلاش برای پر کردن هرچه هیجان‌انگیزتر اوقات فراغت، رونق می‌گیرد. تنیس یکی از ورزش‌هایی ا‌ست که می‌توان روزهای بلند بهار و تابستان را با آن سر کرد و زیاد هم خسته نشد. روایت‌های مختلفی درباره این که سر و کله تنیس از کجا پیدا شده است، وجود دارد. بعضی تاریخ‌نگاران معتقدند که مصریان باستان، یونانی‌ها و رومی‌ها نسخه‌های مختلفی از تنیس را بازی می‌کردند اما نقاشی یا نوشته‌ای از ورزشی شبیه تنیس در آن زمان پیدا نشده است. فرانسوی‌ها هم معتقدند کلمه تنیس ریشه در فعل فرانسوی «تُنه» به معنای «بگیر» دارد. چون در گذشته وقتی بازیکن‌ها تنیس بازی می‌کردند به یکدیگر می‌گفتند «تُنه… تُنه» که در فارسی معادل «بگیر… بگیر» است و به این ترتیب این کلمه آرام آرام جای خود را به کلمه تنیس داده است. در پرونده امروز زندگی‌سلام قرار است درباره این که چطور می‌توانید تنیسور شوید، برای شروع این ورزش به چه ابزاری نیاز دارید، چه قوانینی را باید در آن رعایت کنید و از همه مهم‌تر چقدر برای آموزش و خرید تجهیزات مورد نیاز آن هزینه کنید، اطلاعات کاربردی را با شما در میان بگذاریم.

ورود عموم به تنیس آزاد است!

تنیس یکی از ورزش‌هایی ا‌ست که مرد و زن نمی‌شناسد. در واقع مردانه بودن تنیس یک کلیشه جنسیتی است که با وجود تنیسورهای موفق زن در جهان در عمل هم رد شده است. راجرر فدرر، سرنا ویلیامز و ماریا شاراپووا جزو کسانی هستند که با شنیدن کلمه تنیس به یادشان می‌افتیم و بارها از تلویزیون شاهد مسابقات هیجان‌انگیز و نفس‌گیر آن‌ها بوده‌ایم. آماری در سال ۲۰۱۹ وجود دارد که نشان می‌دهد از جمعیت نزدیک به هشت میلیاردی زمین، ۸۷ میلیون نفر تنیس بازی می‌کنند و این رقم معادل ۱.۱۷ درصد از همه جمعیت جهان است که رقم کمی به نظر می‌آید. برخی‌ معتقدند تنیس با توجه به تجهیزات و هزینه‌هایی که دارد ورزش لاکچری‌هاست و شاید این مسئله کم‌ارتباط به تعداد بازیکن این ورزش در جهان نباشد. ۴۷درصد از جمعیتی که به آن اشاره کردیم را تنیسورهای زن و ۵۳ درصد را مردها تشکیل می‌دهند.

تفاوت تنیس و بدمینتون چیست؟

تنیس و بدمینتون از ورزش‌هایی هستند که به دلیل نوع بازی و تجهیزات مشترک با هم اشتباه گرفته می‌شوند. جدا از تفاوت‌ها در زمین برگزاری و قوانین بازی، تنیس و بدمینتون هم تفاوت‌های دیگری هم دارند. بدمینتون نسبت به تنیس ورزش سبک‌تر و راحت‌تری‌ است. راکت‌های تنیس معمولا بین ۲۵۰ تا ۳۶۰ گرم است اما راکت‌های بدمینتون بسیار سبک‌تر از این مقدار و کمتر از ۱۰۰گرم وزن دارند. به همین دلیل در دست گرفتن راکت بدمینتون برای مبتدی‌ها آسان‌تر است. در تنیس بازیکن‌ها باید از یک توپ به نسبت سخت برای پرتاب به سمت حریف خود استفاده کنند ولی در بدمینتون شیء پرتابی یک شاتل‌کاک (توپ پردار) است که معمولا سر آن از جنس چوب‌پنبه و از ۱۶ پر غاز، اردک یا پرمصنوعی ساخته شده و بسیار سبک است و به راحتی در باد می‌چرخد.

قوانین تنیس

بازی تنیس در یک زمین مستطیل شکل حدود ۲۴ در ۸.۵ متری برگزار می‌شود. این زمین معمولا با چمن، خاک رس یا بتن پوشانده شده و به وسیله یک تور که در وسط طول کشیده می‌شود زمین را به دو نیمه مساوی برای بازی تقسیم می‌کند. این ورزش را می‌توان دونفره یا به صورت تیمی(تیم دو نفره) بازی کرد. در این بازی باید توپ را با راکت به سمت بازیکن مقابل پرتاب کرد. این کار تا جایی ادامه پیدا می‌کند که یک نفر نتواند توپ را به سمت حریف خود برگرداند و توپ روی زمین بیفتد. بازی تنیس سه ست دارد و برنده بازی کسی‌ است که بتواند دو ست را ببرد اما هدف بازی انجام شش بازی است و برای ست پایانی، دست‌کم باید دو امتیاز بین دو حریف تفاوت وجود داشته باشد.

