http://didshahr.ir/245646

04:31 :: 1401/02/30

حسین بشیری کیوی

حسین بشیری

منطقه آزاد تجاری-صنعتی ارس در شمالغرب ایران در مجاورت کشورهای ارمنستان، آذربایجان و جمهوری خودمختار نخجوان قرار گرفته است. بیش از دو دهه است که منطقه آزاد ارس فعالیت خود را شروع کرده و در این منطقه سرمایه گذاری های اساسی صورت گرفته است. شرکت های بزرگ صنعتی-تجاری در منطقه آزاد فعالیت می کنند . سرمایه گذاران از معافیت های مالیاتی و دیگر مزایای منطقه آزاد برخوردارند. با عملیاتی شدن منطقه آزاد اردبیل در آینده تحولی عظیم درحوزه اقتصاد در استان اردبیل اتفاق می افتد.

اول اینکه به خاطر همجواری منطقه آزاد ارس با منطقه آزاد اردبیل ، منطقه آزاد اردبیل از تجربیات منطقه آزاد ارس استفاده بهینه می کند تا زودتر کار را شروع کند.

✍بندرخشک به جمهوری آذربایجان وصل می شود، تا محصولات تولیدی را از طریق راه آهن آذربایجان به منطقه قفقاز و روسیه انتقال دهند.

سوم اینکه کمربندامنیتی سفید در مرزایران، آذربایجان ،نخجوان به وجود می آید. کمربند امنیت سفید با حضور تجار بین المللی مرزهای کشورهای مزبور را پویا می کند و مناطق مرزی از فقر و ناامنی به ثروت و امنیت سفید مبدل می شوند. امنیت سفید در مرزهای ایران مهمترین شاخصی است که با منطقه آزاد اردبیل محقق می شود. امنیت سفید مهمترین نوع امنیت و ارزانترین نوع امنیت می باشد.

چهارم اینکه همجوار بودن منطقه آزاد ارس و منطقه آزاد اردبیل در مرز ایران ،آذربایجان و نخجوان روابط بین الملل را در منطقه تقویت و نشاط بین المللی در مناطق مرزی حکمفرما می شود. یکی از امتیازات منطقه آزاد تسهیل در صدور روادید برای سرمایه گذاران می باشد.

پنجم اینکه وجود فرودگاه پارس آباد و اردبیل یکی از زیرساخت های ارتباطی مهم برای منطقه آزاد اردبیل می باشد. سرمایه گذاران به راحتی و با سهولت می توانند به منطقه آزاد اردبیل از طریق فرودگاه اردبیل و پارس آباد تردد کنند.

ششم اینکه منطقه آزاد اردبیل زیرساخت ها و شریان اقتصادی را تقویت و رونق اقتصادی را در منطقه دوچندان می کند.

در هر حال این مطالبه مردمی و به حق استان اردبیل در حال عملیاتی شدن است و تحولی در مناطق مرزی کشورهای ایران ،آذربایجان و نخجوان به وقوع می پیوند که مهمترین رویکرد آن امنیت سفید و بهترین رویکرد آن ایجاد اشتغال وتولیدثروت در منطقه آزاداردبیل می باشد.

درنهایت از تمامی سرمایه های مذهبی و سیاسی و اجتماعی که در این زمینه زحمت کشیدند باید تشکر و قدردانی نمود. امام جمعه اردبیل، استانداران سابق و استاندار اردبیل جناب آقای عاملی، نمایندگان سابق و نمایندگانی که در این دوره برای اردبیل سنگ تمام گذاشتند.

جامعه شناس

منطقه آزاد و تجاری

  • لینک کوتاه
  • https://savalankhabar.ir/245646

اشتراک این خبر :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *