http://didshahr.ir/243951

12:03 :: 1400/12/19

از کمدی و ترسناک تا جنایی و علمی-تخیلی؛ ژانرها دسته بندی هایی برای معرفی بهتر فیلم ها هستند.

معرفی انواع فیلم ها

آشنایی با انواع سبک های فیلم سازی


لابد شما هم بارها در سایت‌های مختلف در کنار اسم‌ و پوستر فیلم ها به واژه‌هایی مثل ژانر کمدی و درام و …برخورد کرده اید.

ژانر، واژه‌ای فرانسوی «Genre» به‌معنای گونه و نوع، کلیت فیلم و چارچوبی را که داستان فیلم براساس و حول محور آن می‌چرخد، تعریف می‌کند. نکته‌ای که باید بدانید این است که ژانر با سبک فرق دارد.

در «سبک»، فیلم‌ساز از مجموعه تکنیک‌های ویژه و شیوه‌های منحصربه‌فردی استفاده می‌کند که می‌تواند تمام جنبه‌های ساخت یک فیلم از جمله صدا، میزانسن، گفت‌وگو، فیلم‌برداری، تدوین و رویکرد را شامل شود اما در ژانر، موضوع و قالب روایت فیلم برای مخاطب اهمیت دارد؛ پس ممکن است دو فیلم کاملا از یک ژانر داستانی باشد اما سبک‌ آن‌ها متفاوت باشد. در ادامه به معرفی دو تا از ژانرهای مهم سینما می‌پردازیم.

فیلم درام (Drama)

این فیلم‌ها داستان‌هایی جدی هستند که به رویدادهایی که به‌طور منظم در زندگی روزمره رخ می‌دهند، مرتبط اند. در این ژانر شخصیت‌هایی واقع‌گرا در تضاد با خودشان، دیگران یا نیروهای طبیعت به تصویر کشیده‌ می‌شوند و تمرکز معمولا روی شخصیت و چگونگی رفتار افراد در طول زمان است. درام معمولا با ژانرهای دیگر ترکیب می‌شود زیرا بیشتر فیلم‌ها برای درگیر نگه‌داشتن مخاطب بر داستان‌های شخصیت‌محور تکیه می‌کنند. برخی از موضوعات فیلم‌های درام عبارت‌اند از: رویدادهای جاری، بیماری‌های اجتماعی، تعصب نژادی، فقر، سیاست، اعتیاد به الکل و مواد مخدر، جنگ طبقاتی، بیماری‌های روانی، موسسات فاسد و گاهی هم عاشقانه. درام‌ها زیر ژانرهای زیادی دارند:

کمدی-درام

تلفیق کمدی و درام برای بیان یک داستان شخصیت‌محور است، مانند فیلم «زندگی زیباست».

جنگی

به نحوه واکنش مردم در طول نبرد می‌پردازد، مانند فیلم «نجات سرباز رایان».

خانوادگی

یک خانواده را هنگام برخورد با بحران دنبال می‌کند، مانند فیلم«کودا».

ملودرام

در این ژانر شخصیت‌(ها) با سناریوهایی با احساسات بالا سروکار دارند، مانند فیلم «نظریه همه چیز».

فیلم رمانتیک (Romance)

رمانتیک یا همان عاشقانه، ژانری است که در آن تأکید اصلی و مرکزیت فیلم بر جنبه عاشقانه‌ آن بین سوژه‌هاست. این‌ گونه آثار اغلب پایانی خوش دارند. از نظر فیلم‌سازان، رمانتیک محبوب‌ترین ژانر برای ترکیب با باقی ژانرهاست. هر داستانی که شامل یک رابطه عاشقانه بین یک زن و مرد با پایان خوش باشد، می‌تواند برچسب «عاشقانه» را به خود اختصاص دهد. ژانر رمانتیک به‌دلیل ماهیت آن با احساسات و درگیری‌های شخصیت‌ها و روابط واقع‌گرایانه، ارتباط نزدیکی با ژانر درام دارد.

در ادامه چهار زیر ژانر رمانتیک را بررسی می‌کنیم.

چیک‌فلیک

به‌ گونه‌ای از فیلم‌های به‌اصطلاح زنانه گفته می‌شود که برای زنان جاذبه دارد، مانند فیلم «درخشش ابدی یک ذهن بی‌آلایش».

اکشن‌رمانتیک

فیلم‌های کمدی هستند که با فیلم‌های اکشن و کمدی رمانتیک ترکیب می‌شوند، مانند فیلم «آقا و خانم اسمیت».

درام عاشقانه

این زیرژانر به‌طور کلی حول یک مانع می‌چرخد ​​که از عشق عمیق و عاشقانه واقعی بین دو فرد جلوگیری می‌کند. در این‌گونه فیلم‌ها از موسیقی برای نشان دادن حالات عاطفی استفاده می‌شود، مانند فیلم «کازابلانکا».

فانتزی عاشقانه

یک زیرژانر از داستان‌های تخیلی است که یک داستان فانتزی-تخیلی را با استفاده از بسیاری از عناصر و قراردادهای ژانر عاشقانه توصیف می‌کند، مانند فیلم «نیمه‌شب در پاریس».

نویسنده : نجات‌شکوندی | روزنامه نگار


سینما

  • لینک کوتاه
  • https://savalankhabar.ir/243951

اشتراک این خبر :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.