تنیس ورزشی برای کالری‌سوزی و رشد مغز

امتیازها در تنیس

امتیازهای بازی ۱۵، ۳۰ و ۴۰ است و هر زمان که یک بازیکن ببرد، ۱۵ امتیاز را از آن خود می‌کند. این امتیاز در ست بعدی باید به ۳۰ برسد و در ست بعدی به ۴۰ امتیاز. اگر در ست دوم هر دو طرف ۴۰ امتیاز داشته باشند، بازیکن‌ها باید تا جایی بازی کنند که اختلاف امتیازشان به ۲ برسد.

استانداردهای تجهیزات تنیس

راکت| طول راکت استاندارد برای بزرگ سالان ۶۹ سانتی‌متر است و هرچه گلویی راکت عریض‌تر باشد قدرت بیشتری را به بازیکن می‌دهد. البته شرکت‌های سازنده راکت‌هایی با طول بیشتر را پیشنهاد می‌دهند چون افزایش طول راکت باعث بازی بهتر بازیکن می‌شود. نکته دیگر در انتخاب راکت، اندازه گریپ (دسته) آن است. برای انتخاب گریپ مناسب باید حدفاصل خط کف دست تا نوک انگشت حلقه را اندازه بگیرید. گریپ‌ها بین ۱ تا ۵ شماره‌گذاری می‌شوند و شماره ۳ معمول‌ترین آن‌هاست. اگر با اندازه‌گیری متوجه شدید بین دو سایز قرار دارید ترجیحا اندازه کوچک‌تر را انتخاب کنید و با اورگریپ (بند موقت و نسبتا نازکی که روی دسته راکت پیچیده می‌شود و به نوعی لغزش‌گیر و عرق‌گیر نیز هست) سایز آن را مناسب دست‌تان کنید.

توپ| توپ تنیس از ترکیب یکنواخت پلاستیک و نمد ساخته شده است. توپ‌های تنیس به محض باز شدن از محفظه خود، شروع به از دست دادن ارتجاع کششی اولیه می‌کنند به همین دلیل تا زمان شروع مسابقه‌های ورزشی مهم تحت فشار ثابت (تقریباً ۲ اتمسفر) نگهداری می‌شوند. توپ قرمز برای افراد مبتدی که سن‌شان کمتر از ۱۰ سال است، توپ نارنجی برای نیمه حرفه‌ای‌ها و توپ سبز مناسب حرفه‌ای‌هاست. این توپ جهش کمی دارد اما بیشتر از توپ قرمز و نارنجی پرواز می‌کند.

هدیه‌ تنیس به بدن؛ کالری‌سوزی و پیشرفت مغز

آیا ورزش تنیس به سلامت بدن کمک می‌کند؟ این شاید سوال خیلی‌ها باشد که با خواندن این بخش به پاسخ آن می‌رسند. افرادی که ۳ ساعت در هفته تنیس بازی می‌کنند خطر مرگ را به هر دلیلی به نصف کاهش می‌دهند. همچنین تنیس‌بازها از نظر انرژی، خوش‌بینی و عزت نفس امتیازهای بیشتری را در آموزش های روان‌شناختی کسب کردند. این نتیجه مطالعات دکتر بارگر از دانشگاه هاروارد است. تنیس ورزشی ا‌ست که به هوشیاری و تفکر تاکتیکی نیاز دارد، ممکن است ارتباطات جدیدی بین اعصاب مغز ایجاد کند و در نتیجه می‌تواند باعث پیشرفت مداوم مغز در طول عمر شود. مطالعات نشان می‌دهد تنیس رقابتی نسبت به ایروبیک، اسکیت درون خطی یا دوچرخه سواری، کالری بیشتری را در بدن فرد می‌سوزاند و همچنین رشد ذهنی و عاطفی را تحریک می کند. بنابراین تنیس رقابتی می‌تواند یکی از گزینه‌های اصلی کسانی باشد که دنبال کالری‌سوزی به وسیله یک ورزش هیجان‌انگیز هستند.

نویسنده : اکرم انتصاری

تنیس ورزشی برای کالری‌سوزی و رشد مغز

  • لینک کوتاه
  • https://savalankhabar.ir/246241

اشتراک این خبر :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *