http://didshahr.ir/245701

06:07 :: 1401/12/29

فروردین، ماه عجیبی است، کلی اتفاق می‌افتد، کلی خاطره از آن داریم، کلی ماجرا را تجربه می‌کنیم، اما تهش جوری تمام می‌شود که انگار اندازه سه ماه زندگی کرده‌ایم.

حاجی ‌فیروز نوروز

واقعاً چرا فروردین متفاوت است و تجربه جمعی‌مان از آن کش‌دار است؟

جو خاص اسفند| در اسفند ماه شوق سال جدید را داریم. برنامه‌ریزی می‌کنیم. مدام در حال تدارک سال جدید هستیم. از خرید عید تا خانه تکانی. فکرش را بکنید کارهای آخر سال را باید ردیف کنید، در این شرایط وقت و انرژی برای بی حوصلگی نمی‌ماند. هرچه هست هیجان است و کار که همه این‌ها باعث می‌شود بیشتر روزهای اسفند، به‌جز چند روز آخرش به سرعت بگذرد و یکهو وارد سکون فروردین شویم.

اوضاع جیب‌مان| خرج و مخارج روزهای آخر سال و از طرفی شرایط چند روز اول فروردین باعث می‌شود جیب بیشترمان در فروردین زودتر خالی شود و مدام انتظار اردیبهشت را بکشیم. انتظار هم که طولانی است. اما اگر اسفند کمتر خرج کنیم، فروردین هم مدیریت مالی داشته باشیم برای رسیدن اردیبهشت و حقوق و … لحظه‌شماری نمی‌کنیم که دیر و سخت بگذرد.

سفر و دورهمی| توی تعطیلات اگر سفر نرویم، لااقل چند تا دورهمی و گردش نزدیک را تجربه می‌کنیم. هر چند زمان‌هایی که خوش می‌گذرد باید زود هم بگذرد اما در فروردین تنوع تجربه‌ها این حس را القا می‌کند که روزهای زیادی را پشت سر گذاشتیم. اگر هم در تعطیلات، خانه باشیم که خب کِش‌دار بودن کاملاً طبیعی است. یک نوع کرختی که روزهایش تمام نشدنی است و عجیب.

تغییر آب وهوا | معلوم نیست تاثیر تغییر آب و هوا، به‌خصوص بلند شدن روزها روی همه یکسان است یا نه. اما بالاخره این احتمال را هم نمی‌شود نادیده گرفت که با بلند شدن روزها، کیفیت زیست ما تغییر می‌کند. بعضی‌ها سرحال‌تر هستند، بعضی‌ها درگیر افسردگی فصلی می‌شوند، بعضی‌ها حساسیت دارند و مجموعش می‌شود کش‌دار شدن روزها. شاید هم با بهار کمی کرخت شویم. انرژی‌مان بیفتد و به‌لحاظ فیزیکی کسل باشیم.

عبور از حس‌و حال خوب روزهای اول| چرا شنبه کسل‌بار و تلخ است؟ خب به‌همان دلیل برای خیلی از ما نیمه دوم فروردین حکم ضدحال را دارد. چون بعد از روزهای هیجان انگیز شروع سال و تعطیلات، پرت می‌شویم در زندگی عادی و مشکلاتش. انگار دلمان به یک اتفاق خوب و ویژه خوش بوده و بعد با این واقعیت مواجه می‌شویم که همه‌چیز مثل قبل است. خب در این شرایط انرژی روحی‌مان می‌افتد.

تمام این موضوعات باعث می‌شود چگونگی زندگی خیلی از ما متفاوت باشد و به‌همین دلیل ۲۴ ساعتی که قبلاً به‌سرعت می‌گذشت حالا جور دیگری باشد. تجربه شما از فروردین چطور است؟

نویسنده : سید سورنا ساداتی

مطالب دیگر
  • لینک کوتاه
  • https://savalankhabar.ir/245701

اشتراک این خبر :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *