http://didshahr.ir/245462

11:49 :: 1401/05/20

در دولت های مختلف مدیران محلی و مدیران استانی و نمایندگان مجلس وعده هایی در مورد افتتاح سد کیوی به شهروندان داده اند که تا به امروز این وعده ها محقق نشده است.

سدکیوی و مشکلات آن

شهرستان کیوی سال هاست که منتظر افتتاح سد کیوی است و اهالی شهرستان امیدوارند که کارهای این سد به اتمام برسد تا اراضی منطقه از نعمت این سد بهره مند شوند .

سد کیوی دارای فراز و نشیب هایی بود که بالاخره پس از کش و قوس های فراوان حتی با پایین آوردن تاج سد، سد آماده آبگیری شود ولی بازهم این امر عملی نشد.

در زمان استانداری دکتر خدابخش شهروندان و جوانان شهرستان کیوی با ایجاد کمپین مردمی پیگیری پایاب سد کیوی با یک حرکت فرهنگی پیگیر مطالبات به حق خود ‌شدند و با دکتر خدابخش استاندار وقت دیدار کردند آقای نجفیان مدیر وقت آب منطقه ای استان اردبیل که تلفنی در جلسه صحبت می کرد درخواست شهروندان گیوی که اجرایی شدن 10 کیلومتر از پایاب سد گیوی بود تا هم آب شرب و کشاورزی منطقه 2 هم برآورد شود قول مساعد داد ولی نجفیان هم رفت و سد آبگیری نشد در واقع مدیران ارشد می دانستند سد نقص فنی دارد ولی اذعان نمی کردند. در زمان مهندس بهنام جو برای اولین بار مشخص شد که #سدکیویدارینقصفنی و ترک در دیواره سد مواجه است و اصلا سد قابلیت آبگیری از لحاظ فنی ندارد. و هر بهانه ای اعم از دکل برق و اراضی بهانه های واهی است. لذا این خواسته به حق شهروندان یوی که نیم قرن منتظر این پروژه هستند هنوز محقق نشده است.

سال هاست که شهروندان در منطقه 1و 2 شهری و بسیاری از روستاها در تابستان با مشکلات آب شرب مواجه می شوند در حالیکه بیش از 15 میلیون مترمکعب آب شیرین به راحتی از منطقه خارج می شود.

اگر مشکلات سد به پایان برسد در طی قرون و اعصار که شهروندان کیوی باغات خود را با ایجاد آب بند در مقابل رودخانه آرپاچایی آبیاری می کردند می توانند به شیوه ای مدرن آبیاری کنند هم در مصرف آب صرفه جویی کنند و هم اینکه سطح بیشتری را به زیر کشت ببرند. با تکمیل پایاب سد کیوی یکی از مصادیق اشتغال در شهرستان محروم کیوی اتفاق می افتد. اگر پایاب سد کیوی به اتمام برسد علاوه بر اینکه باغات کیوی و مزارع روستاها از این آب بهره مند می شوند مهاجرت از شهرستان محروم کیوی به حداقل میزان خود می رسد و سرمایه گذاران برای سرمایه گذاری های گل خانه ای در این شهرستان ترغیب می شوند.

در هر روی شهروندان محترم باید به جد این مطالبه به حق و قانونی را از مسئولان ارشد استانی پیگیری کنند تا این امر خطیر و مهم جامه عمل بپوشاند.

حسین بشیری  | جامعه شناس

مطالب دیگر
  • لینک کوتاه
  • https://savalankhabar.ir/245462

اشتراک این خبر :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *