http://didshahr.ir/244685

06:10 :: 1401/01/07

رئیس پلیس فتا استان اردبیل گفت: سال گذشته ۸۹ درصد پرونده‌های مربوط به جرایم سایبری در این استان منجر به کشف شده است.

قطعی اینترنت

سرهنگ علی قهرمان طالع روز یکشنبه افزود: سال گذشته در مجموع یک‌هزار و ۶۰۰ پرونده در حوزه سایبری و فضای مجازی در استان اردبیل تشکیل و در این رابطه ۷۰۰ مجرم دستگیر و به دست قانون سپرده شد.

وی اظهار کرد: این موفقیت با ارائه آموزش‌های لازم به کاربران، اقدامات پیشگیرانه ، کنترل و نظارت‌های اصلاحی با همکاری تمامی دستگاه‌ها و مشارکت مردم با محوریت پلیس فتای استان به دست آمده است.

قهرمان طالع با اشاره به اینکه هتک حیثیت و نشر اکاذیب بیشترین جرایم فضای مجازی در این استان است، بیان کرد: در این مدت هتک حیثیت و نشر اکاذیب ۳۳درصد، کلاهبرداری رایانه‌ای ۲۴ درصد، برداشت‌های اینترنتی غیرمجاز ۲۳ درصد و سایر جرایم ۲۰ درصد از مجموع جرائم رخ‌ داده در حوزه فضای تولید و تبادل اطلاعات استان بوده است.

وی نبود سواد سایبری، ناآگاهی به قوانین فضای مجازی، عدم شناخت کافی در حوزه‌ ارز دیجیتال، وعده پول دار شدن با قمار و شرط‌بندی آنلاین، فریب کاربران با عنوان برنده شدن جوایز نقدی و غیرنقدی، درخواست وجه با نفوذ به اکانت شبکه‌های اجتماعی، پرداخت بیعانه در سایت‌های ثبت آگهی، ورود به صفحات و درگاه‌های بانکی جعلی(فیشینگ) با شگردهایی همچون ارسال پیام‌های جعلی با پیوست لینک‌های مخرب با نام ارگان‌های دولتی مانند قوه قضاییه، سهام عدالت، سامانه همتا و در نهایت دانلود اپلیکیشن‌ها از منابع نامعتبر را از عمده دلایل وقوع جرائم اینترنتی عنوان کرد.

رئیس پلیس فتا استان اردبیل با بیان اینکه رشد حضور خانواده‌ها در محیط اینترنت باعث افزایش تنوع جرایم سایبری و تشدید خطرات آن برای کاربران شده است، اضافه کرد: با ارائه آموزش‌های تخصصی توسط پلیس فتا و اجرای برنامه‌های فرهنگی توسط دستگاه‌های مرتبط تلاش می‌شود وقوع جرم در فضای مجازی و سایبری کاهش یابد.

قهرمان طالع ادامه داد: مردم می‌توانند جرایم سایبری از جمله کلاهبرداری‌های اینترنتی، مزاحمت های آنلاین در شبکه‌های مجازی، حملات سایبری، سرقت‌های اینترنتی از حساب‌های بانکی و فعالیت تارنماهای مجرمانه در فضای مجازی را از طریق سامانه آنلاین و شماره تلفن ۰۹۶۳۸۰ به مرکز امداد و فوریت‌های سایبری پلیس فتا اطلاع دهند.

به گفته وی، لازمه در امان ماندن در محیط اینترنت عدم اعتماد به فعالان این فضا و در مقابل افزایش هوشیاری، آگاهی و سواد سایبری و همچنین کنترل فرزندان در محیط سایبری است و خانواده‌ها می‌توانند از ظرفیت، مطالب و آموزش‌های سایت پلیس فتا به آدرس www.cyberpolice.ir استفاده کرده و برای دریافت هرگونه مشاوره با کارشناسان این پلیس ارتباط برقرار کنند.

رئیس پلیس فتا استان اردبیل با اشاره به اینکه کارآگاهان پلیس فتا با حداکثر توان، تخصص و تعهد از امنیت کاربران فضای مجازی پاسداری می کنند، گفت: پلیس فتای استان اردبیل با آدرس ایمیلی Ardebil_fata@police.ir، آدرس اینترنتی @cyberpolice و وب سایت به آدرس cyberpolice.ir آماده دریافت گزارش‌های مردمی با محوریت مبارزه با جرایم سایبری و توسعه امنیت فضای مجازی است.

وی افزود: شماره تلفن های ۲۱۸۲۵۷۶۵، ۲۱۸۲۵۷۶۶، ۲۱۸۲۵۷۶۸ و ۲۱۸۲۵۷۴۵ از دیگر راه‌های ارتباطی با پلیس فتا استان اردبیل است.

کشف ۸۹ درصد جرایم سایبری در استان اردبیل

کشف ۸۹ درصد جرایم سایبری در استان اردبیل

  • لینک کوتاه
  • https://savalankhabar.ir/244685

اشتراک این خبر :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.