http://didshahr.ir/245869

01:06 :: 1401/02/05

به‌مناسبت روز جهانی پنگوئن ها از سرنوشت این جانداران بامزه و دوست‌داشتنی بخاطر گرمایش زمین گفتیم.

پنگوئن Penguin

پنگوئن‌ها این پرنده‌های بدون بال اما بامزه یک روز جهانی در تقویم دارند و امروز ۲۵ آوریل(۵ اردیبهشت) همان روز است. پنگوئن ها در این روز به صورت گروهی به قطب شمال مهاجرت می‌کنند. انتخاب پنگوئن‌ها زندگی در سرماست و به همین دلیل بیشتر آن‌ها در قطب زندگی می‌کنند. آن‌ها از نظر ما پرندگانی هستند که به جای بال، باله دارند، نمی‌توانند پرواز کنند، خوب شنا می‌کنند، در ماهیگیری صیادهای قابلی هستند و روی پای خود می‌ایستند و راه می‌روند. در چند سال گذشته پدیده گرمایش زمین و تغییرات آب‌و‌هوایی آثاری منفی بر زندگی پنگوئن‌ها داشته است و گفته می‌شود ادامه این روند ممکن است به قیمت جان همه پنگوئن‌ها تمام شود و انسان‌ها در عصر خود شاهد یک انقراض دراماتیک باشند. در مینی پرونده امروز زندگی‌سلام از سرنوشت پنگوئن‌ها بعد از گرمایش زمین خواهیم گفت.

گرم‌شدن زمین و حکم مرگ پنگوئن‌ها

قدیمی‌ترین پنگوئن شناخته شده در دنیا متعلق به یک فسیل ۶۰ میلیون ساله است که ۲۲ سال پیش در قطب جنوب کشف شد. پنگوئن‌ها اهل زندگی گروهی‌اند. می‌توانند ماه‌ها روی یخ بایستند و دمای منفی ۵۹ درجه را تحمل کنند. می‌توان گفت زندگی آن‌ها به یخ و سرمای شدید وابسته است. در چند سال گذشته گرم شدن زمین و سرعت گرفتن روند ذوب یخچال‌ها و یخ‌های قطب جنوب باعث تغییراتی در زندگی پنگوئن‌ها شده که برای این جانداران به خصوص جوجه پنگوئن‌ها حکم مرگ را دارد. به طور مثال، افزایش گرما در منطقه زندگی پنگوئن‌ها باعث افزایش بارش باران می‌شود که در اثر آن پرهای جوجه پنگوئن‌ها خیس می‌شود. با وزش بادهای قطبی این جوجه‌ها که هنوز بدن‌شان در برابر سرما و آب مقاوم نشده، جان خود را از دست می‌دهند و به این ترتیب پروژه بقای پنگوئن‌ها با شکست مواجه می‌شود.

نابودی ۷۵ درصد پنگوئن‌ها در ۲۰ سال گذشته

بر اساس آخرین آمار سال ۲۰۱۸ کمتر از ۱۲ میلیون پنگوئن در قطب جنوب زندگی می‌کنند. تا به حال بیش از ۲۰ گونه پنگوئن در جهان شناخته‌ شده‌ که دو گونه چتهم از سرده پنگوئن‌های کاکل‌دار و وایتاها منقرض شده‌اند و تلخ است که بدانید در ۲۰ سال گذشته، ۷۵ درصد جمعیت گونه‌های مختلف پنگوئن از بین رفته است. پنگوئن‌های آدلی که در سواحل قطب جنوب زندگی می‌کنند، یکی دیگر از این گونه‌های در حال انقراض هستند. آدلی‌ها یکی از کوچک‌ترین و رایج‌ترین گونه‌ پنگوئن‌های موجود در جهان هستند که در گذشته گرم شدن زمین به نفع‌شان بود اما اکنون مناطق زندگی آن‌ها تحت تاثیر گرمای بیش از حد زمین قرار گرفته است که اجازه نمی‌دهد جوجه‌ها زنده از تخم بیرون بیایند. بر اساس تحقیقات، جمعیت این نوع پنگوئن‌ها تا پایان این قرن میلادی ممکن است به میزان ۶۰ درصد کاهش پیدا کند و این رقم یک تهدید جدی برای بقای پنگوئن‌ها در جهان است زیرا پنگوئن‌ها اصولا اهل چندهمسری نیستند و امید به زندگی در پنگوئن‌ها تنها بین ۱۵ تا ۲۰ سال است.

چوب لای چرخ گرمایش زمین بگذاریم!

افزایش مصرف سوخت‌های فسیلی و گازهای گلخانه‌ای از اصلی‌ترین عوامل تغییر آب‌و‌هوا و بروز پدیده گرمایش زمین است. بیشتر فعالیت‌های روزانه انسان مانند بازی با رایانه، اتوکشیدن لباس‌ها، تماشای تلویزیون، استفاده از مایکروویو و … به برق و سوخت نیاز دارد. ‌می‌دانیم که تولید این انرژی‌ها به سوخت فسیلی نیاز دارد و این یعنی همه انسان‌ها در داغ‌کردن تنور گرمایش زمین سهم زیادی دارند. استفاده بیشتر از انرژی‌های تجدیدپذیر مانند باد یا خورشید، دقت در انتخاب لوازم برقی که برچسب انرژی مناسبی دارند، جایگزین کردن لامپ‌های معمولی با لامپ‌های کم‌مصرف، استفاده بهینه از انرژی، صرفه‌جویی در مصرف آب و تولید زباله کمتر از جمله مواردی است که رعایت آن‌ها می‌تواند روند گرمایش زمین را کندتر کند و سهم مثبت انسان‌ها در نجات جان پنگوئن‌ها باشد.

نویسنده : اکرم انتصاری | برای نوشتن این مطلب از «نشنال‌جئوگرافیک» کمک گرفته شده است.

کره زمین Planet Earth

  • لینک کوتاه
  • https://savalankhabar.ir/245869

اشتراک این خبر :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *